HOOVER, Ala. – Third baseman Austin Maddox and head coach Kevin O’Sulllivan of Florida earned season awards as the Southeastrn Conference held its pre-tournament banquet Wednesday.
Maddox was named the SEC Freshman of the Year in a vote of the league’s 12 head baseball coaches, who also named O’Sullivan the SEC Coach of the Year.
Auburn outfielder Hunter Morris was named the SEC Player of the Year, Drew Pomeranz of Mississippi was named the SEC Pitcher of the Year and Cory Luckie was named the SEC Baseball Scholar-Athlete of the Year.
Florida, which won its 11th SEC championship and its league-best 20th divisional championship last weekend by taking two of three games at South Carolina to finish with a 22-8 record – a single-season school SEC mark – and capture the top seed in the SEC Tournament that opens Wednesday at Regions Park in nearby Hoover.
The league also released its All-SEC and All-Freshmen teams. Florida reliever Kevin Chapman was named to the first team.
ALL-SOUTHEASTERN CONFERENCE TEAMS
FIRST TEAM
Infielders: 1B, Hunter Morris (Auburn); 2B, Anthony Gomez (Vanderbilt); 3B, Zack Cox (Arkansas); SS, Josh Rutledge (Alabama); C, Micah Gibbs (Louisiana State).
Outfielders: Taylor Dugas (Alabama); Trent Mummey (Auburn); Brian Fletcher (Auburn).
Designated hitter: Kevin Patterson (Auburn).
Starting pitchers: Blake Cooper (South Carolina); Drew Pomeranz (Mississippi).
Relief pitcher: Kevin Chapman (Florida).
SECOND TEAM
Infielders: 1B, Preston Tucker (Florida); 2B, Chris Bisson (Kentucky); 3B, Austin Maddox (Florida); SS, Austin Nola (Louisiana State) and Nolan Fontana (Florida); C, Ryan Jenkins (Auburn).
Outfielders: Matt den Dekker (Florida); Brett Eibner (Arkansas); Jackie Bradley Jr. (South Carolina).
Designated hitter: Matt Gaudet (Louisiana State).
Starting pitchers: Drew Smyly (Arkansas); Grant Dayton (Auburn); Sonny Gray (Vanderbilt).
Relief pitchers: Matt Price (South Carolina); Brett Huber (Mississippi).
ALL-FRESHMEN TEAM
Infielders: 1B, Christian Walker (South Carolina); 2B, Anthony Gomez (Vanderbilt); 3B, Austin Maddox (Florida); SS, Nolan Fontana (Florida); C, Mike Zunino (Florida).
Outfielders: Andrew Miller (Alabama); Evan Marzilli (South Carolina); Chris Fritts (Tennessee); Connor Harrell (Vanderbilt).
Designated hitter: Brian Johnson (Florida).
Starting pitchers: Hudson Randall (Florida); Brian Johnson (Florida); Chris Stratton (Mississippi State).
Relief pitchers: Brett Huber (Mississippi); Matt Price (South Carolina).
ALL DEFENSIVE TEAM
Infielders: 1B, Preston Tucker (Florida); 2B, Scott Wingo (South Carolina); SS, Nolan Fontana (Florida); 3B, Jake Smith (Alabama); C, Micah Gibbs (Louisiana State).
Outfielders: Matt den Dekkers (Florida); Trent Mummey (Auburn); Jackie Bradley Jr. (South Carolina).
Pitcher: Sonny Gray (Vanderbilt).
BASEBALL STATISTICS
SOUTHEASTERN CONFERENCE / FINAL STANDINGS
Eastern Division Conference Overall
(Rank) Team W-L Pct. GB W-L Pct.
(4) xy-Florida 22-8 .733 — 40-13 .755
(10) South Carolina 21-9 .700 1 43-13 .768
(19) Vanderbilt 16-12 .571 5 40-15 .727
e-Kentucky 13-17 .433 9 31-25 .554
e-Tennessee 12-18 .400 10 30-26 .536
e-Georgia 5-23 .179 16 16-37 .302
Western Division Conference Overall
(Rank) Team W-L Pct. GB W-L Pct.
