Publisher Profile

THE INSIDER AUTHORITY ON GATOR SPORTS

Florida men win first Indoor track title

Written by gcstaff, March 13, 2010, 0 Comments,
Print Friendly

FAYETTEVILLE, Ark. — Finally, Mike Holloway can check off another goal as Mission: Accomplished.

Totaling 57 points with the help of individual championships by sophomores Jeff Demps (60 meters) and Christian Taylor (triple jump), Florida won its first men’s overall title as the NCAA Indoor Track and Field Championships concluded Saturday at the Randal Tyson Track Center. Oregon and Texas A&M tied for second, 13 points behind the Gators.

The women’s team, meanwhile, used victories in the mile (Charlotte Browning) and shot put (Mariam Kevkhishvili) to finish fourth with 33 points. Oregon won the women’s title with 61 points, Tennessee was second with 36 and Louisiana State third with 35. It was the first top-five finish for the Florida women since they placed second nationally in 2005.

The team championship by the men’s track and field team is the 23rd national championship by a Florida team.

“It has been a long journey and I’m just so proud of my athletes and my staff,” Holloway said. “I’m almost at a loss for words because of how happy I am. We kind of felt coming in that the first team that got to 50 would be the national champion. Everybody that put on the Gator uniform got after it this weekend. It shows the direction this program is headed in to win a national championship on the men’s side and to finish fourth on the women’s side.”

In addition to the individual championships by Browning, Kevkhishvili, Demps and Taylor, the Gators totaled 16 All-America honors on the weekend.

Demps became the first athlete in school history to win the NCAA men’s 60-meter dash when he was clocked in the final Saturday night at 6.57 seconds. On Friday in the preliminaries, Demps set a school record with his time of 6.56. Senior Jeremy Hall placed sixth in the event with his 6.66 effort, the two finishes giving Florida 13 points from the event.

Taylor broke his own school record by winning his second straight indoor title, the first back-to-back NCAA triple jump champion since Walter Davis of Louisiana State won titles in 2001 and 2002. Taylor became the first athlete at Florida to break the 17-meter barrier with his effort of 17.18 meters or 56 feet, 4.5 inches. Freshman Omar Craddock placed seventh in the triple jump with his mark of 16.15 meters or 53 feet to earn All-America honors.

Senior thrower Kevkhishvili became just the second woman in NCAA history to win three consecutive NCAA indoor shot put titles, joining Regina Cavanaugh of Rice (1984-86) by winning Saturday with a school-record toss of 18.59 meters or 61 feet even. That broke her previous mark of 18.56 meters or 60 feet, 10.75 inches. The native of the country of Georgia now has won 13 straight indoor competitions going back to the 2008 NCAA indoor victory here. Junior thrower Keely Medeiros of Brazil finished eighth in the event with a toss of 16.44 meters or 53 feet, 11.25 inches and earned All-America honors.

Junior distance runner Charlotte Browning of England became just the second Florida athlete to win the NCAA mile championship, doing so in a time of 4:35.66. Browning, the 2010 SEC Indoor Champion in both the mile and 3,000 meters, is the first Gator woman to win a national champion in the mile since Becki Wells did so in 1997. Browning set the school record in the event at 4:31.24 earlier this season.

Freshman sprinter Tony McQuay earned All-America honors by finishing third in the 400-meter dash in a career-best time of 45.74 seconds, the third fastest time in school history. Senior Calvin Smith was eighth in 46.60 seconds. McQuay and Smith also earned All-America honors as part of the 4×400-meter relay team that finished in 3:05.78. The legs were run by Preston Wilson, McQuay, Jovon Toppin and Smith.

With two All-America honors in the meet, Smith became Florida’s all-time men’s leader in total All-America honors with 15 in his career. He surpassed Mike Morrison (14) for the all-time lead – indoors and outdoors combined.

Senior jumper Shara Proctor of Anguilla earned All-America honors in her second event of the weekend, placing third in the women’s triple jump with a mark of 13.71 meters or 44 feet, 11.75 inches.

Florida opens its 2010 outdoor track and field season on Saturday, March 20, when it travels to Orlando to participate in the UCF Black and Gold Challenge.

NCAA INDOOR TRACK AND FIELD CHAMPIONSHIPS

At Randal Tyson Track Complex, University of Arkansas, Fayetteville

WOMEN

Standings

1. Oregon 61 points; 2. Tennessee 36; 3. Louisiana State 35; 4. Florida 33; 5. Texas A&M 41; 6. Auburn 28; T7. Clemson, Florida State and UTEP 20; T10. West Virginia, Virginia Tech and Iowa State 18; 13. Penn State 17; 14. Brigham Young 16; T15. Arkansas and Arizona 15.50; T17. Villanova and Indiana State 14; 19. South Carolina 12; 20. Southern Illinois 11; T21. Illinois, Hampton, Oklahoma, San Diego State and Louisville 10; 26. Kentucky 9; 27. Nebraska 8.50; T28. Indiana, Hawaii, Washington, Connecticut, Maryland and Texas Christian 8; T34. Texas Tech and Georgetown 7; T36. Western Michigan, Miami (Fla.) and New Mexico 6; T39. Akron, Minnesota and Oklahoma State 5; T42. Georgia, Texas and Tulsa 4; 45. Stanford 3.5; T46. Seton Hall, Syracuse, Dayton, Kansas, Houston and Idaho 3; T52. Mississippi, Wisconsin, Purdue and Ohio State 2; T56. Kent State, North Carolina, UCLA, Sacramento State 1; T60. St. John’s and Alabama 0.5.

Final results

20-Pound Weight Throw: 1. D’Ana McCarty (Louisville) 22.76m; 2. Victoria Flowers (Connecticut) 21.44m; 3. Irene Cooper (Wester Michigan) 21.10m; 4. Jeneva McCall (Southern Illinois) 20.70m; 5. Nikola Lomnicka (Georgia) 20.32m; 6. Mallory Barnes (Dayton) 20.21m; 7. Faith Sherrill (Indiana) 20.00m; 8. Kristin Smith (Kentucky) 19.86m; 9. Sasha Leeth (Southern Illinois) 19.61m; 10. Brittany Cox (Middle Tennessee State) 19.40m; 11. Stacey Wannemacher (Purdue) 19.08m; 12. Frednisha Marshall (Stephen F. Austin) 18.78m; 13. Kelsey Hanley (Indiana State) 18.66m; 14. Nicole Luckenbach (Eastern Washington) 18.46m; 15. Rickael Roach (Southern Illinois) 18.03m; —Jere’ Summers (Louisville), Gwen Berry (Southern Illinois) foul.

High Jump: 1. Elizabeth Patterson (Arizona) 1.93m/6.33 feet; 2. Amber Kaufman (Hawaii) 1.90m/6.23 feet; T3. Epley Bullock (Nebraska), Brigetta Barrett (Arizona) 1.84m/6.04 feet; 5. Brittani Carter (Louisiana State) 1.81m/5.94 feet; 6. Audrey Svane (Nebraska) 1.81m/5.94 feet; 7. Ashley Rhoades (Indiana) 1.81m/5.94 feet; T8. Krystle Schade (Alabama), Priscilla Frederick (St. John’s) 1.78m/5.84 feet; T10. Tynita Butts (East Carolina), Ke’Airra Jones (Southern Mississippi) 1.78m/5.84 feet; T12. Erika Schroll (Central Michigan), Holly Parent (Washington State), Carin Knight (Connecticut) 1.78m/5.84 feet; 15. Jane Doolittle (UC Santa Barbara) 1.78m/5.84 feet; 16. April Sinkler (Clemson) 1.75m/5.74 feet; 17. Megan Seidl (Wisconsin) 1.75m/5.74 feet; 18. Monique Roberts (Columbia) 1.70m/5.58 feet.

Long Jump: 1. Blessing Okagbare (UTEP) 6.87m (new NCAA meet record); 2. Mindy McClurkin (Brigham Young) 6.69m; 3. Shara Proctor (Florida) 6.64m; 4. Karoline Koehler (San Diego State) 6.59m; 5. Kimberly Williams (Florida State) 6.46m; 6. Whitney Gipson (Texas Christian) 6.40m; 7. Chantel Malone (Texas) 6.40m; 8. Danielle Watson (UCLA) 6.32m; 9. Amy Harris (Florida State) 6.31m; 10. Vashti Thomas (Texas A&M) 6.29m; 11. April Sinkler (Clemson) 6.28m; 12. Nina Kokot (Kansas State) 6.24m; 13. Deandra Doyley (Miami) 6.17m; 14. Constance Ezugha (Arizona State) 6.15m; 15. Brittni Finch (Miami) 6.06m; 16. Wendy Copeland (Mississippi) 6.06m; 17. Christabel Nettey (Arizona State) 6.04m; — Jamesha Youngblood (Oregon) foul.

