Publisher Profile

THE INSIDER AUTHORITY ON GATOR SPORTS

Men’s track team captures East Regional title

Written by gcstaff, June 1, 2009, 0 Comments,
Print Friendly

GREENSBORO, N.C. – The No. 1 Florida men’s track and field team dominated the competition on the second day to win the NCAA East Regional Saturday at the Irwin Belk Track on the campus of North Carolina A&T University. It was the Gators’ first men’s title since the 2004 season.

Florida finished first with 84 points, 22 ahead of South Carolina with Georgia another three points back. The Florida women, who are ranked No. 16 in the latest track poll, finished fourth in their competition. Florida State won the women’s title with 71 points, followed by Penn State (60), Miami, Fla. (51) and the Gators (48).

“Our goal coming into the meet was to qualify as many people as possible for nationals,” Florida head coach Mike Holloway said, “and I think, for the most part, we were able to do that. We had a few obstacles and a couple of disappointments, but I thought our team did a good job of overcoming them and getting the job done.”

The regional title was the third by the Gators since the current qualification format was instituted in 2003. Florida’s men have finished either first or second in the regional ever since then.

“I am proud of our guys – they did a great job,” Holloway said. “The good thing about it is that it gives us some great momentum heading into the national meet in two weeks.”

The Gators have at least 18 qualifying positions for the upcoming NCAA Championships at the University of Arkansas in Fayetteville June 10-13. That number includes 13 individuals and two relay teams. Florida could receive more spots in the championships when the NCAA releases its at-large selections later this week.

Junior thrower Mariam Kevkhishvili, ranked No. 1 in the women’s shot put, won the regional title for the second straight year with a toss of 58 feet, 10¾ inches. Kevkhishvili had to overcome an illness earlier in the week that limited her practice time.

“She’s been sick all week, so I’m pleased that she did as well as she did,” Florida throws coach Steve Lemke said. “But that’s just Mariam. She’s a competitor. She won the event but, just like anything else, this was a competition with herself as well to see how far she could throw.”

Kevkhishvili led an impressive showing by Florida’s women’s shot putters, as she and freshman Keely Medeiros each automatically qualified for the upcoming NCAA Championships by finishing among the top five in the event. Medeiros was fourth with a mark of 52 feet, two inches, while freshman Fidela James finished eighth with a personal-best throw of 50 feet and one-half inch.

“Keely did her job, making it to the NCAAs,” Lemke said. “It wasn’t her best performance of the year, but she survived and that’s what you have to do at a meet like this. For Fidela, in the first regional meet of her career, to make the final and score is a great way for her to end her freshman season.”

Junior jumper Shara Proctor advanced to Fayetteville in the long jump and triple jump. Friday, Proctor qualified in the women’s long jump before following that up Saturday with a runner-up finish in the women’s triple jump. Her triple jump effort of 45 feet, one inch established a new school record and personal best for the Antiguan jumper.

Freshman jumper Christian Taylor, the 2009 NCAA Indoor triple jump champion who was already qualified for the Outdoor meet, finished second in the event with a personal-best effort of 53 feet, 5½ inches.

The Florida men’s 4×100-meter relay team, ranked No. 1 coming into the meet, finished second in a time of 39.03 seconds. The quartet included Dennis Martin, Calvin Smith, Terrell Wilks and Jeremy Hall.

Hall and Wilks also qualified individually in the 100 and 200 dashes. Wilks placed second in the 100 meters (10.17) and was second in the 200 (20.64), while Hall was fourth in both the 100 (10.22) and 200 (20.89). Smith finished second in the 400, qualifying for the nationals with a time of 45.30 seconds.

Carlos Phillips, the 2008 NCAA East Regional 800-meter champion, couldn’t defend but finished runner-up in 1:49.45 and qualified for the NCAA Championships. Phillips, Smith, sophomore Lamarr Davis and senior R.J. Anderson ran the 4×400 relay and finished second in 3:04.85.

Junior javelin thrower Evelien Dekkers, who won the event at the 2009 SEC Outdoor Championships on campus, finished fourth with a throw of 164 feet. Men hurdlers William Wynne and Kallinka Pitt were fourth (13.78) and fifth (13.84), respectively, in the 110-meter hurdles.

NCAA DIVISION I OUTDOOR TRACK AND FIELD CHAMPIONSHIPS

EAST REGIONAL

GREENSBORO, N.C. – Results from the NCAA Division I Outdoor Track and Field Championships East Regional last Friday and Saturday on the Irwin Belk Track at North Carolina A&T University. The top five individuals and top three relay teams advance to the championships June 10-13 at University of Arkansas, Fayetteville.

MEN

Team scores

1. Florida 84, 2. South Carolina 62, 3. Georgia 59, 4. Florida State 51, 5. Georgia Tech 41, 6. Virginia 29, 7. Virginia Tech 26.50, 8. Cornell 26, 9. Clemson 23, 10. Albany 21, 11. Villanova 20, 12. Bethune-Cookman 19, 13. Penn State 17.50, 14. Manhattan 16, 15. Syracuse 14, 15. Wake Forest 14, 15. Princeton 14, 15. Delaware State 14, 19. Harvard 13, 19. Brown 13, 19. Hampton 13, 22. North Carolina 11, 22. Liberty 11, 24. Providence 10, 24. Georgetown 10, 24. Iona 10, 27. William & Mary 9, 28. Duke 8, 28. North Carolina A&T 8, 30. Columbia 7, 31. Coastal Carolina 6, 32. Connecticut 5.50, 33. Charlotte 5, 33. Virginia Military 5, 33. Western Carolina 5, 36. Northeastern 4, 36. Yale 4, 36. Maryland-Eastern Shore 4, 36. Georgia State 4, 40. Lafayette 3, 40. Seton Hall 3, 42. South Florida 2.50, 43. Fordham 2, 43. Coppin State 2, 43. George Mason 2, 43. Duquesne 2, 47. Rutgers 1, 47. Monmouth 1, 47. Binghamton University 1, 47. Charleston Southern 1, 47. Richmond 1.

Events

All running events are in meters.

Javelin: 1. Chris Hill, Georgia, 263-07; 2. Craig Kinsley, Brown, 241-06; 3. Matthias Treff, Virginia Tech, 212-10; 4. Bryan Howard, Florida State, 211-06; 5. Thomas Sensing, Wake Forest, 207-05; 6. Seamas McGuire, Lafayette, 206-05; 7. Brandon Heroux, William & Mary, 206-03; 8. Brandon Burkhardt, Rutgers, 205-04.

Shot put: 1. Milan Jotanovic, Manhattan, 65-02; 2. Steve Marcelle, Georgia Tech, 62-05; 3. Kemal Mesic, Florida, 62-04; 4. Jason Cook, South Carolina, 62-03.75; 5. Nate Hunter, Northeastern, 60-08.50; 6. Beau Burroughs, Florida, 60-06; 7. Andrew Powlen, Georgia Tech, 59-07.50; 8. Vincent Elardo, Monmouth, 58-10.