(15) x-Auburn 20-10 .667 — 39-17 .696
(16) Arkansas 18-12 .600 2 40-16 .714
(25) Mississippi 16-14 .533 4 36-20 .643
Alabama 15-15 .500 5 34-21 .618
Louisiana State 14-16 .467 6 36-20 .643
e-Mississippi State 6-24 .200 14 23-33 .411
(Rank) Team’s ranking in this week’s Gator Country.com poll
x-division champ; y-overall SEC champion; e-eliminated.
2010 SEC TOURNAMENT / Hoover, Ala. / Regions Park
WEDNESDAY / May 26 /
Game 1: (7) Alabama (34-21) vs. (2) Auburn (39-17), 10:30 a.m. (SUN)
Game 2: (6) Mississippi (36-20) vs. (3) South Carolina (43-13), 1 p.m. (SUN)
Game 3: (8) Louisiana State (36-20) vs. (1) Florida (40-13), 5:30 p.m. (SUN)
Game 4: (5) Vanderbilt (40-15) vs. (4) Arkansas (40-16), 8 p.m. (SUN)
THURSDAY / May 27
Game 5: Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 10:30 a.m. (SUN)
Game 6: Loser Game 3 vs. Loser Game 4, 1 p.m. (SUN)
Game 7: Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 5:30 p.m. (SUN)
Game 8: Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 8 p.m. (SUN)
FRIDAY / May 28
Game 9: Winner Game 5 vs. Loser Game 7, 4 p.m.
Game 10: Winner Game 6 vs. Loser Game 8, 7 p.m.
SATURDAY / May 29
Game 11: Winner Game 7 vs. Winner Game 9, 10:30 a.m. (SUN)
Game 12: Winner Game 7 vs. Winner Game 10, 1 p.m. (SUN)
Game 13: Winner Game 11 vs. Loser Game 11, 6 p.m. (if necessary) (CSS)
Game 14: Winner Game 12 vs. Loser Game 12, 9 p.m. (If necessary) (CSS)
SUNDAY, May 30
Game 15: Winner Game 13 vs. Winner Game 14, 2 p.m. (ESPN2)
NCAA DIVISION I CONFERENCES
AMERICA EAST
NCAA berth: Winner of postseason tournament May 26-29 at Binghamton University, Varsity Field, Vestel, N.Y.
Regular-season standings: 1. Binghamton 21-3 (30-18); 2. Maine 17-7 (34-20); 3. Stony Brook 15-9 (26-25); 4. Albany 10-14 (11-38); 5. Hartford 5-19 (11-37); 6. UMBC 4-20 (9-39).
RPI: 175. Binghamton; 198. Maine; 227. Stony Brook; 282. Albany (N.Y.); 284. Hartford; 290. Maryland-Baltimore County.
TOURNAMENT
Wednesday, May 26
Game 1: (2) Maine (17-7, 34-20) vs. (3) Stony Brook (15-9, 26-25), 11 a.m.
Game 2: (1) Binghamton (21-3, 30-18) vs. (4) Albany (10-14, 11-38), 3 p.m.
Thursday, May 27
Game 3: Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 11 a.m.
Game 4: Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 3 p.m.
Friday, May 28
Game 5: Winner Game 3 vs. Loser Game 4, 11 a.m.
Game 6: Winner Game 4 vs. Winner Game 5, 3 p.m.
Saturday, May 29
Game 7 (if necessary): Winner Game 6 vs. Loser Game 6, 12 p.m.
ATLANTIC COAST
NCAA berth: Winner of postseason tournament May 26-29 at NewBridge Bank Park, Greensboro, N.C.
Regular-season standings: (Atlantic Division) 1. Florida State 18-12 (39-16); 2. Clemson 18-12 (37-19); 3. North Carolina State 15-15 (36-20); 4. Boston College 14-16 (29-26); 5. Wake Forest 8-22 (18-37); 6. Maryland 5-25 (17-39). (Coastal Division) 1. Virginia 23-7 (45-10); 2. Georgia Tech 21-9 (44-11); 3. Miami 20-10 (39-15); 4. Virginia Tech 16-14 (36-19); 5. North Carolina 14-16 (36-20); 6. Duke 8-22 (29-27).
RPI: 2. Virginia; 8. Miami, Fla.; 10. Georgia Tech; 16. Clemson; 17. Florida State; 20. North Carolina; 34. Virginia Tech; 46. Boston College; 49. North Carolina State; 79. Duke; 123. Wake Forest; 164. Maryland.