5,000 meters: 1. Lisa Koll (Iowa State) 15:39.65; 2. Marie Louise Asselin (West Virginia) 15:50.53; 3. Jackie Areson (Tennessee) 15:53.12; 4. Bridget Franek (Penn State) 15:58.02; 5. Alex Becker (Tulsa) 15:58.53; 6. Megan Duwell (Minnesota) 15:59.23; 7. Kimberly Ruck (Clemson) 16:01.24; 8. Felicity Milton (Oklahoma State) 16:01.90; 9. Amanda Goetschius (Charlotte) 16:06.92; 10. Beverly Ramos (Kansas State) 16:08.06; 11. Clara Grandt (West Virginia) 16:14.09; 12. Janet Jesang (Western Kentucky) 16:17.56; 13. Rebecca Lowe (Florida) 16:19.32; 14. Holly Van Dalen (Stony Brook) 16:39.37; 15. Mattie Bridgmon (Oregon) 16:51.48; DNF Deborah Maier (California) and Nicole Blood (Oregon).

200 meters: 1. Shaniqua Ferguson (Auburn) 23.09; 2. Nivea Smith (Auburn) 23.12; 3. Shavon Greaves (Penn State) 23.17; 4. Amber Purvis (Oregon) 23.21; 5. Jeneba Tarmoh (Texas A&M) 23.29; 6. Kalyn Floyd (Houston) 23.41; 7. Samantha Henry (Louisiana State) 23.52; — Scottesha Miller (Oklahoma) DQ.

Distance Medley Relay: 1. Tennessee (Phoebe Wright, Ellen Wortham, Chanelle Price, Brittany Sheffey) 10:58.37; 2. Oregon (Anne Kesselring, Michele Williams, Zoe Buckman, Jordan Hasay) 10:58.96; 3. Georgetown (Renee Tomlin, Abigail Johnson, Rachel Schneider, Emily Infeld) 11:01.40; 4. Villanova (Bogdana Mimic, Christie Verdier, Ariann Neutts, Sheila Reid) 11:09.16; 5. Texas Tech (Purity Biwott, Trudeann Clarke, Gladys Kipsang, Caroline Karunde) 11:09.53; 6. Kansas (Rebeka Stowe, Taylor Washington, Corinne Christenson, Lauren Bonds) 11:11.46; 7. Arkansas (Samantha Learch, Whitney Jones, Regina George, Kristen Gillespie) 11:16.27; 8. West Virginia (Keri Bland, April Rotilio, Kaylyn Christopher, Jessica O’Connell) 11:16.39; 9. Brigham Young (Lacey Cramer, Natalie Stewart, Nachelle Stewart, Angela Wagner) 11:16.93; 10. Michigan (Jillian Smith, Shana Vinson, Rebecca Addison, Danielle Tauro) 11:19.33; 11. Boston College (Jillian King, Anna Cioffredi, Caitlin Bailey, Carolina King) 11:23.83; 12. Indiana (Molly Beckwith, Jordan Gray, Arianne Raby, Chelsea Blanchard) 11:25.73.

Pentathlon: 1. Brianne Theisen (Oregon) 4,396; 2. Kiani Profit (Maryland) 4,242; 3. Sandy Fortner (New Mexico) 4,156; 4. Chelsea Carrier (West Virginia) 4,133; 5. Liane Weber (Clemson) 4,113; 6. Uhunoma Osazuwa (Syracuse) 4,061; 7. Dorcas Akinniyi (Wisconsin) 4,056; 8. Diana Dumitrescu (Kent State) 4,055; 9. Precious Nwokey (Kentucky) 3,985; 10. Ryann Krais (UCLA) 3,949; 11. Malaikah Love (Southern Illinois) 3,916; 12. Chealsea Taylor (Alabama) 3,789; 13. Amy Otis (Brigham Young) 3,752; 14. Kettiany Clarke (South Carolina) 3,601.

Shot Put: 1. Mariam Kevhishvilli (Florida) 18.59m/61-00.00; 2. Ashley Muffet (Kentucky) 17.31m/56-09.50; 3. Jeneva McCall (Southern Illinois) 17.25m/56-07.25; 4. Karen Shump (Oklahoma) 16.75m/54-11.50; 5. Tia Brooks (Oklahoma) 16.74m/54-11.25; 6. Mykael Bothum (Idaho) 16.55m/54-03.75; 7. Stacey Wannemacher (Purdue) 16.47m/54-00.50; 8. Keely Medeiros (Florida) 16.44m/53-11.25; 9. Annie Alexander (Tennessee) 16.33m/53-07.00; 10. Aja Evans (Illinois) 16.30m/53-05.75; 11. Faith Sherrill (Indiana) 16.22m/53.02.75; 12. Julie Labonte (Arizona) 16.12m/52-10.75; 13. Kristy Woods (Buffalo) 16.07m/52.08.75; 14. Gwen Berry (Southern Illinois) 15.93m/52-03.25; 15. Sara Neubauer (Air Force) 15.81m/51-10.50; 16. Jere’ Summers (Louisville) 15.68m/51-05.50; 17. Simone du Toit (Southern Methodist) 15.67m/51-05.00; 18. Brittany Cox (Middle Tennessee State) 15.39m/50-06.00; — Jordyn Brown (Texas) foul.

Pole Vault: 1. Kylie Hutson (Indiana State) 4.50m/14-09.00; 2. Melissa Gergel (Oregon) 4.45m/14-07.25; 3. Rachel Laurent (Louisiana State) 4.35m/14-03.25; 4. Carrie Kayes (Akron) 4.35m/14-03.25; T5. Katerina Stefanidi (Stanford), Katie Stripling (Arkansas) 4.30m/14-01.25; 7. Samantha Sonnenberg (Minnesota) 4.30m/14-01.25; 8. Vica Shobe (South Carolina) 4.25m/13-11.25; 9. Tori Pena (UCLA) 4.25m/13-11.25; 10. Natalie Willer (Nebraska) 4.25m/13-11.25; 11. Tina Sutej (Arkansas) 4.25m/13-11.25; T12. Brianna Neumann (Purdue), Stepanie James (San Diego State) 4.20m/13.09.25; T14. Kat Majester (Georgia), Shade Weygandt (Texas Tech) 4.20m/13-09.25; 16. Rachel Brooke Fisher (Brigham Young) 4.20m/13-09.25; 17. Leslie Brost (North Dakota State) 4.10m/13-05.25; —Alicia Rue (Minnesota) no height.

Mile: 1. Charlotte Browning (Florida) 4:35.66; 2. Katie Follett (Washington) 4:36.39; 3. Pilar McShine (Florida State) 4:37.20; 4. Jordan Hasay (Oregon) 4:38.29; 5. Mihaela Susa (Oklahoma State) 4:38.97; 6. Anne Kesselring (Oregon) 4:40.39; 7. Carolina Karunde (Texas Tech) 4:40.64; 8. Keri Bland (West Virginia) 4:42.79; 9. Dina Nosenko (Wake Forest) 4:43.73; 10. Heidi Gregson (Iona) 4:55.76.

Triple Jump: 1. Kimberly Williams (Florida State) 13.95m/45-09.25; 2. Shara Proctor (Florida) 13.71m/44-11.75; 3. Patricia Mamona (Clemson) 13.50m/44-03.50; 4. Lauren Martin (Indiana State) 13.37m/43-10.50; 5. Neidra Covington (Texas Christian) 13.32m/43-08.50; 6. Karoline Koehler (San Diego State) 13.23m/43-05.00; 7. Melissa Ogbourne (Louisiana State) 13.13m/43.01.00; 8. April Sinkler (Clemson) 13.11m/43-00.25; 9. Ashika Charan (Texas A&M) 13.05m/42-09.75; 10. Jasmine Simmons (Oklahoma) 13.02m/42.08.75; 11. Vashti Thomas (Texas A&M) 12.96m/42-06.25; 12. Chavon Robinson (Wisconsin) 12.80m/42-00.00; 13. Leandra McGruder (Nebraska) 12.77m/41-10.75; 14. Deandra Doyley (Miami, Fla.) 41-08.75; 15. Allison Wilder (UC Riverside) 12.57m/41-03.00; 16. Jessica Ubanyionwu (Baylor) 12.50m/41.00.25; 17. Namatirai Grace Mavugara (George Mason) 12.26m/40.02.75; — Andrea Geubelle (Kansas) foul.

60-meter Hurdles: 1. Queen Quedith Harrison (Virginia Tech) 7.95; 2. Kristi Castlin (Virginia Tech) 8.01; 3. Ti’erra Brown (Miami, Fla.) 8.08; 4. Natasha Ruddock (Texas A&M) 8.09; 5. Gabby Mayo (Texas A&M) 8.12; 6. Chelsea Carrier (West Virginia) 8.29; 7. Christina Manning (Ohio State) 8.30; 8. Vanneish Ivy (North Carolina) 8.75.

400 meters: 1. Francena McCorory (Hampton) 50.54 (meet record); 2. Keshia Baker (Oregon) 51.63; 3. Jessica Beard (Texas A&M) 52.08; 4. Joanna Atkins (Auburn) 52.43; 5. Fawn Dorr (Penn State) 52.58; 6. Jernail Hayes (Seton Hall) 52.66; 7. Kristal Juarez (Texas Christian) 52.94; 8. Shelise Williams (Arkansas) 53.23.