High jump: 1. Jerome Miler, Georgia Tech, 7-03.25; 2. Garrett Huyler, Cornell, 7-02.25; 3. Jacques Watson, Coastal Carolina, 7-01.00; 4. Matthew Parker, Liberty, 6-11.75; 5. Andrew Bachelor, Florida State, 6-11.75; 6. Ellis Gaulden, Connecticut, 6-10.25, and Michael Kursteiner, South Florida, 6-10.25; 8. Ryan Fritz, Penn State, 6-10.25.

Long jump: 1. Kevin Dickson, Georgia, 24-09; 2. Daune Teixeira, Cornell, 24-06.50; 3. Jade Ellis, Duke, 24-03.75; 4. Ed Baldwin, North Carolina, 24-03.50; 5. Bernard Bush, Syracuse, 24-02.50; 6. Ellis Gaulden, Connecticut, 24-02.25; 7. Valete Graham, Albany, 24-02.25; 8. Albert Johnson, Manhattan, 24-01.50.

Hammer throw: 1. Marcel Lomnicky, Virginia Tech, 232-05; 2 Nate Rolfe, Georgia, 212-08; 3 Alex Pessala, Princeton, 211-05; 4. Seid Mujanovic , Manhattan, 208-08; 5. John Freeman, Georgia, 208-04; 6. Mike Zajac, South Carolina, 206-11; 7. Matthew DiBuono, Fordham, 204-06; 8. David Schiedt, Georgia, 201-10.

Pole vault: 1. Nico Weiler, Harvard, 17-07.00; 2. Marvin Reitze, South Carolina, 17-03.00; 3. Hunter Hall, Virginia Tech, 16-11.00; 4. Adam Sarafian, Georgia, 16-11.00; 5. Yavgeniy Olhovsky, Virginia Tech, 16-11.00, and 5. John Vellenoweth, Penn State, 16-11.00; 7. Elliott Haynie, South Carolina, 16-11.00; 8. Parker Smith, North Carolina, 16-11.0.

Discus: 1. Yemi Ayeni, Virginia, 190-05; 2. Steve Marcelle, Georgia Tech, 182-03; 3. Israel Machovec, Georgia, 176-08; 4. Bryan Powlen, Brown, 176-07; 5. Jeff Lachman, Yale, 175-10; 6. John Talbert, Liberty, 173-11; 7. Scott Jaffee, Cornell, 172-02; 8. Igor Misljenovic, Virginia Tech, 171-02.

Triple jump: 1. Alphonso Jordan, Georgia Tech, 53-09.25; 2. Christian Taylor, Florida, 53-05.50; 3 Clarence Smith, Penn State, 53-01.50; 4. Austin Davis, North Carolina, 53-00.25; 5. David McFadgen, N.C. A&T 51-05.75; 6. Anthony Bryant, Liberty, 51-03.75; 7. Michael McCadney, Albany, 51-03.50; 8. Gary Jones, Cornell, 50-09.75.

5,000: 1. Ryan Sheridan, Iona, 14:12.90; 2. Michael Maag, Princeton, 14:13.68; 3. Ian Fitzgerald, William & Mary, 14:15.79; 4. Matt Leeder, Florida State, 14:17.55; 5. Mark Steeds, Georgia State, 14:18.66; 6. Dan Chenoweth, Harvard, 14:20.70; 7. Ryan Collins, Virginia, 14:25.57; 8. Jon Grey, William & Mary, 14:26.32.

4×100 relay: 1. Clemson (Justin Murdock, C.J. Spiller, Trenton Guy, Jacoby Ford) 38.78; 2. Florida (Dennis Martin, Calvin Smith, Terrell Wilks, Jeremy Hall) 39.03; 3. South Carolina (Jonathan Hancock, Antonio Sales, Quentin Moore, Obakeng Ngwigwa) 39.13; 4. Bethune-Cookman (Dante Sales, Joel Redhead, Eric Cray, Chris Herring) 39.70; 5. Hampton (Kevin Teel, Reggie Dixon, Aaron Anderson, Brandon Jones) 39.93; 6. Georgia (Omari Barrow, Torrin Lawrence, Michael Proctor, Philip Adams) 40.12; 7. Western Carolina (Kevin Johnson, Manteo Mitchell, Dominique Young, Benny Davis) 40.58; 8. Florida State (Maurice Mitchell, Brian Chibudo, Kevin Williams, Charles Clark) DNF.

1,500: 1. David McCarthy, Providence, 3:41.37, 2. Matthew Gibney, Villanova, 3:41.71; 3. Liam Boylan-Pett, Georgetown, 3:41.76; 4. Andrew Jesien, Virginia, 3:41.89; 5. Jim Wyner, Cornell, 3:41.99; 6. E.C. Gibbs, Georgia Tech, 3:42.01; 7. Cory Nanni, Duke, 3:43.09; 8. Erik vanIngen, Binghamton, 3:43.18.

110 hurdles: 1. Ronnie Ash, Bethune-Cookman, 13.42, 2. Jason Richardson, South Carolina, 13.51; 3. Booker Nunley, South Carolina, 13.63; 4. William Wynne, Florida, 13.78; 5. Kallinka Pitt, Florida, 13.84; 6. Predist Walker, Hampton, 13.96; Johnny Dutch, South Carolina, 14.27; DNF. Dennis Martin, Florida.

100: 1. Jacoby Ford, Clemson, 10.04; 2. Terrell Wilks, Florida, 10.17; 3. Reggie Dixon, Hampton, 10.21; 4. Jeremy Hall, Florida, 10.22; 5. Caleso Newman, N.C. A&T 10.32; 6. Justin Murdock, Clemson, 10.33; 7. Rachaunn Ruffin, George Mason, 10.51; 8. Dominique Young, Western Carolina, 10.55.

400: 1. Michael Bingham, Wake Forest, 45.05; 2. Calvin Smith, Florida, 45.30; 3. Kevin Borlee, Florida State, 45.54; 4. Jonathan Borlee, Florida State, 45.58; 5. Darius Law, Charlotte, 45.77; 6. Allodin Fothergill, Maryland-Eastern Shore, 45.98; 7. Elvis Lewis, Villanova, 46.47; 8. Levi Brooks, Charleston Southern, 46.67.

800: 1. Sean Tully, Villanova, 1:49.39; 2. Carlos Phillips, Florida, 1:49.45; 3. Donte Holmes, Delaware State, 1:49.61; 4. Ryan Foster, Penn State, 1:49.70; 5. Lance Roller, Virginia, 1:49.72; 6. Robert Novak, Seton Hall, 1:49.81; 7. Lionel Williams, Penn State, 1:50.98; 8. Jeff Moriarity, Columbia, 1:51.35.

400 hurdles: 1. Johnny Dutch, South Carolina, 48.77; 2. Justin Gaymon, Georgia, 49.22; 3. Joe Greene, Albany, 50.21; 4. Leslie Murray, Delaware State, 50.22; 5. Toby Ulm, Georgetown, 50.23; 6. Javier Garcia-Tunon, Florida State, 50.26; 7. Alie Beauvais, Albany, 51.53; DNF. Harold Sims, Campbell.