Seedings: (Division A) (1) Virginia, (4) Miami, Fla., (5) Florida State, (8) Boston College. (Division B) (2) Clemson, (3) Georgia Tech, (6) Virginia Tech, (7) North Carolina State.
TOURNAMENT
Wednesday, May 26
(1) Virginia (23-7, 45-10) vs. (8) Boston College (14-16, 29-26), 12 p.m.
(4) Miami, Fla. (20-10, 39-15) vs. (5) Florida State (18-12, 39-16), 4 p.m.
(2) Clemson (18-12, 37-19) vs. (7) North Carolina State (15-15, 36-20), 8 p.m.
Thursday, May 27
(4) Miami, Fla. vs. Boston College, 12 p.m.
(1) Virginia vs. (5) Florida State, 4 p.m.
(3) Georgia Tech (21-9, 44-11) vs. (6) Virginia Tech (16-14, 36-19), 8 p.m.
Friday, May 28
(5) Florida State vs. (8) Boston College, 12 p.m.
(2) Clemson vs. (6) Virginia Tech, 4 p.m.
(3) Georgia Tech vs. (7) North Carolina State, 8 p.m.
Saturday, May 29
(1) Virginia vs. (4) Miami, Fla., 12 p.m.
(2) Clemson vs. (3) Georgia Tech, 4 p.m.
(6) Virginia Tech vs. (7) North Carolina State, 8 p.m.
Sunday, May 30
Championship: Division A pool winner vs. Division B pool winner, 1 p.m.
ATLANTIC 10
NCAA berth: Winner of postseason tournament May 26-29 at Campbell’s Field, Camden, N.J.
Regular-season standings: 1. Charlotte 20-7 (37-15); 2. Xavier, Ohio 18-9 (25-30); 3. Rhode Island 17-10 (29-24); 4. (tie) Fordham 15-12 (21-33) and Saint Louis 15-12 (29-27); 6. (tie) George Washington 14-13 (26-28), La Salle 14-13 (21-30); 8. (tie) Massachusetts 13-14 (19-27) and Saint Joseph’s 13-14 (18-29); 10. Dayton 12-15 (23-32); 11. (tie) Duquesne 10-17 (16-40), Richmond 10-17 (24-28) and Temple 10-17 (14-37).
RPI: 80. Charlotte; 170. Rhode Island; 184. Xavier; 205. Richmond; 210. Massachusetts; 226. Saint Louis; 232. Fordham; 238. George Washington; 243. Dayton; 249. Saint Joseph’s; 261. La Salle; 263. St. Bonaventure; 264. Duquesne; 265. Temple.
TOURNAMENT
Wednesday, May 26
Game 1: (4) Fordham (15-12, 21-33) vs. (5) Saint Louis (15-12, 29-27), 12 p.m.
Game 2: (3) Rhode Island (17-10, 29-24) vs. (6) La Salle (14-13, 21-30), 3:30 p.m.
Game 3: Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 7 p.m.
Thursday, May 27
Game 4: (1) Charlotte (20-7, 37-15) vs. Winner Game 1, 12 p.m.
Game 5: (2) Xavier (18-9, 25-30) vs. Winner Game 2, 3:30 p.m.
Game 6: Winner Game 3 vs. Loser Game 4, 7 p.m.
Friday, May 28
Game 7: Winner Game 4 vs. Winner Game 5, 12 p.m.
Game 8: Winner Game 6 vs. Loser Game 5, 3:30 p.m.
Game 9: Winner Game 8 vs. Loser Game 7, 7 p.m.
Saturday, May 29
Game 10: Winner Game 7 vs. Winner Game 9, 12 p.m.
Game 11 (if necessary): Winner Game 10 vs. Winner Game 11, 3:30 p.m.
ATLANTIC SUN
NCAA berth: Winner of postseason tournament May 26-29 at Dugan Field/Marsh Stadium, Nashville, Tenn.
Regular-season standings: 1. Florida Gulf Coast 25-5 (37-18); 2. Mercer 16-11 (33-22); 3. East Tennessee State 15-12 (30-26); 4. North Florida 14-12 (29-26); 5. Jacksonville 14-12 (25-27); 6. Stetson 14-13 (27-29); 7. Belmont 13-13 (27-27); 8. Kennesaw State 12-15 (24-32); 9. Lipscomb 9-17 (19-36); 10. (tie) USC Upstate 8-19 (19-37) and Campbell 8-19 (28-27).