60 meters: 1. Blessing Okagbare (UTEP) 7.18; 2. Gabby Mayo (Texas A&M) 7.18; 3. Lakya Brookins (South Carolina) 7.22; 4. Shaniqua Ferguson (Auburn) 7.23; 5. Kenyanna Wilson (Louisiana State) 7.24; 6. Samantha Henry (Louisiana State) 7.31; 7. Takeia Pinckney (Louisiana State) 7.32; 8. Scottesha Miller (Oklahoma) 7.39.

800 meters: 1. Phoebe Wright (Tennessee) 2:02.55; 2. Lacey Cramer (Brigham Young) 2:03.89; 3. LaTavia Thomas (Louisiana State) 2:03.90; 4. Chanelle Price (Tennessee) 2:03.95; 5. Molly Beckwith (Indiana) 2:04.46; 6. Stephanie Brown (Arkansas) 2:05.11; 7. Sofie Persson (Mississippi) 2:05.85; 8. Lea Wallace (Sacramento State) 2:13.97.

3,000 meters: 1. Angela Bizzarri (Illinois) 8:57.40; 2. Lisa Koll (Iowa State) 8:57.52; 3. Sheila Reid (Villanova) 9:01.13; 4. Jackie Areson (Tennessee) 9:10.09; 5. Nicole Blood (Oregon) 9:11.23; 6. Nicole Schappert (Villanova) 9:12.51; 7. Bridget Franek (Penn State) 9:12.62; 8. Emily Infeld (Georgetown) 9:13.22; 9. Marie Lawrence (Washington) 9:14.53; 10. Beverly Ramos (Kansas State) 9:16.23; 11. Jessica O’Connell (West Virginia) 9:18.78; 12. Bogdana Mimic (Villanova) 9:18.87; 13. Janet Jesang (Western Kentucky) 9:20.60; 14. Betzy Jimenez (Texas) 9:21.18; 15. Alex Becker (Tulsa) 9:21.78; 16. Alison Smith (Villanova) 9:25.22; — Jordan Hasay (Oregon) did not finish.

1,600-meter Relay: 1. Oregon (Jamesha Youngblood, Keshia Baker, Michele Williams, Amber Purvis) 3:32.97; 2. Louisiana State (Cassandra Tate, Kayann Thompson, Brittany Hall, LaTavia Thomas) 3:33.79; 3. Arkansas (Edina Brooks, Shelise Williams, Whitney Jones, Regina George) 3:33.83; 4. South Carolina (Brandi Cross, Nadonnia Rodrigues, Gabrielle Glenn, Breehana Jacobs) 3:33.91; 5. Clemson (Brittany Pringley, Brianna Rollins, Sonni Austin, Jasmine Edgerson) 3:33.93; 6. Texas A&M (Jeneba Tarmoh, Andrea Sutherland, Sandy Wooten, Jessica Beard) 3:34.14; 7. Texas (Judith Nwosu, Stacey-Ann Smith, Chantel Malone, Angele Cooper) 3:34.48; 8. Texas Tech (Candace Jackson, Trudeann Clarke, Erica Alexander, Taylor Evans) 3:34.85; 9. Penn State (Doris Anyanwu, Caitlin DeFusco, Shavon Greaves, Fawn Dorr) 3:35.39; 10. Kentucky (Jenna Martin, Brittany Cabbler, Precious Nwokey, Jaxmyn Shorter) 3:38.15; 11. Georgetown (London Finley, Nene Kamate, Amanda Kimbers, Abigail Johnson) 3:44.13; 12. Mississippi (Jasmine Dacus, Kristin Bridges, Sofia Hellberg-Jonsen, Sofie Persson) 3:45.45.

MEN

Standings

1. Florida 57 points; T2. Texas A&M and Oregon 44; 4. Louisiana State 42; 5. Arkansas 38; 6. Indiana 25; 7. Arizona State 21; T8. New Mexico, Minnesota, Northern Arizona and South Carolina 18; T12. Auburn and Florida State 16; T14. Penn State, Texas Tech and Oklahoma 14; T17. California and Georgia Tech 11; 19. Virginia Tech 10.5; T20. North Carolina, Washington, Mississippi, Georgia and Virginia 10; T26. Wisconsin, Liberty, Nebraska, Rice, Baylor, Memphis and Alabama 8; T33. Air Force and Montana State 6; T35. Sam Houston State, Texas-San Antonio, Brigham Young and Arizona 5; 39. Akron 4.5; T40. Louisville, Kentucky, Kansas, Maine, Eastern Michigan, William and Mary and Illinois 4; T47. Stanford, Oral Roberts, Michigan State, Texas Christian, UCLA and Ohio State 3; T53. Wichita State, Clemson, Notre Dame, Butler and George Mason 2; T58. Louisiana-Lafayette and Southern California 1.5; T60. Oklahoma State, Texas and Boise State 1.

Results

Shot Put: 1. Ryan Whiting (Arizona State) 21.52m; 2. Kemal Mesic (Florida) 19.26m; 3. Joe Kovacs (Penn State) 19.18m; 4. Steve Marcelle (Georgia Tech) 19.00m; 5. Mason Finley (Kansas) 18.75m; 6. Aaron Studt (Minnesota) 18.73m; 7. Jason Lewis (Arizona State) 18.64m; 8. Blake Eaton (Penn State) 18.44m; 9. Igor Misljenovic (Virginia Tech) 18.32m; 10. Matt DeChant (Ohio State) 18.23m; 11. Hayden Baillio (Texas) 18.00m; 12. Javier Villarreal (Northern Arizona) 17.92m; 13. Jacob Thormachlen (Texas) 17.82m; 14. Nate Hunter (Northeastern) 17.65m; —Gerald Gersham (Eastern Michigan) foul.

Long Jump: 1. Alain Bailey (Arkansas) 8.17m; 2. Christian Taylor (Florida) 7.93m; 3. Tarik Batchelor (Arkansas) 7.92m; 4. Zedric Thomas (Louisiana State) 7.85m; 5. Bryce Lamb (Texas Tech) 7.85m; 6. Luis Rivera-Morales (Arizona) 7.85m; 7. Madanha Chibudu (Florida State) 7.81m; 8. Tone Belt (Louisville) 7.72m; 9. Reindell Cole (Cal State Northridge) 7.65m; 10. Marquise Goodwin (Texas) 7.61m; 11. Tyler Simmons (Wichita State) 7.61m; 12. Bobby Carter (Nebraska) 7.53m; 13. Tyron Stewart (Texas A&M) 7.45m; 14. Nicholas Gordon (Nebraska) 7.39m; 15. Rudon Bastian (Louisville) 7.21m.

Pole Vault: 1. Scott Roth (Washington) 5.60m; 2. Jason Colwick (Rice) 5.50m; 3. Jeffrey Coover (Indiana) 5.45m; T4. Yavgeniy Olhovsky (Virginia Tech), Michael Uhle (Akron) 5.35m; 6. Jack Whitt (Oral Roberts) 5.35m; T7. Brandon Estrada (Southern California), Chris Roy (Louisiana-Lafayette) 5.35m; T9. Elliott Haynie (South Carolina), Jeremy Klas (Idaho) 5.20m; T11. Maston Wallace (Texas), Brian Porter (Texas Tech) 5.25m; T13. Michael Arnold (Idaho State), Hunter Hall (Virginia Tech) 5.15m; —Casey DiCesare (UCLA), Nick Frawley (Air Force), Jordan Scott (Kansas), Jared Jodon (Virginia Tech) no height.

5,000 meters: 1. David McNeill (Northern Arizona) 13:36.41; 2. Sam Chelanga (Liberty) 13:37.01; 3. Justin Tyner (Air Force) 13:41.26; 4. Chris Barnicle (New Mexico) 13:43.20; 5. Jon Grey (William and Mary) 13:46.12; 6. Festus Kigen (Texas Christian) 13:50.21; 7. Elliott Heath (Stanford) 13:51.00; 8. Colby Lowe (Oklahoma State) 13:54.90; 9. Luke Puskedra (Oregon) 13:57.98; 10. Jake Riley (Stanford) 13:59.85; 11. Ryan Collins (Virginia) 14:06.98; 12. Colton Tully-Doyle (Washington) 14:07.50; 13. Rory Fraser (New Mexico) 14:07.77; 14. Scott MacPherson (Arkansas) 14:30.27; 15. Andrew Poore (Indiana) 14:32.09.

200 meters: 1. Curtis Mitchell (Texas A&M) 20.38; 2. Brandon Byram (Florida State) 20.46; 3. Antonio Sales (South Carolina) 20.52; 4. Marcus Rowland (Auburn) 20.62; 5. Maurice Mitchell (Florida State) 20.62; 6. Calvin Smith (Florida) 20.72; 7. Rakieem Salaam (Oklahoma) 20.79; 8. Tony McQuay (Florida) 20.88.