200: 1. Charles Clark , Florida State, 20.60; 2. Terrell Wilks, Florida, 20.64; 3. Antonio Sales, South Carolina, 20.80; 4. Jeremy Hall, Florida, 20.89; 5. Joel Redhead, Bethune-Cookman, 20.99; 6. Maurice Mitchell, Florida State, 21.00; 7. Dominique Young, Western Carolina, 21.23; 8. Darius Law, Charlotte, 22.30.

3,000 steeplechase: 1. Kyle Heath, Syracuse, 8:46.51; 2. Steven Finley, Virginia, 8:48.76; 3. Jeff Randall, Columbia, 8:50.23; 4. Donald Cowart, Virginia Military, 8:51.64; 5. Ricardo Estremera, Albany, 8:52.76; 6. Adrien Dannemiller, Cornell, 8:54.73; 7. Derek Dutille, Duquesne, 8:55.76; 8. Andrew Benford, Richmond, 8:56.29.

4×400 relay: 1. Florida State (Kevin Williams, Kevin Borlee, Charles Clark, Jonathan Borlee) 3:04.53; 2. Florida (R.J. Anderson, LaMarr Davis, Carlos Phillips, Calvin Smith) 3:04.85; 3. South Carolina (Obakeng Ngwigwa, Johnny Dutch, Aaron Anderson, Quentin Moore), 3:05.51; 4. Albany (Jeffery Barnes, Joseph Belokopitsky, Alie Beauvais, Joe Greene) 3:06.89; 5. Georgia (Justin Gaymon, Philip Adams, Baron Brown, Torrin Lawrence) 3:06.94; 6. Delaware State (Burton Clarke, Leslie Murray, Brycen Davis, Donte Holmes) 3:07.16; 7. Coppin State (Carlinton Morgan, Teo Bennett, Jamie Wilson, Jasen Archer) 3:07.78; 8. Maryland-Eastern Shore (Thomas Kean Dawes, Akheem Gauntlett, Paul Jones-Burden, Allodin Fothergill) 3:08.28.

WOMEN

Team standings

1. Florida State 71, 2. Penn State 60, 3. Miami 51, 4. Florida 48, 5. Virginia Tech 42, 6. South Carolina 37, 7. Connecticut 35, 8. North Carolina 25.50, 9. Virginia 24, 9. Central Florida 24, 11. Georgetown 22, 12. Charlotte 21, 13. William & Mary 18, 14. Villanova 17, 14. West Virginia 17, 16. Columbia 15, 17. N.C. A&T 13, 18. Georgia Tech 12, 19. Wake Forest 11, 19. Cornell 11, 21. Seton Hall 10, 21. Hampton 10, 23. Buffalo-SUNY 9, 23. Bethune-Cookman 9, 23. Stony Brook-SUNY 9, 26. Duke 8, 26. Rhode Island 8, 26. Howard 8, 29. Jacksonville 7, 29. Princeton 7, 31. N.C. State 6, 31. Yale 6, 31. Boston University 6, 31. Harvard 6, 31. Georgia 6, 36. Brown 5, 37. St. John’s 4.50, 38. Maryland 4, 38. Charleston Southern 4, 38. Western Carolina 4, 38. Florida International 4, 38. George Mason 4, 43. Radford 3, 43. Florida Atlantic 3, 45. Georgia State 2, 45. Dartmouth 2, 45. Syracuse 2, 45. Delaware 2, 45. New Hampshire 2, 50. Pittsburgh 1, 50. Pennsylvania 1, 50. Long Island 1, 50. Charleston-SC 1, 50. East Carolina 1, 50. Albany 1.

Events

All running events are in meters.

Hammer throw: 1. Dorotea Habazin, Virginia Tech, 207-11; 2. Jasmine Jennings, Rhode Island, 192-09; 3. Brittany Pryor, Virginia Tech, 190-11; 4. Kimery Horn, Georgia Tech, 187-05; 5. Brynn Smith, Brown, 182-02; 6. Aimee Veatch, Radford, 181-06; 7. Emily Daly, Dartmouth, 178-08; 8. Maegan Lewis, East Carolina, 177-07.

Long jump: 1. Kimberly Williams, Florida State, 21-10.25; 2. Shara Proctor, Florida, 21-08.25; 3. Bianca Fung, Penn State, 20-10.50; 4. Gayle Hunter, Penn State, 20-10.50; 5. Pat Springs, Charlotte, 20-09; 6. Natasha Harvey, Jacksonville, 20-09; 7. Jeomi Maduka, Cornell, 20-08; 8. Deandra Doyley, Miami, 20-04.50.

Pole vault: 1. Natalie Moser, Florida, 13-01.75; 2. Nicole Kazuba, William & Mary, 13-01.75; 3. Tiffany Maskulinski, Buffalo, 13-01.75; 4. Joanna Wright, Georgia Tech, 13-01.75; 5. Liza Todd, South Carolina, 13-01.75; 6. Liz Mabry, Florida State, 12-10; 7. Kelli McDonald, Delaware, 12-10; 8. Daisy Glasser, Florida, 12-10.

Discus: 1. Brittany Pryor, Virginia Tech, 171-01; 2. Caitlin Kelly, Virginia, 167-03; 3. Maria Matos, Cornell, 167-00; 4. Lakendra Thames, UCF, 162-09; 5. Billie-Jo Grant, Virginia, 162-06; 6. Kelsey Poljansek, UCF, 160-00; 7. Emma Schmelzer, Penn State, 159-03; 8. Danielle Grunloh, Brown, 154-02.

Javelin: 1. Karlee McQuillen , Penn State, 171-01; 2. Amanda Martin, Connecticut , 167-01; 3. Michelle Thompson, Georgia, 167-01; 4. Evelien Dekkers, Florida, 164-00; 5. Meghan Briggs, Virginia, 162-05; 6. Kim Hanslovan, Penn State, 160-11.50; 7. Laura Stern, New Hampshire, 151-00.50; 8. Gabby Gioia, North Carolina, 146-07.50.

Triple jump: 1. Kimberly Williams, Florida State, 45-10.50; 2. Shara Proctor, Florida, 45-01.00; 3. Tahari James, Boston University , 44-03.2; 4. Dione Thomas, Central Florida, 43-05.75; 5. Ryann Hendricks, George Mason, 43-00.25; 6. Tiara Swanagan, Florida State, 42-06.75; 7. Jeomi Maduka, Cornell, 42-00.00; 8. Heather Patton, Long Island, 41-07.

Shot put: 1. Mariam Kevkhishvili, Florida, 58-10.75; 2. Allyn Laughlin, Florida State, 52-08.25; 3. Lawanda Henry, N.C. State, 52-08.25; 4. Keely Medieros, Florida, 52-02.00; 5. Ron Danielle Williams, Bethune-Cookman, 50-02.75; 6. Kristy Woods, Buffalo, 50-01.50; 7. Bailey Wagner, Georgia Tech, 50-01.25; 8. Fidela James, Florida, 50-0.50.