RPI: 40. Florida Gulf Coast; 108. North Florida; 114. Jacksonville; 137. East Tennessee State; 146. Mercer; 148. Kennesaw State; 150. Stetson; 171. Belmont; 197. Lipscomb; 223. Campbell; 225. South Carolina Upstate.
TOURNAMENT
Wednesday, May 26
Game 1: (1) Florida Gulf Coast (25-5, 37-18) vs. (6) Stetson (14-13, 27-29), 12 p.m.
Game 2: (2) Mercer (16-11, 33-22) vs. (5) Jacksonville (14-12, 25-27), 4 p.m.
Game 3: (3) East Tennessee State (15-12, 30-26) vs. (4) North Florida (14-12, 29-26), 7 p.m.
Thursday, May 27
Game 4: Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 12 p.m.
Game 5: Winner Game 1 vs. Loser Game 3, 4 p.m.
Game 6: Winner Game 2 vs. Winner Game 3, 8 p.m.
Friday, May 28
Game 7: Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 12 p.m.
Game 8: Loser Game 6 vs. Winner Game 4, 4 p.m.
Game 9: Winner Game 8 vs. Loser Game 7, 8 p.m.
Saturday, May 29
Game 10: Winner Game 9 vs. Winner Game 7, 2 p.m.
Game 11 (if necessary): Winner Game 10 vs. Loser Game 10, 30 minutes after completion of Game 10
BIG EAST
NCAA berth: Winner of postseason tournament May 26-30 at Bright House Field, Clearwater, Fla.
Regular-season standings: 1. Louisville 21-6 (46-10); 2. Connecticut 20-6 (43-12); 3. Pittsburgh 18-8 (37-16); 4. (tie) St. John’s 16-11 (36-18) and South Florida 16-11 (25-30); 6. Rutgers 15-12 (28-24); 7. Cincinnati 13-14 (29-27); 8. (tie) West Virginia 10-17 (27-28) and Notre Dame 10-17 (22-32); 10. Villanova 9-18 (29-23); 11. Seton Hall 8-19 (19-30-1); 12. Georgetown 5-22 (24-31).
RPI: 6. Louisville; 24. Connecticut; 52. Pittsburgh; 58. Rutgers; 74. St. John’s; 92. South Florida; 99. West Virginia; 125. Cincinnati; 136. Villanova; 169. Seton Hall; 185. Georgetown; 188. Notre Dame.
TOURNAMENT
Wednesday, May 26
Game 1: (3) Pittsburgh (18-8, 37-16) vs. (6) Rutgers (15-12, 28-24), 10 a.m.
Game 2: (2) Connecticut (20-6, 43-12) vs. (7) Cincinnati (13-14, 29-27), 1 p.m.
Game 3: (1) Louisville (21-6, 46-10) vs. (8) West Virginia (10-17, 27-28), 5 p.m.
Game 4: (4) St. John’s (16-11, 36-18) vs. (5) South Florida (16-11, 25-30), 8 p.m.
Thursday, May 27
Game 5: Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 10 a.m.
Game 6: Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 1 p.m.
Game 7: Loser Game 3 vs. Loser Game 4, 5 p.m.
Game 8: Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 8 p.m.
Friday, May 28
Game 9: Loser Game 6 vs. Winner Game 5, 4 p.m.
Game 10: Loser Game 8 vs. Winner Game 7, 7 p.m.
Saturday, May 29
Game 11: Winner Game 6 vs. Winner Game 9, 10 a.m.
Game 12: Winner Game 8 vs. Winner Game 10, 1 p.m.
Game 13 (if necessary): Loser Game 11 vs. Winner Game 11, 5 p.m.
Game 14 (if necessary): Loser Game 12 vs. Winner Game 12, 6:30 or 8 p.m. (If Game 13 isn’t necessary, Game 14 starts at 6:30 p.m.; if Game 13 is necessary, Game 14 starts at 8 p.m.)
Sunday, May 30
Game 15: Winner Game 11 or 13 vs. Winner Game 12 or 14, 12 p.m.
BIG SOUTH
NCAA berth: Winner of postseason tournament May 25-29 at The Winthrop Ballpark, Rock Hill, S.C.