Distance Medley Relay: 1. Oregon (A.J. Acosta, Chad Barlow, Travis Thompson, Andrew Wheating) 9:36.87; 2. Arkansas (Drew Butler, Ben Skidmore, Chris Bilbrew, Dorian Ulrey) 9:37.53; 3. Minnesota (Ben Blankenship, Logan Stroman, Harun Abda, Chris Rombough) 9:38.09; 4. California (Mark Matusak, Tom Blocker, Sebastian Sam, Michael Coe) 9:38.19; 5. Eastern Michigan (Curtis Vollman, Ackeem Forde, Blake Figgins, David Brent) 9:38.44; 6. UCLA (Scott Crawford, Quentin Powell, Cory Primm, Marlon Patterson) 9:39.20; 7. Indiana (De’Sean Turner, Kind Butler, Daniel Stockberger, Andrew Bayer) 9:39.35; 8. Texas (Logan Gonzales, Danzell Fortson, Tevas Everett, Patrick Todd) 9:39.91; 9. Villanova (Carl MacKenzie, Garrett Kroner, Cody Harper, Mathew Mildenhall) 9:39.96; 10. Stanford (John Sullivan, Amaechi Morton, Dylan Ferris, Justin Marpole-Bird) 9:41.90; 11. Arizona State (Nectaly Barbosa, Joel Phillip, Mason McHenry, Brandon Bethke) 9:44.98.

Heptathlon: 1. Ashton Eaton (Oregon) 6,499; 2. Mateo Sossah (North Carolina) 5,886; 3. Michael Morrison (California) 5,826; 4. Nick Adcock (Missouri) 5,763; 5. Lars Rise (Missouri) 5,710; 6. R.J. McGinnis (Minnesota) 5,676; 7. Chris Dickman (Wichita State) 5,652; 8. Miller Moss (Clemson) 5,638; 9. Jack Szmanda (Minnesota) 5,601; 10. Brock Spandl (Minnesota) 5,569; 11. Bjorn Barrefors (Nebraska) 5,565; 12. Curtis Beach (Duke) 5,533; 13. Tommy Barrineau (Georgia) 5,525; 14. Mantas Silkauskas (Kansas State) 5,507; — Gray Horn (Florida) did not finish.

35-pound Weight: 1. Walter Henning (Louisiana State) 23.56m; 2. Steffen Nerdal (Memphis) 23.22; 3. Alexander Ziegler (Virginia Tech) 22.10m; 4. Leif Arrhenius (Brigham Young) 21.56m; 5. Aaron Studt (Minnesota) 21.22m; 6. Jason Lewis (Arizona State) 21.15m; 7. KP Singh (Oklahoma) 21.12m; 8. Mike Zajac (South Carolina) 20.99m; 9. Dimitrios Fylladitakis (UTEP) 20.90m; 10. Adonson Shallow (Southeastern Louisiana) 20.51m; 11. Michael Lauro (Louisiana State) 20.50m; 12. Marcel Lomnicky (Virginia Tech) 20.26m; 13. Branislav Danis (Georgia) 20.21m; 14. J.C. Lambert (Southern Illinois) 20.05m; — John Freeman (Georgia) foul.

High Jump: 1. Derek Drouin (Indiana) 2.28m; 2. Ricky Robertson (Mississippi) 2.25m; 3. Paul Hamilton (Nebraska) 2.25m; 4. Ryan Fleck (Auburn) 2.22m; 5. Brede Ellingsen (Arkansas) 2.19m; 6. Tone Belt (Louisville) 2.19m; 7. Nick Ross (Arizona) 2.19m; 8. Brian Knight (Mississippi) 2.19m; T9. Matt Fisher (Minnesota) and Edgar Rivera-Morales 2.14m; 11. Erik Kynard (Kansas State) 2.14m; 12. Major Clay (Indiana State) 2.14m; T13. Geoffrey Davis (Purdue) and Trent Arrivey (Washington State) 2.14m; T15. Brandon Sheppard (Nebraska) and Andrew Bachelor (Florida State) 2.14m; 17. Jerome McKinzie (Kennesaw State) 2.09m; — Tyler Campbell (Alabama) no height.

Triple Jump: 1. Christian Taylor (Florida) 17.18m; 2. Zedric Thomas (Louisiana State) 16.30m; 3. Alphonso Jordan (Georgia Tech) 16.26m; 4. Tyron Stewart (Texas A&M) 16.22m; 5. Zuheir Sharif (Texas A&M) 16.21m; 6. Kyron Foster (Michigan State) 16.21m; 7. Omar Craddock (Florida) 16.15m; 8. Zacharias Arnos (Boise State) 16.04m; 9. Andre Black (Louisville) 15.81m; 10. Hasheem Halim (Virginia Tech) 15.72m; 11. Julian Reid (Texas A&M) 15.68m; 12. Darrell Roddick (Texas Tech) 15.62m; 13. Tarik Batchelor (Arkansas) 15.55m; 14. Jeremiah James (Wyoming) 15.35m; 15. Devon Bond (Texas-San Antonio) 15.03m; 16. Bryce Lamb (Texas Tech) 14.96m.

Mile: 1. Lee Emanuel (New Mexico) 3:59.26; 2. Mac Fleet (Oregon) 4:01.63; 3. Patrick Casey (Montana State) 4:01.87; 4. A.J. Acosta (Oregon) 4:02.27; 5. Riley Masters (Maine) 4:04.29; 6. Jeff See (Ohio State) 4:04.34; 7. Rob Mullett (Butler) 4:04.63; 8. Dylan Ferris (Stanford) 4:04.73; 9. Eric Harasyn (Oklahoma) 4:04.94; 10. Abdi Hassan (Arizona) 4:05.36.

60-meter Hurdles: 1. Ronnie Ash (Oklahoma) 7.56; 2. Booker Nunley (South Carolina) 7.58; 3. Omo Osaghae (Texas Tech) 7.60; 4. Barrett Nugent (LSU) 7.65; 5. Andrew Riley (Illinois) 7.65; 6. Johnny Dutch (South Carolina) 7.72; 7. Lehann Fourie (Nebraska) 7.84; 8. Spencer Adams (Clemson) 7.90.

400 meters: 1. Torrin Lawrence (Georgia) 45.23; 2. Kirani James (Alabama) 45.63; 3. Tony McQuay (Florida) 45.74; 4. Michael Courtney (Sam Houston State) 45.96; 5. Demetrius Pinder (Texas A&M) 46.01; 6. Tabarie Henry (Texas A&M) 46.19; 7. Clayton Paros (North Carolina) 46.22; 8. Calvin Smith (Florida) 46.60.

60 meters: 1. Jeff Demps (Florida) 6.57; 2. Gerald Phiri (Texas A&M) 6.60; 3. Marcus Rowland (Auburn) 6.61; 4. Teddy Williams (Texas-San Antonio) 6.65; 5. Rondel Sorrillo (Kentucky) 6.66; 6. Jeremy Hall (Florida) 6.66; 7. Maurice Mitchell (Florida State) 6.67; 8. Michael Granger (Mississippi) 6.74.

800 meters: 1. Robby Andrews (Virginia) 1:48.39; 2. Andrew Wheating (Oregon) 1:48.40; 3. Ryan Foster (Penn State) 1:48.79; 4. Richard Jones (Louisiana State) 1:48.92; 5. Zach Mellon (Wisconsin) 1:49.08; 6. Jamaal James (Louisiana State) 1:49.21; 7. Jack Howard (Notre Dame) 1:49.48; 8. Owen Dawson (Penn State) 1:49.59.

3,000 meters: 1. Dorian Ulrey (Arkansas) 8:10.52; 2. David McNeill (Northern Arizona) 8:10.96; 3. Andrew Bayer (Indiana) 8:11.19; 4. Brandon Bethke (Arizona State) 8:11.61; 5. Craig Miller (Wisconsin) 8:12.15; 6. Rory Fraser (New Mexico) 8:12.88; 7. Chris Rombough (Minnesota) 8:15.11; 8. Andrew Poore (Indiana) 8:15.76; 9. Justin Marpole-Bird (Stanford) 8:16.04; 10. Matthew Leeder (Florida State) 8:17.44; 11. Mark Matusak (California) 8:18.55; 12. Lee Emanuel (New Mexico) 8:19.35; 13. Michael Coe (California) 8:20.80; 14. Luke Puskedra (Oregon) 8:22.47; — Jeff See (Ohio State) did not finish.

1,600-meter Relay: 1. Texas A&M (Demetrius Pinder, Bryan Miller, Tabarie Henry, Curtis Mitchell) 3:04.40; 2. Baylor (Michael Liggins, Trey Harts, Zwede Hewitt, Marcus Boyd) 3:05.01; 3. Louisiana State (Armanti Hayes, Robert Simmons, Richard Jones, Caleb Williams) 3:05.65; 4. Florida (Preston Wilson, Tony McQuay, Jovon Toppin, Calvin Smith) 3:05.78; 5. Texas Tech (Bryce Brown, Jamaal Butler, Zach Plinario, LaToy Williams) 3:07.53; 6. Oregon (Matt Butcher, Ashton Eaton, Travis Thompson, Chad Barlow) 3:08.42; 7. George Mason (Kevin Wilson, Nick Vaughn, David Verburg, Ja-Vell Bullard) 3:08.50; 8. Arizona State (Donald Sanford, Justin Kremer, Ray Miller, Joel Phillip) 3:08.51; 9. Oklahoma (Remuro Henry, Zach Dawson, Jarell Warren, Eric Bailey) 3:08.59; 10. Texas Christian (Dell Guy, Mychal Dungey, Jordan Pitts, Clemore Henry) 3:08.91; — Seton Hall (Sean Morris, Kamar Ellis, Antonio Reynolds, Christopher Cox) disqualified.