High jump: 1. Carin Knight, Connecticut, 6-00.50; 2. Monique Roberts, Columbia, 5-11.25; 3. Becky Christensen, Harvard , 5-11.25; 4. Priscilla Frederick, St. John’s, 5-10.00, and Patience Coleman, North Carolina, 5-10.00; 6. Lizzie Harris, UCF, 5-10.00; 7. Uhunoma Osazuwa, Syracuse, 5-08.50; 8. Emily Smith, College of Charleston, 5-08.50.

5,000: 1. Marie-Louise Asselin, West Virginia, 16:03.29; 2. Frances Koons, Villanova, 16:06.12; 3. Emily Anderson, William & Mary, 16:08.18; 4. Amanda Marino, Villanova, 16:11.86; 5. Holly VanDalen, Stony Brook-SUNY, 16:13.35; 6. Clara Grandt, West Virginia, 16:14.60; 7. Anna Nosenko, Wake Forest, 16:18.41; 8. Megan Lessard, Columbia, 16:22.22.

4×100 relay: 1. Florida State (Nicole Marcus, Candyce McGrone, Danielle Jeffrey, Teona Rogers) 43.64; 2. South Carolina (LaKya Brookins, Shayla Mahan, Gabby Glenn, Breehanna Jacobs) 43.65; 3. Miami (Tara Thomas, Kristy Whyte, Nene Kamate, Murielle Ahoure) 44.16; 4. Connecticut (Jessica Foreman, Trisha Anne Hawthorne, Phylicia George, Monique Hodges) 44.44; 5. Jacksonville (Danielle Davenport, Louise Kiernan, Unique Singleton, Natasha Harvey) 44.62; 6. North Carolina (Vanneisha Ivy, Malai Walker, Cierra McGee, Tyler Ford) 44.69; 7. Charleston Southern (Jessica Thomas, Dionne Gibson, Misha Morris, Gabrielle Houston) 44.76; 8. Charlotte (Chalonda Silver, Lamarra Currie, Sirrell Butler, Pat Springs) 44.87.

1,500: 1. Susan Kuijken, Florida State, 4:22.53; 2. Maggie Infeld, Georgetown 4:23.09; 3. Renee Tomlin, Georgetown, 4:24.83; 4. Lucy VanDalen, Stony Brook-SUNY, 4:25.12; 5. Emily Infeld, Georgetown, 4:25.45; 6. Morgane Gay, Virginia, 4:25.53; 7. Ellen Dougherty, Villanova, 4:26.86; 8. Elizabeth Costello, Princeton, 4:28.27.

100 hurdles: 1. Kristi Castlin, Virginia Tech, 12.89; 2. Tiki James, UCF, 13.03; 3. Vanneisha Ivy, North Carolina, 13.18; 4. Loreal Smith, N.C. A&T 13.21; 5. Chelsea Carrier, West Virginia, 13.32; 6. Landria Buckley, Howard, 13.38; 7. Teona Rogers, Florida State, 13.63; 8. Aleesha Barber, Penn State, 13.65.

100: 1. Murielle Ahoure, Miami, 11.09; 2. LaKya Brookins, South Carolina, 11.33; 3. Trisha Anne Hawthorne, Connecticut, 11.53; 4. Lamarra Currie, Charlotte, 11.63; 5. Gabby Glenn, South Carolina, 11.64; 6. Ogechi Nwaneri, Virginia Tech, 11.68; 7. Dianne Munroe, Bethune-Cookman, 11.70; 8. Shavon Greaves, Penn State, 11.72.

400: 1. Francena McCorory, Hampton, 52.00; 2. Alexandria Spruiel, N.C. A&T 52.36; 3. Sharay Hale, Columbia, 52.64; 4. Brandi Cross, South Carolina, 52.92; 5. Michelle Fedrick, Maryland, 53.36; 6. Lauren McNary, Howard, 53.78; 7. Melissa Council, Wake Forest, 54.10; 8. Abigail Johnson, Georgetown, 55.07.

800: 1. Pilar McShine, Florida State, 2:06.55; 2. Dominique Jackson, North Carolina, 2:07.06; 3. Kate Grace, Yale, 2:07.43; 4. Aja Jackson, Charlotte, 2:07.65; 5. Clarisse Moh, Seton Hall, 2:07.69; 6. Christine Whalen, Georgetwn, 2:08.04; 7. Tamika Kinchen, Georgia State, 2:08.62; 8. Anna Aagenes, Pennsylvania, 2:08.85.

400 hurdles:1. Tameka Jameson , Miami, 56.65; 2. Fawn Dorr, Penn State, 56.91; 3. Ti’erra Brown, Miami, 57.32; 4. Caroline Vaugh, Wake Forest, 57.32; 5. Brittney Boston, Florida International, 58.39; 6. Asia Washington, Virginia Tech, 58.55; 7. Landria Buckley, Howard, 59.53; 8. Kamilah McShine, Albany, 1:02.64.

200: 1. Murielle Ahoure, Miami, 23.09; 2. Kristy Whyte, Miami, 23.53; 3. Trisha Anne Hawthorne, Connecticut, 23.72; 4 Lamarra Currie, Charlotte, 23.99; 5. Shavon Greaves, Penn State, 24.02; 6. Dianne Munroe, Bethune-Cookman, 24.03; 7. Dionne Gibson, Charleston Southern, 24.21; 8. Cambrya Jones, Pittsburgh, 24.25.

3,000 steeplechase: 1. Bridget Franek, Penn State, 9:51.89; 2. Patricia Loughlin, Duke, 10:10.61; 3. Ashley Higginson, Princeton, 10:12.79; 4. Stephanie Garcia, Virginia , 10:17.23; 5. Betsy Graney, William & Mary, 10:22.86; 6. Friederike Feil, Florida Atlantic, 10:25.06; 7. Sarah Morrison, Villanova, 10:26.08; 8. Stephanie Pancoast, Cornell, 10:30.29.

4×400 relay: 1. Penn State (Aleesha Barber, Shavon Greaves, Gayle Hunter, Fawn Dorr) 3:33.57; 2. South Carolina (Porche Byrd, Brandi Cross, Breehanna Jacobs, Gabby Glenn) 3:33.92; 3. Seton Hall (Alexandra McCoy, Toneisha Friday, Janielle Brathwaite, Jernail Hayes) 3:34.28; 4. Florida State (Hshkeni Richemond, Britany St. Louis, Keyla Smith, Christal Washington) 3:35.28; 5. Western Carolina (Shalyn McMichael, Felicia Paulding, Felisha Garren, Janet Carothers) 3:37.42; 6. North Carolina (Christie Johnson, Elizabeth Mott, Latoya James, Tasha Stanley) 3:38.09; 7. Wake Forest (Melissa Council, Caroline Vaugh, Alexander Gove, Nicole Castronuova) 3:40.52; 8. Charlotte (Ebonie Cunningham, Olivier Brown, Aja Jackson, Kortnie Coleman) 3:40.63.