Regular-season standings: 1. y-Coastal Carolina 25-0 (47-7); 2. Liberty 19-8 (39-17); 3. Radford 15-11 (29-24); 4. High Point 15-12 (29-27); 5. (tie) Virginia Military Institute 13-14 (32-20) and Winthrop 13-14 (25-28); 7. (tie) Gardner-Webb 10-17 (25-29) and UNC Asheville 10-17 (17-34); 9. Presbyterian 7-20 (15-39); 10. Charleston Southern 6-20 (17-38).
RPI: 3. Coastal Carolina; 51. Liberty; 81. Radford; 87. Virginia Military Institute; 107. Winthrop; 116. High Point; 175. Gardner-Webb; 191. Charleston Southern; 208. UNC Asheville; 255. Presbyterian.
TOURNAMENT
Tuesday, May 25
Game 1: (6) Virginia Military Institute 7, (7) UNC Asheville 4
Game 2: (5) Winthrop 4, (8) Gardner-Webb 3
Wednesday, May 26
Game 3: (1) Coastal Carolina (25-0, 47-7) vs. (6) Virginia Military Institute (13-14, 33-20), 11 a.m.
Game 4: (2) Liberty (19-8, 39-17) vs. (5) Winthrop (13-14, 26-28), 3 p.m.
Game 5: (3) Radford (15-11, 29-24) vs. (4) High Point (15-12, 29-27)
Thursday, May 27
Game 6: Loser Game 3 vs. Loser Game 4, 11 a.m.
Game 7: Loser Game 5 vs. Winner Game 3, 3 p.m.
Game 8: Winner Game 4 vs. Winner Game 5, 7 p.m.
Friday, May 28
Game 9: TBA vs. TBA, 11 a.m.
Game 10: TBA vs. TBA, 3 p.m.
Game 11: TBA vs. TBA, 7 p.m.
Saturday, May 29
Game 12: Championship, 1 p.m.
Game 13 (if necessary): Championship game, 30 minutes following Game 12’s completion.
BIG TEN
NCAA berth: Winner of postseason tournament May 26-29 at Bill Davis Stadium, Columbus, Ohio.
Regular-season standings: 1. Minnesota 15-9 (27-28); 2. Michigan 14-10 (34-20); 3. (tie) Iowa 13-11 (27-26) and Northwestern 13-11 (24-30); 5. (tie) Purdue 12-12 (31-22) and Indiana 12-12 (27-25); 7. (tie) Michigan State 11-13 (34-19) and Ohio State 11-13 (28-23); 9. Illinois 10-14 (26-26); 10. Penn State 9-15 (22-30).
RPI: 65. Michigan; 82. Michigan State; 90. Indiana; 101. Ohio State; 121. Iowa; 132. Minnesota; 144. Illinois; 153. Purdue; 168. Penn State; 182. Northwestern.
TOURNAMENT
Wednesday, May 26
Game 1: (4) Iowa (13-11, 27-26) vs. (5) Purdue (12-12, 31-22), 12:05 p.m.
Game 2: (3) Northwestern (13-11, 24-30) vs. (6) Indiana (12-12, 27-25), 3:35 p.m.
Thursday, May 27
Game 3: Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 12:05 p.m.
Game 4: (2) Michigan (14-10, 34-20) vs. highest seed of Games 1 and 2 winners, 3:35 p.m.
Game 5: (1) Minnesota (15-9, 27-28) vs. lowest seed of Games 1 and 2 winners, 7:05 p.m.
Friday, May 28
Game 6: Winner Game 3 vs. Lowest seed of Games 4 and 5 losers, 12:05 p.m.
Game 7: Winner Game 6 vs. Highest seed of Games 4 and 5 winners, 3:35 p.m.
Game 8: Winner Game 4 vs. Winner Game 5, 7:05 p.m.
Saturday, May 29
Game 9: Winner Game 7 vs. Loser Game 8, 3:35 p.m.
Game 10: Winner Game 8 vs. Winner Game 9, 7:05 p.m.
Sunday, May 30
Game 11 (if necessary): Winner Game 10 vs. Loser Game 10, 12:05 p.m.
BIG 12
NCAA berth: Winner of postseason tournament May 26-30 at AT&T Bricktown Ballpark, Oklahoma City, Okla.