About gcstaff

gcstaff Other Sports
Print Friendly

FAYETTEVILLE, Ark. — Finally, Mike Holloway can check off another goal as Mission: Accomplished.

Totaling 57 points with the help of individual championships by sophomores Jeff Demps (60 meters) and Christian Taylor (triple jump), Florida won its first men’s overall title as the NCAA Indoor Track and Field Championships concluded Saturday at the Randal Tyson Track Center. Oregon and Texas A&M tied for second, 13 points behind the Gators.

The women’s team, meanwhile, used victories in the mile (Charlotte Browning) and shot put (Mariam Kevkhishvili) to finish fourth with 33 points. Oregon won the women’s title with 61 points, Tennessee was second with 36 and Louisiana State third with 35. It was the first top-five finish for the Florida women since they placed second nationally in 2005.

The team championship by the men’s track and field team is the 23rd national championship by a Florida team.

“It has been a long journey and I’m just so proud of my athletes and my staff,” Holloway said. “I’m almost at a loss for words because of how happy I am. We kind of felt coming in that the first team that got to 50 would be the national champion. Everybody that put on the Gator uniform got after it this weekend. It shows the direction this program is headed in to win a national championship on the men’s side and to finish fourth on the women’s side.”

In addition to the individual championships by Browning, Kevkhishvili, Demps and Taylor, the Gators totaled 16 All-America honors on the weekend.

Demps became the first athlete in school history to win the NCAA men’s 60-meter dash when he was clocked in the final Saturday night at 6.57 seconds. On Friday in the preliminaries, Demps set a school record with his time of 6.56. Senior Jeremy Hall placed sixth in the event with his 6.66 effort, the two finishes giving Florida 13 points from the event.

Taylor broke his own school record by winning his second straight indoor title, the first back-to-back NCAA triple jump champion since Walter Davis of Louisiana State won titles in 2001 and 2002. Taylor became the first athlete at Florida to break the 17-meter barrier with his effort of 17.18 meters or 56 feet, 4.5 inches. Freshman Omar Craddock placed seventh in the triple jump with his mark of 16.15 meters or 53 feet to earn All-America honors.

Senior thrower Kevkhishvili became just the second woman in NCAA history to win three consecutive NCAA indoor shot put titles, joining Regina Cavanaugh of Rice (1984-86) by winning Saturday with a school-record toss of 18.59 meters or 61 feet even. That broke her previous mark of 18.56 meters or 60 feet, 10.75 inches. The native of the country of Georgia now has won 13 straight indoor competitions going back to the 2008 NCAA indoor victory here. Junior thrower Keely Medeiros of Brazil finished eighth in the event with a toss of 16.44 meters or 53 feet, 11.25 inches and earned All-America honors.

Junior distance runner Charlotte Browning of England became just the second Florida athlete to win the NCAA mile championship, doing so in a time of 4:35.66. Browning, the 2010 SEC Indoor Champion in both the mile and 3,000 meters, is the first Gator woman to win a national champion in the mile since Becki Wells did so in 1997. Browning set the school record in the event at 4:31.24 earlier this season.

Freshman sprinter Tony McQuay earned All-America honors by finishing third in the 400-meter dash in a career-best time of 45.74 seconds, the third fastest time in school history. Senior Calvin Smith was eighth in 46.60 seconds. McQuay and Smith also earned All-America honors as part of the 4×400-meter relay team that finished in 3:05.78. The legs were run by Preston Wilson, McQuay, Jovon Toppin and Smith.

With two All-America honors in the meet, Smith became Florida’s all-time men’s leader in total All-America honors with 15 in his career. He surpassed Mike Morrison (14) for the all-time lead – indoors and outdoors combined.

Senior jumper Shara Proctor of Anguilla earned All-America honors in her second event of the weekend, placing third in the women’s triple jump with a mark of 13.71 meters or 44 feet, 11.75 inches.

Florida opens its 2010 outdoor track and field season on Saturday, March 20, when it travels to Orlando to participate in the UCF Black and Gold Challenge.

NCAA INDOOR TRACK AND FIELD CHAMPIONSHIPS

At Randal Tyson Track Complex, University of Arkansas, Fayetteville

WOMEN

Standings

1. Oregon 61 points; 2. Tennessee 36; 3. Louisiana State 35; 4. Florida 33; 5. Texas A&M 41; 6. Auburn 28; T7. Clemson, Florida State and UTEP 20; T10. West Virginia, Virginia Tech and Iowa State 18; 13. Penn State 17; 14. Brigham Young 16; T15. Arkansas and Arizona 15.50; T17. Villanova and Indiana State 14; 19. South Carolina 12; 20. Southern Illinois 11; T21. Illinois, Hampton, Oklahoma, San Diego State and Louisville 10; 26. Kentucky 9; 27. Nebraska 8.50; T28. Indiana, Hawaii, Washington, Connecticut, Maryland and Texas Christian 8; T34. Texas Tech and Georgetown 7; T36. Western Michigan, Miami (Fla.) and New Mexico 6; T39. Akron, Minnesota and Oklahoma State 5; T42. Georgia, Texas and Tulsa 4; 45. Stanford 3.5; T46. Seton Hall, Syracuse, Dayton, Kansas, Houston and Idaho 3; T52. Mississippi, Wisconsin, Purdue and Ohio State 2; T56. Kent State, North Carolina, UCLA, Sacramento State 1; T60. St. John’s and Alabama 0.5.

Final results

20-Pound Weight Throw: 1. D’Ana McCarty (Louisville) 22.76m; 2. Victoria Flowers (Connecticut) 21.44m; 3. Irene Cooper (Wester Michigan) 21.10m; 4. Jeneva McCall (Southern Illinois) 20.70m; 5. Nikola Lomnicka (Georgia) 20.32m; 6. Mallory Barnes (Dayton) 20.21m; 7. Faith Sherrill (Indiana) 20.00m; 8. Kristin Smith (Kentucky) 19.86m; 9. Sasha Leeth (Southern Illinois) 19.61m; 10. Brittany Cox (Middle Tennessee State) 19.40m; 11. Stacey Wannemacher (Purdue) 19.08m; 12. Frednisha Marshall (Stephen F. Austin) 18.78m; 13. Kelsey Hanley (Indiana State) 18.66m; 14. Nicole Luckenbach (Eastern Washington) 18.46m; 15. Rickael Roach (Southern Illinois) 18.03m; —Jere’ Summers (Louisville), Gwen Berry (Southern Illinois) foul.

High Jump: 1. Elizabeth Patterson (Arizona) 1.93m/6.33 feet; 2. Amber Kaufman (Hawaii) 1.90m/6.23 feet; T3. Epley Bullock (Nebraska), Brigetta Barrett (Arizona) 1.84m/6.04 feet; 5. Brittani Carter (Louisiana State) 1.81m/5.94 feet; 6. Audrey Svane (Nebraska) 1.81m/5.94 feet; 7. Ashley Rhoades (Indiana) 1.81m/5.94 feet; T8. Krystle Schade (Alabama), Priscilla Frederick (St. John’s) 1.78m/5.84 feet; T10. Tynita Butts (East Carolina), Ke’Airra Jones (Southern Mississippi) 1.78m/5.84 feet; T12. Erika Schroll (Central Michigan), Holly Parent (Washington State), Carin Knight (Connecticut) 1.78m/5.84 feet; 15. Jane Doolittle (UC Santa Barbara) 1.78m/5.84 feet; 16. April Sinkler (Clemson) 1.75m/5.74 feet; 17. Megan Seidl (Wisconsin) 1.75m/5.74 feet; 18. Monique Roberts (Columbia) 1.70m/5.58 feet.

Long Jump: 1. Blessing Okagbare (UTEP) 6.87m (new NCAA meet record); 2. Mindy McClurkin (Brigham Young) 6.69m; 3. Shara Proctor (Florida) 6.64m; 4. Karoline Koehler (San Diego State) 6.59m; 5. Kimberly Williams (Florida State) 6.46m; 6. Whitney Gipson (Texas Christian) 6.40m; 7. Chantel Malone (Texas) 6.40m; 8. Danielle Watson (UCLA) 6.32m; 9. Amy Harris (Florida State) 6.31m; 10. Vashti Thomas (Texas A&M) 6.29m; 11. April Sinkler (Clemson) 6.28m; 12. Nina Kokot (Kansas State) 6.24m; 13. Deandra Doyley (Miami) 6.17m; 14. Constance Ezugha (Arizona State) 6.15m; 15. Brittni Finch (Miami) 6.06m; 16. Wendy Copeland (Mississippi) 6.06m; 17. Christabel Nettey (Arizona State) 6.04m; — Jamesha Youngblood (Oregon) foul.

5,000 meters: 1. Lisa Koll (Iowa State) 15:39.65; 2. Marie Louise Asselin (West Virginia) 15:50.53; 3. Jackie Areson (Tennessee) 15:53.12; 4. Bridget Franek (Penn State) 15:58.02; 5. Alex Becker (Tulsa) 15:58.53; 6. Megan Duwell (Minnesota) 15:59.23; 7. Kimberly Ruck (Clemson) 16:01.24; 8. Felicity Milton (Oklahoma State) 16:01.90; 9. Amanda Goetschius (Charlotte) 16:06.92; 10. Beverly Ramos (Kansas State) 16:08.06; 11. Clara Grandt (West Virginia) 16:14.09; 12. Janet Jesang (Western Kentucky) 16:17.56; 13. Rebecca Lowe (Florida) 16:19.32; 14. Holly Van Dalen (Stony Brook) 16:39.37; 15. Mattie Bridgmon (Oregon) 16:51.48; DNF Deborah Maier (California) and Nicole Blood (Oregon).