About gcstaff

gcstaff Other Sports
Print Friendly

GREENSBORO, N.C. – The No. 1 Florida men’s track and field team dominated the competition on the second day to win the NCAA East Regional Saturday at the Irwin Belk Track on the campus of North Carolina A&T University. It was the Gators’ first men’s title since the 2004 season.

Florida finished first with 84 points, 22 ahead of South Carolina with Georgia another three points back. The Florida women, who are ranked No. 16 in the latest track poll, finished fourth in their competition. Florida State won the women’s title with 71 points, followed by Penn State (60), Miami, Fla. (51) and the Gators (48).

“Our goal coming into the meet was to qualify as many people as possible for nationals,” Florida head coach Mike Holloway said, “and I think, for the most part, we were able to do that. We had a few obstacles and a couple of disappointments, but I thought our team did a good job of overcoming them and getting the job done.”

The regional title was the third by the Gators since the current qualification format was instituted in 2003. Florida’s men have finished either first or second in the regional ever since then.

“I am proud of our guys – they did a great job,” Holloway said. “The good thing about it is that it gives us some great momentum heading into the national meet in two weeks.”

The Gators have at least 18 qualifying positions for the upcoming NCAA Championships at the University of Arkansas in Fayetteville June 10-13. That number includes 13 individuals and two relay teams. Florida could receive more spots in the championships when the NCAA releases its at-large selections later this week.

Junior thrower Mariam Kevkhishvili, ranked No. 1 in the women’s shot put, won the regional title for the second straight year with a toss of 58 feet, 10¾ inches. Kevkhishvili had to overcome an illness earlier in the week that limited her practice time.

“She’s been sick all week, so I’m pleased that she did as well as she did,” Florida throws coach Steve Lemke said. “But that’s just Mariam. She’s a competitor. She won the event but, just like anything else, this was a competition with herself as well to see how far she could throw.”

Kevkhishvili led an impressive showing by Florida’s women’s shot putters, as she and freshman Keely Medeiros each automatically qualified for the upcoming NCAA Championships by finishing among the top five in the event. Medeiros was fourth with a mark of 52 feet, two inches, while freshman Fidela James finished eighth with a personal-best throw of 50 feet and one-half inch.

“Keely did her job, making it to the NCAAs,” Lemke said. “It wasn’t her best performance of the year, but she survived and that’s what you have to do at a meet like this. For Fidela, in the first regional meet of her career, to make the final and score is a great way for her to end her freshman season.”

Junior jumper Shara Proctor advanced to Fayetteville in the long jump and triple jump. Friday, Proctor qualified in the women’s long jump before following that up Saturday with a runner-up finish in the women’s triple jump. Her triple jump effort of 45 feet, one inch established a new school record and personal best for the Antiguan jumper.

Freshman jumper Christian Taylor, the 2009 NCAA Indoor triple jump champion who was already qualified for the Outdoor meet, finished second in the event with a personal-best effort of 53 feet, 5½ inches.

The Florida men’s 4×100-meter relay team, ranked No. 1 coming into the meet, finished second in a time of 39.03 seconds. The quartet included Dennis Martin, Calvin Smith, Terrell Wilks and Jeremy Hall.

Hall and Wilks also qualified individually in the 100 and 200 dashes. Wilks placed second in the 100 meters (10.17) and was second in the 200 (20.64), while Hall was fourth in both the 100 (10.22) and 200 (20.89). Smith finished second in the 400, qualifying for the nationals with a time of 45.30 seconds.

Carlos Phillips, the 2008 NCAA East Regional 800-meter champion, couldn’t defend but finished runner-up in 1:49.45 and qualified for the NCAA Championships. Phillips, Smith, sophomore Lamarr Davis and senior R.J. Anderson ran the 4×400 relay and finished second in 3:04.85.

Junior javelin thrower Evelien Dekkers, who won the event at the 2009 SEC Outdoor Championships on campus, finished fourth with a throw of 164 feet. Men hurdlers William Wynne and Kallinka Pitt were fourth (13.78) and fifth (13.84), respectively, in the 110-meter hurdles.

NCAA DIVISION I OUTDOOR TRACK AND FIELD CHAMPIONSHIPS

EAST REGIONAL

GREENSBORO, N.C. – Results from the NCAA Division I Outdoor Track and Field Championships East Regional last Friday and Saturday on the Irwin Belk Track at North Carolina A&T University. The top five individuals and top three relay teams advance to the championships June 10-13 at University of Arkansas, Fayetteville.

MEN

Team scores

1. Florida 84, 2. South Carolina 62, 3. Georgia 59, 4. Florida State 51, 5. Georgia Tech 41, 6. Virginia 29, 7. Virginia Tech 26.50, 8. Cornell 26, 9. Clemson 23, 10. Albany 21, 11. Villanova 20, 12. Bethune-Cookman 19, 13. Penn State 17.50, 14. Manhattan 16, 15. Syracuse 14, 15. Wake Forest 14, 15. Princeton 14, 15. Delaware State 14, 19. Harvard 13, 19. Brown 13, 19. Hampton 13, 22. North Carolina 11, 22. Liberty 11, 24. Providence 10, 24. Georgetown 10, 24. Iona 10, 27. William & Mary 9, 28. Duke 8, 28. North Carolina A&T 8, 30. Columbia 7, 31. Coastal Carolina 6, 32. Connecticut 5.50, 33. Charlotte 5, 33. Virginia Military 5, 33. Western Carolina 5, 36. Northeastern 4, 36. Yale 4, 36. Maryland-Eastern Shore 4, 36. Georgia State 4, 40. Lafayette 3, 40. Seton Hall 3, 42. South Florida 2.50, 43. Fordham 2, 43. Coppin State 2, 43. George Mason 2, 43. Duquesne 2, 47. Rutgers 1, 47. Monmouth 1, 47. Binghamton University 1, 47. Charleston Southern 1, 47. Richmond 1.

Events

All running events are in meters.

Javelin: 1. Chris Hill, Georgia, 263-07; 2. Craig Kinsley, Brown, 241-06; 3. Matthias Treff, Virginia Tech, 212-10; 4. Bryan Howard, Florida State, 211-06; 5. Thomas Sensing, Wake Forest, 207-05; 6. Seamas McGuire, Lafayette, 206-05; 7. Brandon Heroux, William & Mary, 206-03; 8. Brandon Burkhardt, Rutgers, 205-04.

Shot put: 1. Milan Jotanovic, Manhattan, 65-02; 2. Steve Marcelle, Georgia Tech, 62-05; 3. Kemal Mesic, Florida, 62-04; 4. Jason Cook, South Carolina, 62-03.75; 5. Nate Hunter, Northeastern, 60-08.50; 6. Beau Burroughs, Florida, 60-06; 7. Andrew Powlen, Georgia Tech, 59-07.50; 8. Vincent Elardo, Monmouth, 58-10.