Regular-season standings: 1. Texas 24-3 (46-8); 2. Oklahoma 15-10 (42-14); 3. Kansas State 14-12 (35-18); 4. Texas A&M 14-12-1 (36-19-1); 5. Texas Tech 13-14 (27-27); 6. Baylor 12-13 (31-21); 7. Kansas 11-15-1 (31-24-1); 8. Missouri 10-16 (27-25); 9. Nebraska 10-17 (27-27); 10. Oklahoma State 8-19 (29-26).
RPI: 4. Texas; 18. Oklahoma; 26. Texas A&M; 38. Kansas State; 39. Baylor; 53. Kansas; 55. Texas Tech; 61. Nebraska; 77. Missouri; 94. Oklahoma State.
Seedings: (Pool 1) (1) Texas; (4) Texas A&M; (5) Texas Tech; (8) Missouri. (Pool 2) (2) Oklahoma; (3) Kansas State; (6) Baylor; (7) Kansas.
TOURNAMENT
Wednesday, May 26
Game 1: (4) Texas A&M (14-12-1, 36-19-1) vs. (5) Texas Tech (13-14, 27-27), 10 a.m.
Game 2: (1) Texas (24-3, 46-8) vs. (8) Missouri (10-16, 27-25), 1:30 p.m.
Game 3: (3) Kansas State (14-12, 35-18) vs. (6) Baylor (12-13, 31-21), 5 p.m.
Game 4: (2) Oklahoma (15-10, 42-14) vs. (7) Kansas (11-15-1, 31-24-1), 8:30 p.m.
Thursday, May 27
Game 5: (1) Texas vs. (5) Texas Tech, 4 p.m.
Game 6: (4) Texas A&M vs. (8) Missouri, 8:30 p.m.
Friday, May 28
Game 7: (3) Kansas State vs. (7) Kansas, 4 p.m.
Game 8: (2) Oklahoma vs. (6) Baylor, 8:30 p.m.
Saturday, May 29
Game 9: (5) Texas Tech vs. (8) Missouri, 10 a.m.
Game 10: (1) Texas vs. (4) Texas A&M, 1:30 p.m.
Game 11: (2) Oklahoma vs. (3) Kansas State, 5 p.m.
Game 12: (6) Baylor vs. (7) Kansas, 8:30 p.m.
Sunday, May 30
Game 13: Pool 1 champion vs. Pool 2 champion, 2 p.m.
BIG WEST
NCAA berth: Regular-season champion (Cal State Fullerton).
Regular-season standings: 1. x-Cal State Fullerton 18-3 (37-15); 2. UC Irvine 13-7 (33-19); 3. Pacific 12-8 (31-19); 4. UC Riverside 11-10 (29-21); 5. Cal State Northridge 9-12 (28-24); 6. Cal Poly 9-14 (19-32); 7. (tie) UC Davis 7-13 (24-27), Long Beach State 7-13 (22-29) and UC Santa Barbara 7-13 (21-29). x-regular season champion.
RPI: 11. Cal State Fullerton; 45. UC Irvine; 72. UC Riverside; 89. Long Beach State; 95. Pacific; 119. Cal State Northridge; 141. Cal Poly; 161. UC Davis; 178. UC Santa Barbara.
SCHEDULE
Monday, May 24
San Diego 14, Cal State Northridge 8
Tuesday, May 25
Cal State Bakersfield 13, UC Santa Barbara 10
Cal Poly 10, Loyola Marymount 7
Long Beach State 9, Pepperdine 8
Southern California 8, UC Irvine 1
Cal State Northridge 10, UC Riverside 8
Cal State Fullerton 5, UCLA 2
California at Pacific, cancelled
UC Davis at Stanford, cancelled
Wednesday, May 26
San Diego at UC Riverside, 6 p.m.
Friday-Sunday, May 28-30
Cal State Bakersfield at Cal Poly (9 p.m., 4 p.m., 4 p.m.)
Cal State Northridge at Cal State Fullerton (10 p.m., 9 p.m., 4 p.m.)
UC Davis at UC Riverside (9 p.m., 9 p.m., 4 p.m.)
UC Irvine at Long Beach State (9:30 p.m., 8:30 p.m., 4 p.m.)
UC Santa Barbara at Pacific (9 p.m., 9 p.m., 4 p.m.)
COLONIAL ATHLETIC ASSOCIATION
NCAA berth: Winner of postseason tournament May 27-29 at Brooks Field, Wilmington, N.C.