200 meters: 1. Shaniqua Ferguson (Auburn) 23.09; 2. Nivea Smith (Auburn) 23.12; 3. Shavon Greaves (Penn State) 23.17; 4. Amber Purvis (Oregon) 23.21; 5. Jeneba Tarmoh (Texas A&M) 23.29; 6. Kalyn Floyd (Houston) 23.41; 7. Samantha Henry (Louisiana State) 23.52; — Scottesha Miller (Oklahoma) DQ.

Distance Medley Relay: 1. Tennessee (Phoebe Wright, Ellen Wortham, Chanelle Price, Brittany Sheffey) 10:58.37; 2. Oregon (Anne Kesselring, Michele Williams, Zoe Buckman, Jordan Hasay) 10:58.96; 3. Georgetown (Renee Tomlin, Abigail Johnson, Rachel Schneider, Emily Infeld) 11:01.40; 4. Villanova (Bogdana Mimic, Christie Verdier, Ariann Neutts, Sheila Reid) 11:09.16; 5. Texas Tech (Purity Biwott, Trudeann Clarke, Gladys Kipsang, Caroline Karunde) 11:09.53; 6. Kansas (Rebeka Stowe, Taylor Washington, Corinne Christenson, Lauren Bonds) 11:11.46; 7. Arkansas (Samantha Learch, Whitney Jones, Regina George, Kristen Gillespie) 11:16.27; 8. West Virginia (Keri Bland, April Rotilio, Kaylyn Christopher, Jessica O’Connell) 11:16.39; 9. Brigham Young (Lacey Cramer, Natalie Stewart, Nachelle Stewart, Angela Wagner) 11:16.93; 10. Michigan (Jillian Smith, Shana Vinson, Rebecca Addison, Danielle Tauro) 11:19.33; 11. Boston College (Jillian King, Anna Cioffredi, Caitlin Bailey, Carolina King) 11:23.83; 12. Indiana (Molly Beckwith, Jordan Gray, Arianne Raby, Chelsea Blanchard) 11:25.73.

Pentathlon: 1. Brianne Theisen (Oregon) 4,396; 2. Kiani Profit (Maryland) 4,242; 3. Sandy Fortner (New Mexico) 4,156; 4. Chelsea Carrier (West Virginia) 4,133; 5. Liane Weber (Clemson) 4,113; 6. Uhunoma Osazuwa (Syracuse) 4,061; 7. Dorcas Akinniyi (Wisconsin) 4,056; 8. Diana Dumitrescu (Kent State) 4,055; 9. Precious Nwokey (Kentucky) 3,985; 10. Ryann Krais (UCLA) 3,949; 11. Malaikah Love (Southern Illinois) 3,916; 12. Chealsea Taylor (Alabama) 3,789; 13. Amy Otis (Brigham Young) 3,752; 14. Kettiany Clarke (South Carolina) 3,601.

Shot Put: 1. Mariam Kevhishvilli (Florida) 18.59m/61-00.00; 2. Ashley Muffet (Kentucky) 17.31m/56-09.50; 3. Jeneva McCall (Southern Illinois) 17.25m/56-07.25; 4. Karen Shump (Oklahoma) 16.75m/54-11.50; 5. Tia Brooks (Oklahoma) 16.74m/54-11.25; 6. Mykael Bothum (Idaho) 16.55m/54-03.75; 7. Stacey Wannemacher (Purdue) 16.47m/54-00.50; 8. Keely Medeiros (Florida) 16.44m/53-11.25; 9. Annie Alexander (Tennessee) 16.33m/53-07.00; 10. Aja Evans (Illinois) 16.30m/53-05.75; 11. Faith Sherrill (Indiana) 16.22m/53.02.75; 12. Julie Labonte (Arizona) 16.12m/52-10.75; 13. Kristy Woods (Buffalo) 16.07m/52.08.75; 14. Gwen Berry (Southern Illinois) 15.93m/52-03.25; 15. Sara Neubauer (Air Force) 15.81m/51-10.50; 16. Jere’ Summers (Louisville) 15.68m/51-05.50; 17. Simone du Toit (Southern Methodist) 15.67m/51-05.00; 18. Brittany Cox (Middle Tennessee State) 15.39m/50-06.00; — Jordyn Brown (Texas) foul.

Pole Vault: 1. Kylie Hutson (Indiana State) 4.50m/14-09.00; 2. Melissa Gergel (Oregon) 4.45m/14-07.25; 3. Rachel Laurent (Louisiana State) 4.35m/14-03.25; 4. Carrie Kayes (Akron) 4.35m/14-03.25; T5. Katerina Stefanidi (Stanford), Katie Stripling (Arkansas) 4.30m/14-01.25; 7. Samantha Sonnenberg (Minnesota) 4.30m/14-01.25; 8. Vica Shobe (South Carolina) 4.25m/13-11.25; 9. Tori Pena (UCLA) 4.25m/13-11.25; 10. Natalie Willer (Nebraska) 4.25m/13-11.25; 11. Tina Sutej (Arkansas) 4.25m/13-11.25; T12. Brianna Neumann (Purdue), Stepanie James (San Diego State) 4.20m/13.09.25; T14. Kat Majester (Georgia), Shade Weygandt (Texas Tech) 4.20m/13-09.25; 16. Rachel Brooke Fisher (Brigham Young) 4.20m/13-09.25; 17. Leslie Brost (North Dakota State) 4.10m/13-05.25; —Alicia Rue (Minnesota) no height.

Mile: 1. Charlotte Browning (Florida) 4:35.66; 2. Katie Follett (Washington) 4:36.39; 3. Pilar McShine (Florida State) 4:37.20; 4. Jordan Hasay (Oregon) 4:38.29; 5. Mihaela Susa (Oklahoma State) 4:38.97; 6. Anne Kesselring (Oregon) 4:40.39; 7. Carolina Karunde (Texas Tech) 4:40.64; 8. Keri Bland (West Virginia) 4:42.79; 9. Dina Nosenko (Wake Forest) 4:43.73; 10. Heidi Gregson (Iona) 4:55.76.

Triple Jump: 1. Kimberly Williams (Florida State) 13.95m/45-09.25; 2. Shara Proctor (Florida) 13.71m/44-11.75; 3. Patricia Mamona (Clemson) 13.50m/44-03.50; 4. Lauren Martin (Indiana State) 13.37m/43-10.50; 5. Neidra Covington (Texas Christian) 13.32m/43-08.50; 6. Karoline Koehler (San Diego State) 13.23m/43-05.00; 7. Melissa Ogbourne (Louisiana State) 13.13m/43.01.00; 8. April Sinkler (Clemson) 13.11m/43-00.25; 9. Ashika Charan (Texas A&M) 13.05m/42-09.75; 10. Jasmine Simmons (Oklahoma) 13.02m/42.08.75; 11. Vashti Thomas (Texas A&M) 12.96m/42-06.25; 12. Chavon Robinson (Wisconsin) 12.80m/42-00.00; 13. Leandra McGruder (Nebraska) 12.77m/41-10.75; 14. Deandra Doyley (Miami, Fla.) 41-08.75; 15. Allison Wilder (UC Riverside) 12.57m/41-03.00; 16. Jessica Ubanyionwu (Baylor) 12.50m/41.00.25; 17. Namatirai Grace Mavugara (George Mason) 12.26m/40.02.75; — Andrea Geubelle (Kansas) foul.

60-meter Hurdles: 1. Queen Quedith Harrison (Virginia Tech) 7.95; 2. Kristi Castlin (Virginia Tech) 8.01; 3. Ti’erra Brown (Miami, Fla.) 8.08; 4. Natasha Ruddock (Texas A&M) 8.09; 5. Gabby Mayo (Texas A&M) 8.12; 6. Chelsea Carrier (West Virginia) 8.29; 7. Christina Manning (Ohio State) 8.30; 8. Vanneish Ivy (North Carolina) 8.75.

400 meters: 1. Francena McCorory (Hampton) 50.54 (meet record); 2. Keshia Baker (Oregon) 51.63; 3. Jessica Beard (Texas A&M) 52.08; 4. Joanna Atkins (Auburn) 52.43; 5. Fawn Dorr (Penn State) 52.58; 6. Jernail Hayes (Seton Hall) 52.66; 7. Kristal Juarez (Texas Christian) 52.94; 8. Shelise Williams (Arkansas) 53.23.

60 meters: 1. Blessing Okagbare (UTEP) 7.18; 2. Gabby Mayo (Texas A&M) 7.18; 3. Lakya Brookins (South Carolina) 7.22; 4. Shaniqua Ferguson (Auburn) 7.23; 5. Kenyanna Wilson (Louisiana State) 7.24; 6. Samantha Henry (Louisiana State) 7.31; 7. Takeia Pinckney (Louisiana State) 7.32; 8. Scottesha Miller (Oklahoma) 7.39.