High jump: 1. Jerome Miler, Georgia Tech, 7-03.25; 2. Garrett Huyler, Cornell, 7-02.25; 3. Jacques Watson, Coastal Carolina, 7-01.00; 4. Matthew Parker, Liberty, 6-11.75; 5. Andrew Bachelor, Florida State, 6-11.75; 6. Ellis Gaulden, Connecticut, 6-10.25, and Michael Kursteiner, South Florida, 6-10.25; 8. Ryan Fritz, Penn State, 6-10.25.

Long jump: 1. Kevin Dickson, Georgia, 24-09; 2. Daune Teixeira, Cornell, 24-06.50; 3. Jade Ellis, Duke, 24-03.75; 4. Ed Baldwin, North Carolina, 24-03.50; 5. Bernard Bush, Syracuse, 24-02.50; 6. Ellis Gaulden, Connecticut, 24-02.25; 7. Valete Graham, Albany, 24-02.25; 8. Albert Johnson, Manhattan, 24-01.50.

Hammer throw: 1. Marcel Lomnicky, Virginia Tech, 232-05; 2 Nate Rolfe, Georgia, 212-08; 3 Alex Pessala, Princeton, 211-05; 4. Seid Mujanovic , Manhattan, 208-08; 5. John Freeman, Georgia, 208-04; 6. Mike Zajac, South Carolina, 206-11; 7. Matthew DiBuono, Fordham, 204-06; 8. David Schiedt, Georgia, 201-10.

Pole vault: 1. Nico Weiler, Harvard, 17-07.00; 2. Marvin Reitze, South Carolina, 17-03.00; 3. Hunter Hall, Virginia Tech, 16-11.00; 4. Adam Sarafian, Georgia, 16-11.00; 5. Yavgeniy Olhovsky, Virginia Tech, 16-11.00, and 5. John Vellenoweth, Penn State, 16-11.00; 7. Elliott Haynie, South Carolina, 16-11.00; 8. Parker Smith, North Carolina, 16-11.0.

Discus: 1. Yemi Ayeni, Virginia, 190-05; 2. Steve Marcelle, Georgia Tech, 182-03; 3. Israel Machovec, Georgia, 176-08; 4. Bryan Powlen, Brown, 176-07; 5. Jeff Lachman, Yale, 175-10; 6. John Talbert, Liberty, 173-11; 7. Scott Jaffee, Cornell, 172-02; 8. Igor Misljenovic, Virginia Tech, 171-02.

Triple jump: 1. Alphonso Jordan, Georgia Tech, 53-09.25; 2. Christian Taylor, Florida, 53-05.50; 3 Clarence Smith, Penn State, 53-01.50; 4. Austin Davis, North Carolina, 53-00.25; 5. David McFadgen, N.C. A&T 51-05.75; 6. Anthony Bryant, Liberty, 51-03.75; 7. Michael McCadney, Albany, 51-03.50; 8. Gary Jones, Cornell, 50-09.75.

5,000: 1. Ryan Sheridan, Iona, 14:12.90; 2. Michael Maag, Princeton, 14:13.68; 3. Ian Fitzgerald, William & Mary, 14:15.79; 4. Matt Leeder, Florida State, 14:17.55; 5. Mark Steeds, Georgia State, 14:18.66; 6. Dan Chenoweth, Harvard, 14:20.70; 7. Ryan Collins, Virginia, 14:25.57; 8. Jon Grey, William & Mary, 14:26.32.

4×100 relay: 1. Clemson (Justin Murdock, C.J. Spiller, Trenton Guy, Jacoby Ford) 38.78; 2. Florida (Dennis Martin, Calvin Smith, Terrell Wilks, Jeremy Hall) 39.03; 3. South Carolina (Jonathan Hancock, Antonio Sales, Quentin Moore, Obakeng Ngwigwa) 39.13; 4. Bethune-Cookman (Dante Sales, Joel Redhead, Eric Cray, Chris Herring) 39.70; 5. Hampton (Kevin Teel, Reggie Dixon, Aaron Anderson, Brandon Jones) 39.93; 6. Georgia (Omari Barrow, Torrin Lawrence, Michael Proctor, Philip Adams) 40.12; 7. Western Carolina (Kevin Johnson, Manteo Mitchell, Dominique Young, Benny Davis) 40.58; 8. Florida State (Maurice Mitchell, Brian Chibudo, Kevin Williams, Charles Clark) DNF.

1,500: 1. David McCarthy, Providence, 3:41.37, 2. Matthew Gibney, Villanova, 3:41.71; 3. Liam Boylan-Pett, Georgetown, 3:41.76; 4. Andrew Jesien, Virginia, 3:41.89; 5. Jim Wyner, Cornell, 3:41.99; 6. E.C. Gibbs, Georgia Tech, 3:42.01; 7. Cory Nanni, Duke, 3:43.09; 8. Erik vanIngen, Binghamton, 3:43.18.

110 hurdles: 1. Ronnie Ash, Bethune-Cookman, 13.42, 2. Jason Richardson, South Carolina, 13.51; 3. Booker Nunley, South Carolina, 13.63; 4. William Wynne, Florida, 13.78; 5. Kallinka Pitt, Florida, 13.84; 6. Predist Walker, Hampton, 13.96; Johnny Dutch, South Carolina, 14.27; DNF. Dennis Martin, Florida.

100: 1. Jacoby Ford, Clemson, 10.04; 2. Terrell Wilks, Florida, 10.17; 3. Reggie Dixon, Hampton, 10.21; 4. Jeremy Hall, Florida, 10.22; 5. Caleso Newman, N.C. A&T 10.32; 6. Justin Murdock, Clemson, 10.33; 7. Rachaunn Ruffin, George Mason, 10.51; 8. Dominique Young, Western Carolina, 10.55.

400: 1. Michael Bingham, Wake Forest, 45.05; 2. Calvin Smith, Florida, 45.30; 3. Kevin Borlee, Florida State, 45.54; 4. Jonathan Borlee, Florida State, 45.58; 5. Darius Law, Charlotte, 45.77; 6. Allodin Fothergill, Maryland-Eastern Shore, 45.98; 7. Elvis Lewis, Villanova, 46.47; 8. Levi Brooks, Charleston Southern, 46.67.

800: 1. Sean Tully, Villanova, 1:49.39; 2. Carlos Phillips, Florida, 1:49.45; 3. Donte Holmes, Delaware State, 1:49.61; 4. Ryan Foster, Penn State, 1:49.70; 5. Lance Roller, Virginia, 1:49.72; 6. Robert Novak, Seton Hall, 1:49.81; 7. Lionel Williams, Penn State, 1:50.98; 8. Jeff Moriarity, Columbia, 1:51.35.

400 hurdles: 1. Johnny Dutch, South Carolina, 48.77; 2. Justin Gaymon, Georgia, 49.22; 3. Joe Greene, Albany, 50.21; 4. Leslie Murray, Delaware State, 50.22; 5. Toby Ulm, Georgetown, 50.23; 6. Javier Garcia-Tunon, Florida State, 50.26; 7. Alie Beauvais, Albany, 51.53; DNF. Harold Sims, Campbell.

200: 1. Charles Clark , Florida State, 20.60; 2. Terrell Wilks, Florida, 20.64; 3. Antonio Sales, South Carolina, 20.80; 4. Jeremy Hall, Florida, 20.89; 5. Joel Redhead, Bethune-Cookman, 20.99; 6. Maurice Mitchell, Florida State, 21.00; 7. Dominique Young, Western Carolina, 21.23; 8. Darius Law, Charlotte, 22.30.

3,000 steeplechase: 1. Kyle Heath, Syracuse, 8:46.51; 2. Steven Finley, Virginia, 8:48.76; 3. Jeff Randall, Columbia, 8:50.23; 4. Donald Cowart, Virginia Military, 8:51.64; 5. Ricardo Estremera, Albany, 8:52.76; 6. Adrien Dannemiller, Cornell, 8:54.73; 7. Derek Dutille, Duquesne, 8:55.76; 8. Andrew Benford, Richmond, 8:56.29.

4×400 relay: 1. Florida State (Kevin Williams, Kevin Borlee, Charles Clark, Jonathan Borlee) 3:04.53; 2. Florida (R.J. Anderson, LaMarr Davis, Carlos Phillips, Calvin Smith) 3:04.85; 3. South Carolina (Obakeng Ngwigwa, Johnny Dutch, Aaron Anderson, Quentin Moore), 3:05.51; 4. Albany (Jeffery Barnes, Joseph Belokopitsky, Alie Beauvais, Joe Greene) 3:06.89; 5. Georgia (Justin Gaymon, Philip Adams, Baron Brown, Torrin Lawrence) 3:06.94; 6. Delaware State (Burton Clarke, Leslie Murray, Brycen Davis, Donte Holmes) 3:07.16; 7. Coppin State (Carlinton Morgan, Teo Bennett, Jamie Wilson, Jasen Archer) 3:07.78; 8. Maryland-Eastern Shore (Thomas Kean Dawes, Akheem Gauntlett, Paul Jones-Burden, Allodin Fothergill) 3:08.28.

WOMEN

Team standings

1. Florida State 71, 2. Penn State 60, 3. Miami 51, 4. Florida 48, 5. Virginia Tech 42, 6. South Carolina 37, 7. Connecticut 35, 8. North Carolina 25.50, 9. Virginia 24, 9. Central Florida 24, 11. Georgetown 22, 12. Charlotte 21, 13. William & Mary 18, 14. Villanova 17, 14. West Virginia 17, 16. Columbia 15, 17. N.C. A&T 13, 18. Georgia Tech 12, 19. Wake Forest 11, 19. Cornell 11, 21. Seton Hall 10, 21. Hampton 10, 23. Buffalo-SUNY 9, 23. Bethune-Cookman 9, 23. Stony Brook-SUNY 9, 26. Duke 8, 26. Rhode Island 8, 26. Howard 8, 29. Jacksonville 7, 29. Princeton 7, 31. N.C. State 6, 31. Yale 6, 31. Boston University 6, 31. Harvard 6, 31. Georgia 6, 36. Brown 5, 37. St. John’s 4.50, 38. Maryland 4, 38. Charleston Southern 4, 38. Western Carolina 4, 38. Florida International 4, 38. George Mason 4, 43. Radford 3, 43. Florida Atlantic 3, 45. Georgia State 2, 45. Dartmouth 2, 45. Syracuse 2, 45. Delaware 2, 45. New Hampshire 2, 50. Pittsburgh 1, 50. Pennsylvania 1, 50. Long Island 1, 50. Charleston-SC 1, 50. East Carolina 1, 50. Albany 1.

Events

All running events are in meters.

Hammer throw: 1. Dorotea Habazin, Virginia Tech, 207-11; 2. Jasmine Jennings, Rhode Island, 192-09; 3. Brittany Pryor, Virginia Tech, 190-11; 4. Kimery Horn, Georgia Tech, 187-05; 5. Brynn Smith, Brown, 182-02; 6. Aimee Veatch, Radford, 181-06; 7. Emily Daly, Dartmouth, 178-08; 8. Maegan Lewis, East Carolina, 177-07.

Long jump: 1. Kimberly Williams, Florida State, 21-10.25; 2. Shara Proctor, Florida, 21-08.25; 3. Bianca Fung, Penn State, 20-10.50; 4. Gayle Hunter, Penn State, 20-10.50; 5. Pat Springs, Charlotte, 20-09; 6. Natasha Harvey, Jacksonville, 20-09; 7. Jeomi Maduka, Cornell, 20-08; 8. Deandra Doyley, Miami, 20-04.50.

Pole vault: 1. Natalie Moser, Florida, 13-01.75; 2. Nicole Kazuba, William & Mary, 13-01.75; 3. Tiffany Maskulinski, Buffalo, 13-01.75; 4. Joanna Wright, Georgia Tech, 13-01.75; 5. Liza Todd, South Carolina, 13-01.75; 6. Liz Mabry, Florida State, 12-10; 7. Kelli McDonald, Delaware, 12-10; 8. Daisy Glasser, Florida, 12-10.

Discus: 1. Brittany Pryor, Virginia Tech, 171-01; 2. Caitlin Kelly, Virginia, 167-03; 3. Maria Matos, Cornell, 167-00; 4. Lakendra Thames, UCF, 162-09; 5. Billie-Jo Grant, Virginia, 162-06; 6. Kelsey Poljansek, UCF, 160-00; 7. Emma Schmelzer, Penn State, 159-03; 8. Danielle Grunloh, Brown, 154-02.

Javelin: 1. Karlee McQuillen , Penn State, 171-01; 2. Amanda Martin, Connecticut , 167-01; 3. Michelle Thompson, Georgia, 167-01; 4. Evelien Dekkers, Florida, 164-00; 5. Meghan Briggs, Virginia, 162-05; 6. Kim Hanslovan, Penn State, 160-11.50; 7. Laura Stern, New Hampshire, 151-00.50; 8. Gabby Gioia, North Carolina, 146-07.50.

Triple jump: 1. Kimberly Williams, Florida State, 45-10.50; 2. Shara Proctor, Florida, 45-01.00; 3. Tahari James, Boston University , 44-03.2; 4. Dione Thomas, Central Florida, 43-05.75; 5. Ryann Hendricks, George Mason, 43-00.25; 6. Tiara Swanagan, Florida State, 42-06.75; 7. Jeomi Maduka, Cornell, 42-00.00; 8. Heather Patton, Long Island, 41-07.

Shot put: 1. Mariam Kevkhishvili, Florida, 58-10.75; 2. Allyn Laughlin, Florida State, 52-08.25; 3. Lawanda Henry, N.C. State, 52-08.25; 4. Keely Medieros, Florida, 52-02.00; 5. Ron Danielle Williams, Bethune-Cookman, 50-02.75; 6. Kristy Woods, Buffalo, 50-01.50; 7. Bailey Wagner, Georgia Tech, 50-01.25; 8. Fidela James, Florida, 50-0.50.