800 meters: 1. Phoebe Wright (Tennessee) 2:02.55; 2. Lacey Cramer (Brigham Young) 2:03.89; 3. LaTavia Thomas (Louisiana State) 2:03.90; 4. Chanelle Price (Tennessee) 2:03.95; 5. Molly Beckwith (Indiana) 2:04.46; 6. Stephanie Brown (Arkansas) 2:05.11; 7. Sofie Persson (Mississippi) 2:05.85; 8. Lea Wallace (Sacramento State) 2:13.97.

3,000 meters: 1. Angela Bizzarri (Illinois) 8:57.40; 2. Lisa Koll (Iowa State) 8:57.52; 3. Sheila Reid (Villanova) 9:01.13; 4. Jackie Areson (Tennessee) 9:10.09; 5. Nicole Blood (Oregon) 9:11.23; 6. Nicole Schappert (Villanova) 9:12.51; 7. Bridget Franek (Penn State) 9:12.62; 8. Emily Infeld (Georgetown) 9:13.22; 9. Marie Lawrence (Washington) 9:14.53; 10. Beverly Ramos (Kansas State) 9:16.23; 11. Jessica O’Connell (West Virginia) 9:18.78; 12. Bogdana Mimic (Villanova) 9:18.87; 13. Janet Jesang (Western Kentucky) 9:20.60; 14. Betzy Jimenez (Texas) 9:21.18; 15. Alex Becker (Tulsa) 9:21.78; 16. Alison Smith (Villanova) 9:25.22; — Jordan Hasay (Oregon) did not finish.

1,600-meter Relay: 1. Oregon (Jamesha Youngblood, Keshia Baker, Michele Williams, Amber Purvis) 3:32.97; 2. Louisiana State (Cassandra Tate, Kayann Thompson, Brittany Hall, LaTavia Thomas) 3:33.79; 3. Arkansas (Edina Brooks, Shelise Williams, Whitney Jones, Regina George) 3:33.83; 4. South Carolina (Brandi Cross, Nadonnia Rodrigues, Gabrielle Glenn, Breehana Jacobs) 3:33.91; 5. Clemson (Brittany Pringley, Brianna Rollins, Sonni Austin, Jasmine Edgerson) 3:33.93; 6. Texas A&M (Jeneba Tarmoh, Andrea Sutherland, Sandy Wooten, Jessica Beard) 3:34.14; 7. Texas (Judith Nwosu, Stacey-Ann Smith, Chantel Malone, Angele Cooper) 3:34.48; 8. Texas Tech (Candace Jackson, Trudeann Clarke, Erica Alexander, Taylor Evans) 3:34.85; 9. Penn State (Doris Anyanwu, Caitlin DeFusco, Shavon Greaves, Fawn Dorr) 3:35.39; 10. Kentucky (Jenna Martin, Brittany Cabbler, Precious Nwokey, Jaxmyn Shorter) 3:38.15; 11. Georgetown (London Finley, Nene Kamate, Amanda Kimbers, Abigail Johnson) 3:44.13; 12. Mississippi (Jasmine Dacus, Kristin Bridges, Sofia Hellberg-Jonsen, Sofie Persson) 3:45.45.

MEN

Standings

1. Florida 57 points; T2. Texas A&M and Oregon 44; 4. Louisiana State 42; 5. Arkansas 38; 6. Indiana 25; 7. Arizona State 21; T8. New Mexico, Minnesota, Northern Arizona and South Carolina 18; T12. Auburn and Florida State 16; T14. Penn State, Texas Tech and Oklahoma 14; T17. California and Georgia Tech 11; 19. Virginia Tech 10.5; T20. North Carolina, Washington, Mississippi, Georgia and Virginia 10; T26. Wisconsin, Liberty, Nebraska, Rice, Baylor, Memphis and Alabama 8; T33. Air Force and Montana State 6; T35. Sam Houston State, Texas-San Antonio, Brigham Young and Arizona 5; 39. Akron 4.5; T40. Louisville, Kentucky, Kansas, Maine, Eastern Michigan, William and Mary and Illinois 4; T47. Stanford, Oral Roberts, Michigan State, Texas Christian, UCLA and Ohio State 3; T53. Wichita State, Clemson, Notre Dame, Butler and George Mason 2; T58. Louisiana-Lafayette and Southern California 1.5; T60. Oklahoma State, Texas and Boise State 1.

Results

Shot Put: 1. Ryan Whiting (Arizona State) 21.52m; 2. Kemal Mesic (Florida) 19.26m; 3. Joe Kovacs (Penn State) 19.18m; 4. Steve Marcelle (Georgia Tech) 19.00m; 5. Mason Finley (Kansas) 18.75m; 6. Aaron Studt (Minnesota) 18.73m; 7. Jason Lewis (Arizona State) 18.64m; 8. Blake Eaton (Penn State) 18.44m; 9. Igor Misljenovic (Virginia Tech) 18.32m; 10. Matt DeChant (Ohio State) 18.23m; 11. Hayden Baillio (Texas) 18.00m; 12. Javier Villarreal (Northern Arizona) 17.92m; 13. Jacob Thormachlen (Texas) 17.82m; 14. Nate Hunter (Northeastern) 17.65m; —Gerald Gersham (Eastern Michigan) foul.

Long Jump: 1. Alain Bailey (Arkansas) 8.17m; 2. Christian Taylor (Florida) 7.93m; 3. Tarik Batchelor (Arkansas) 7.92m; 4. Zedric Thomas (Louisiana State) 7.85m; 5. Bryce Lamb (Texas Tech) 7.85m; 6. Luis Rivera-Morales (Arizona) 7.85m; 7. Madanha Chibudu (Florida State) 7.81m; 8. Tone Belt (Louisville) 7.72m; 9. Reindell Cole (Cal State Northridge) 7.65m; 10. Marquise Goodwin (Texas) 7.61m; 11. Tyler Simmons (Wichita State) 7.61m; 12. Bobby Carter (Nebraska) 7.53m; 13. Tyron Stewart (Texas A&M) 7.45m; 14. Nicholas Gordon (Nebraska) 7.39m; 15. Rudon Bastian (Louisville) 7.21m.

Pole Vault: 1. Scott Roth (Washington) 5.60m; 2. Jason Colwick (Rice) 5.50m; 3. Jeffrey Coover (Indiana) 5.45m; T4. Yavgeniy Olhovsky (Virginia Tech), Michael Uhle (Akron) 5.35m; 6. Jack Whitt (Oral Roberts) 5.35m; T7. Brandon Estrada (Southern California), Chris Roy (Louisiana-Lafayette) 5.35m; T9. Elliott Haynie (South Carolina), Jeremy Klas (Idaho) 5.20m; T11. Maston Wallace (Texas), Brian Porter (Texas Tech) 5.25m; T13. Michael Arnold (Idaho State), Hunter Hall (Virginia Tech) 5.15m; —Casey DiCesare (UCLA), Nick Frawley (Air Force), Jordan Scott (Kansas), Jared Jodon (Virginia Tech) no height.

5,000 meters: 1. David McNeill (Northern Arizona) 13:36.41; 2. Sam Chelanga (Liberty) 13:37.01; 3. Justin Tyner (Air Force) 13:41.26; 4. Chris Barnicle (New Mexico) 13:43.20; 5. Jon Grey (William and Mary) 13:46.12; 6. Festus Kigen (Texas Christian) 13:50.21; 7. Elliott Heath (Stanford) 13:51.00; 8. Colby Lowe (Oklahoma State) 13:54.90; 9. Luke Puskedra (Oregon) 13:57.98; 10. Jake Riley (Stanford) 13:59.85; 11. Ryan Collins (Virginia) 14:06.98; 12. Colton Tully-Doyle (Washington) 14:07.50; 13. Rory Fraser (New Mexico) 14:07.77; 14. Scott MacPherson (Arkansas) 14:30.27; 15. Andrew Poore (Indiana) 14:32.09.

200 meters: 1. Curtis Mitchell (Texas A&M) 20.38; 2. Brandon Byram (Florida State) 20.46; 3. Antonio Sales (South Carolina) 20.52; 4. Marcus Rowland (Auburn) 20.62; 5. Maurice Mitchell (Florida State) 20.62; 6. Calvin Smith (Florida) 20.72; 7. Rakieem Salaam (Oklahoma) 20.79; 8. Tony McQuay (Florida) 20.88.

Distance Medley Relay: 1. Oregon (A.J. Acosta, Chad Barlow, Travis Thompson, Andrew Wheating) 9:36.87; 2. Arkansas (Drew Butler, Ben Skidmore, Chris Bilbrew, Dorian Ulrey) 9:37.53; 3. Minnesota (Ben Blankenship, Logan Stroman, Harun Abda, Chris Rombough) 9:38.09; 4. California (Mark Matusak, Tom Blocker, Sebastian Sam, Michael Coe) 9:38.19; 5. Eastern Michigan (Curtis Vollman, Ackeem Forde, Blake Figgins, David Brent) 9:38.44; 6. UCLA (Scott Crawford, Quentin Powell, Cory Primm, Marlon Patterson) 9:39.20; 7. Indiana (De’Sean Turner, Kind Butler, Daniel Stockberger, Andrew Bayer) 9:39.35; 8. Texas (Logan Gonzales, Danzell Fortson, Tevas Everett, Patrick Todd) 9:39.91; 9. Villanova (Carl MacKenzie, Garrett Kroner, Cody Harper, Mathew Mildenhall) 9:39.96; 10. Stanford (John Sullivan, Amaechi Morton, Dylan Ferris, Justin Marpole-Bird) 9:41.90; 11. Arizona State (Nectaly Barbosa, Joel Phillip, Mason McHenry, Brandon Bethke) 9:44.98.