High jump: 1. Carin Knight, Connecticut, 6-00.50; 2. Monique Roberts, Columbia, 5-11.25; 3. Becky Christensen, Harvard , 5-11.25; 4. Priscilla Frederick, St. John’s, 5-10.00, and Patience Coleman, North Carolina, 5-10.00; 6. Lizzie Harris, UCF, 5-10.00; 7. Uhunoma Osazuwa, Syracuse, 5-08.50; 8. Emily Smith, College of Charleston, 5-08.50.

5,000: 1. Marie-Louise Asselin, West Virginia, 16:03.29; 2. Frances Koons, Villanova, 16:06.12; 3. Emily Anderson, William & Mary, 16:08.18; 4. Amanda Marino, Villanova, 16:11.86; 5. Holly VanDalen, Stony Brook-SUNY, 16:13.35; 6. Clara Grandt, West Virginia, 16:14.60; 7. Anna Nosenko, Wake Forest, 16:18.41; 8. Megan Lessard, Columbia, 16:22.22.

4×100 relay: 1. Florida State (Nicole Marcus, Candyce McGrone, Danielle Jeffrey, Teona Rogers) 43.64; 2. South Carolina (LaKya Brookins, Shayla Mahan, Gabby Glenn, Breehanna Jacobs) 43.65; 3. Miami (Tara Thomas, Kristy Whyte, Nene Kamate, Murielle Ahoure) 44.16; 4. Connecticut (Jessica Foreman, Trisha Anne Hawthorne, Phylicia George, Monique Hodges) 44.44; 5. Jacksonville (Danielle Davenport, Louise Kiernan, Unique Singleton, Natasha Harvey) 44.62; 6. North Carolina (Vanneisha Ivy, Malai Walker, Cierra McGee, Tyler Ford) 44.69; 7. Charleston Southern (Jessica Thomas, Dionne Gibson, Misha Morris, Gabrielle Houston) 44.76; 8. Charlotte (Chalonda Silver, Lamarra Currie, Sirrell Butler, Pat Springs) 44.87.

1,500: 1. Susan Kuijken, Florida State, 4:22.53; 2. Maggie Infeld, Georgetown 4:23.09; 3. Renee Tomlin, Georgetown, 4:24.83; 4. Lucy VanDalen, Stony Brook-SUNY, 4:25.12; 5. Emily Infeld, Georgetown, 4:25.45; 6. Morgane Gay, Virginia, 4:25.53; 7. Ellen Dougherty, Villanova, 4:26.86; 8. Elizabeth Costello, Princeton, 4:28.27.

100 hurdles: 1. Kristi Castlin, Virginia Tech, 12.89; 2. Tiki James, UCF, 13.03; 3. Vanneisha Ivy, North Carolina, 13.18; 4. Loreal Smith, N.C. A&T 13.21; 5. Chelsea Carrier, West Virginia, 13.32; 6. Landria Buckley, Howard, 13.38; 7. Teona Rogers, Florida State, 13.63; 8. Aleesha Barber, Penn State, 13.65.

100: 1. Murielle Ahoure, Miami, 11.09; 2. LaKya Brookins, South Carolina, 11.33; 3. Trisha Anne Hawthorne, Connecticut, 11.53; 4. Lamarra Currie, Charlotte, 11.63; 5. Gabby Glenn, South Carolina, 11.64; 6. Ogechi Nwaneri, Virginia Tech, 11.68; 7. Dianne Munroe, Bethune-Cookman, 11.70; 8. Shavon Greaves, Penn State, 11.72.

400: 1. Francena McCorory, Hampton, 52.00; 2. Alexandria Spruiel, N.C. A&T 52.36; 3. Sharay Hale, Columbia, 52.64; 4. Brandi Cross, South Carolina, 52.92; 5. Michelle Fedrick, Maryland, 53.36; 6. Lauren McNary, Howard, 53.78; 7. Melissa Council, Wake Forest, 54.10; 8. Abigail Johnson, Georgetown, 55.07.

800: 1. Pilar McShine, Florida State, 2:06.55; 2. Dominique Jackson, North Carolina, 2:07.06; 3. Kate Grace, Yale, 2:07.43; 4. Aja Jackson, Charlotte, 2:07.65; 5. Clarisse Moh, Seton Hall, 2:07.69; 6. Christine Whalen, Georgetwn, 2:08.04; 7. Tamika Kinchen, Georgia State, 2:08.62; 8. Anna Aagenes, Pennsylvania, 2:08.85.

400 hurdles:1. Tameka Jameson , Miami, 56.65; 2. Fawn Dorr, Penn State, 56.91; 3. Ti’erra Brown, Miami, 57.32; 4. Caroline Vaugh, Wake Forest, 57.32; 5. Brittney Boston, Florida International, 58.39; 6. Asia Washington, Virginia Tech, 58.55; 7. Landria Buckley, Howard, 59.53; 8. Kamilah McShine, Albany, 1:02.64.

200: 1. Murielle Ahoure, Miami, 23.09; 2. Kristy Whyte, Miami, 23.53; 3. Trisha Anne Hawthorne, Connecticut, 23.72; 4 Lamarra Currie, Charlotte, 23.99; 5. Shavon Greaves, Penn State, 24.02; 6. Dianne Munroe, Bethune-Cookman, 24.03; 7. Dionne Gibson, Charleston Southern, 24.21; 8. Cambrya Jones, Pittsburgh, 24.25.

3,000 steeplechase: 1. Bridget Franek, Penn State, 9:51.89; 2. Patricia Loughlin, Duke, 10:10.61; 3. Ashley Higginson, Princeton, 10:12.79; 4. Stephanie Garcia, Virginia , 10:17.23; 5. Betsy Graney, William & Mary, 10:22.86; 6. Friederike Feil, Florida Atlantic, 10:25.06; 7. Sarah Morrison, Villanova, 10:26.08; 8. Stephanie Pancoast, Cornell, 10:30.29.

4×400 relay: 1. Penn State (Aleesha Barber, Shavon Greaves, Gayle Hunter, Fawn Dorr) 3:33.57; 2. South Carolina (Porche Byrd, Brandi Cross, Breehanna Jacobs, Gabby Glenn) 3:33.92; 3. Seton Hall (Alexandra McCoy, Toneisha Friday, Janielle Brathwaite, Jernail Hayes) 3:34.28; 4. Florida State (Hshkeni Richemond, Britany St. Louis, Keyla Smith, Christal Washington) 3:35.28; 5. Western Carolina (Shalyn McMichael, Felicia Paulding, Felisha Garren, Janet Carothers) 3:37.42; 6. North Carolina (Christie Johnson, Elizabeth Mott, Latoya James, Tasha Stanley) 3:38.09; 7. Wake Forest (Melissa Council, Caroline Vaugh, Alexander Gove, Nicole Castronuova) 3:40.52; 8. Charlotte (Ebonie Cunningham, Olivier Brown, Aja Jackson, Kortnie Coleman) 3:40.63.

Read previous post:
Photo Gallery: NCAA Baseball vs. Miami #2

More than 140 images from the Gators' 16-5 win to advance to the Super Regionals

Close