Heptathlon: 1. Ashton Eaton (Oregon) 6,499; 2. Mateo Sossah (North Carolina) 5,886; 3. Michael Morrison (California) 5,826; 4. Nick Adcock (Missouri) 5,763; 5. Lars Rise (Missouri) 5,710; 6. R.J. McGinnis (Minnesota) 5,676; 7. Chris Dickman (Wichita State) 5,652; 8. Miller Moss (Clemson) 5,638; 9. Jack Szmanda (Minnesota) 5,601; 10. Brock Spandl (Minnesota) 5,569; 11. Bjorn Barrefors (Nebraska) 5,565; 12. Curtis Beach (Duke) 5,533; 13. Tommy Barrineau (Georgia) 5,525; 14. Mantas Silkauskas (Kansas State) 5,507; — Gray Horn (Florida) did not finish.

35-pound Weight: 1. Walter Henning (Louisiana State) 23.56m; 2. Steffen Nerdal (Memphis) 23.22; 3. Alexander Ziegler (Virginia Tech) 22.10m; 4. Leif Arrhenius (Brigham Young) 21.56m; 5. Aaron Studt (Minnesota) 21.22m; 6. Jason Lewis (Arizona State) 21.15m; 7. KP Singh (Oklahoma) 21.12m; 8. Mike Zajac (South Carolina) 20.99m; 9. Dimitrios Fylladitakis (UTEP) 20.90m; 10. Adonson Shallow (Southeastern Louisiana) 20.51m; 11. Michael Lauro (Louisiana State) 20.50m; 12. Marcel Lomnicky (Virginia Tech) 20.26m; 13. Branislav Danis (Georgia) 20.21m; 14. J.C. Lambert (Southern Illinois) 20.05m; — John Freeman (Georgia) foul.

High Jump: 1. Derek Drouin (Indiana) 2.28m; 2. Ricky Robertson (Mississippi) 2.25m; 3. Paul Hamilton (Nebraska) 2.25m; 4. Ryan Fleck (Auburn) 2.22m; 5. Brede Ellingsen (Arkansas) 2.19m; 6. Tone Belt (Louisville) 2.19m; 7. Nick Ross (Arizona) 2.19m; 8. Brian Knight (Mississippi) 2.19m; T9. Matt Fisher (Minnesota) and Edgar Rivera-Morales 2.14m; 11. Erik Kynard (Kansas State) 2.14m; 12. Major Clay (Indiana State) 2.14m; T13. Geoffrey Davis (Purdue) and Trent Arrivey (Washington State) 2.14m; T15. Brandon Sheppard (Nebraska) and Andrew Bachelor (Florida State) 2.14m; 17. Jerome McKinzie (Kennesaw State) 2.09m; — Tyler Campbell (Alabama) no height.

Triple Jump: 1. Christian Taylor (Florida) 17.18m; 2. Zedric Thomas (Louisiana State) 16.30m; 3. Alphonso Jordan (Georgia Tech) 16.26m; 4. Tyron Stewart (Texas A&M) 16.22m; 5. Zuheir Sharif (Texas A&M) 16.21m; 6. Kyron Foster (Michigan State) 16.21m; 7. Omar Craddock (Florida) 16.15m; 8. Zacharias Arnos (Boise State) 16.04m; 9. Andre Black (Louisville) 15.81m; 10. Hasheem Halim (Virginia Tech) 15.72m; 11. Julian Reid (Texas A&M) 15.68m; 12. Darrell Roddick (Texas Tech) 15.62m; 13. Tarik Batchelor (Arkansas) 15.55m; 14. Jeremiah James (Wyoming) 15.35m; 15. Devon Bond (Texas-San Antonio) 15.03m; 16. Bryce Lamb (Texas Tech) 14.96m.

Mile: 1. Lee Emanuel (New Mexico) 3:59.26; 2. Mac Fleet (Oregon) 4:01.63; 3. Patrick Casey (Montana State) 4:01.87; 4. A.J. Acosta (Oregon) 4:02.27; 5. Riley Masters (Maine) 4:04.29; 6. Jeff See (Ohio State) 4:04.34; 7. Rob Mullett (Butler) 4:04.63; 8. Dylan Ferris (Stanford) 4:04.73; 9. Eric Harasyn (Oklahoma) 4:04.94; 10. Abdi Hassan (Arizona) 4:05.36.

60-meter Hurdles: 1. Ronnie Ash (Oklahoma) 7.56; 2. Booker Nunley (South Carolina) 7.58; 3. Omo Osaghae (Texas Tech) 7.60; 4. Barrett Nugent (LSU) 7.65; 5. Andrew Riley (Illinois) 7.65; 6. Johnny Dutch (South Carolina) 7.72; 7. Lehann Fourie (Nebraska) 7.84; 8. Spencer Adams (Clemson) 7.90.

400 meters: 1. Torrin Lawrence (Georgia) 45.23; 2. Kirani James (Alabama) 45.63; 3. Tony McQuay (Florida) 45.74; 4. Michael Courtney (Sam Houston State) 45.96; 5. Demetrius Pinder (Texas A&M) 46.01; 6. Tabarie Henry (Texas A&M) 46.19; 7. Clayton Paros (North Carolina) 46.22; 8. Calvin Smith (Florida) 46.60.

60 meters: 1. Jeff Demps (Florida) 6.57; 2. Gerald Phiri (Texas A&M) 6.60; 3. Marcus Rowland (Auburn) 6.61; 4. Teddy Williams (Texas-San Antonio) 6.65; 5. Rondel Sorrillo (Kentucky) 6.66; 6. Jeremy Hall (Florida) 6.66; 7. Maurice Mitchell (Florida State) 6.67; 8. Michael Granger (Mississippi) 6.74.

800 meters: 1. Robby Andrews (Virginia) 1:48.39; 2. Andrew Wheating (Oregon) 1:48.40; 3. Ryan Foster (Penn State) 1:48.79; 4. Richard Jones (Louisiana State) 1:48.92; 5. Zach Mellon (Wisconsin) 1:49.08; 6. Jamaal James (Louisiana State) 1:49.21; 7. Jack Howard (Notre Dame) 1:49.48; 8. Owen Dawson (Penn State) 1:49.59.

3,000 meters: 1. Dorian Ulrey (Arkansas) 8:10.52; 2. David McNeill (Northern Arizona) 8:10.96; 3. Andrew Bayer (Indiana) 8:11.19; 4. Brandon Bethke (Arizona State) 8:11.61; 5. Craig Miller (Wisconsin) 8:12.15; 6. Rory Fraser (New Mexico) 8:12.88; 7. Chris Rombough (Minnesota) 8:15.11; 8. Andrew Poore (Indiana) 8:15.76; 9. Justin Marpole-Bird (Stanford) 8:16.04; 10. Matthew Leeder (Florida State) 8:17.44; 11. Mark Matusak (California) 8:18.55; 12. Lee Emanuel (New Mexico) 8:19.35; 13. Michael Coe (California) 8:20.80; 14. Luke Puskedra (Oregon) 8:22.47; — Jeff See (Ohio State) did not finish.

1,600-meter Relay: 1. Texas A&M (Demetrius Pinder, Bryan Miller, Tabarie Henry, Curtis Mitchell) 3:04.40; 2. Baylor (Michael Liggins, Trey Harts, Zwede Hewitt, Marcus Boyd) 3:05.01; 3. Louisiana State (Armanti Hayes, Robert Simmons, Richard Jones, Caleb Williams) 3:05.65; 4. Florida (Preston Wilson, Tony McQuay, Jovon Toppin, Calvin Smith) 3:05.78; 5. Texas Tech (Bryce Brown, Jamaal Butler, Zach Plinario, LaToy Williams) 3:07.53; 6. Oregon (Matt Butcher, Ashton Eaton, Travis Thompson, Chad Barlow) 3:08.42; 7. George Mason (Kevin Wilson, Nick Vaughn, David Verburg, Ja-Vell Bullard) 3:08.50; 8. Arizona State (Donald Sanford, Justin Kremer, Ray Miller, Joel Phillip) 3:08.51; 9. Oklahoma (Remuro Henry, Zach Dawson, Jarell Warren, Eric Bailey) 3:08.59; 10. Texas Christian (Dell Guy, Mychal Dungey, Jordan Pitts, Clemore Henry) 3:08.91; — Seton Hall (Sean Morris, Kamar Ellis, Antonio Reynolds, Christopher Cox) disqualified.

Read previous post:
Gators struggle at Las Vegas tournament

Florida golfers fall from first to T10 at Southern Highlands

Close