Regular-season standings: 1. James Madison 18-6 (29-21); 2. Georgia State 17-6-1 (34-21-1); 3. Virginia Commonwealth 16-7-1 (31-23-1); 4. UNC Wilmington 13-11 (30-25); 5. (tie) George Mason 11-13 (28-22), Old Dominion 11-13 (24-30) and Towson 11-13 (19-36); 8. (tie) William & Mary 10-14 (27-24) and Hofstra 10-14 (20-28-1); 10. Delaware 9-15 (27-24); 11. Northeastern 5-19 (13-31).
RPI: 73. James Madison; 109. UNC Wilmington; 151. George Mason; 154. Georgia State; 159. Virginia Commonwealth; 173. William & Mary; 192. Delaware; 193. Towson; 216. Old Dominion; 217. Hofstra; 245. Northeastern.
TOURNAMENT
Thursday, May 27
Game 1: (2) Georgia State (17-6-1, 34-21-1) vs. (3) Virginia Commonwealth (16-7-1, 31-23-1), 3 p.m.
Game 2: (1) James Madison (18-6, 29-21) vs. (4) UNC Wilmington (13-11, 30-25), 7 p.m.
Friday, May 28
Game 3: Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 12 p.m.
Game 4: Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 3:30 p.m.
Game 5: Winner Game 3 vs. Loser Game 4, 7 p.m.
Saturday, May 29
Game 6: Winner Game 4 vs. Winner Game 5, 1 p.m.
Game 7 (if necessary): Winner Game 6 vs. Loser Game 6, 30 minutes after completion of Game 6
CONFERENCE USA
NCAA berth: Winner of postseason tournament May 26-30 at Cougar Field, Houston, Texas.
Regular-season standings: 1. Rice 17-7 (35-20); 2. Southern Mississippi 14-10 (32-21); 3. (tie) Memphis 12-12 (27-28) and Marshall 12-12 (26-29); 5. (tie) East Carolina 11-13 (31-25), Houston 11-13 (24-30) and UAB 11-13 (28-25); 8. (tie) UCF 10-14 (33-22) and Tulane 10-14 (32-24).
RPI: 28. Rice; 68. Southern Mississippi; 76. East Carolina; 78. UCF; 83. Houston; 88. Tulane; 97. Memphis; 103. Marshall; 112. UAB.
Seedings: (Pod 1) (1) Rice; (4) Marshall; (5) Houston. (Pod 2) (2) Southern Mississippi; (3) Memphis; (6) East Carolina.
TOURNAMENT
Wednesday, May 26
Game 1: (2) Southern Mississippi (14-10, 32-21) vs. (3) Memphis (12-12, 27-28), 12 p.m.
Game 2: (1) Rice (17-7, 35-20) vs. (6) East Carolina (11-13, 31-25), 4 p.m.
Game 3: (4) Marshall (12-12, 26-29) vs. (5) Houston (11-13, 24-30), 8 p.m.
Thursday, May 27
Game 4: (2) Southern Mississippi vs. (6) East Carolina, 12 p.m.
Game 5: (3) Memphis vs. (4) Marshall, 4 p.m.
Game 6: (1) Rice vs. (5) Houston, 8 p.m.
Friday, May 28
Game 7: (3) Memphis vs. (6) East Carolina, 12 p.m.
Game 8: (1) Rice vs. (4) Marshall, 4 p.m.
Game 9: (2) Southern Mississippi vs. (5) Houston, 8 p.m.
Saturday, May 29
Game 10: Pod 1 winner vs. Pod 2 winner, 8 p.m.
GREAT WEST
NCAA berth: None. League is conducting postseason tournament that will be played at Texas-Pan American in Edinburg, Texas.
Regular-season standings: 1. Utah Valley 26-2 (38-17); 2. Northern Colorado 22-6 (32-22); 3. (tie) Houston Baptist 15-13 (26-30), New York Institute of Technology 15-13 (24-28); 5. North Dakota 13-15 (17-32); 6. (tie) New Jersey Institute of Technology 9-18 (13-41) and Texas Pan American 9-18 (20-32); 8. Chicago State 2-26 (4-49).
RPI: (No automatic berth) 172. Utah Valley; 200. Northern Colorado; 248. Houston Baptist; 259. New York Institute of Technology; 268. North Dakota; 272. Texas-Pan American; 288. New Jersey Institute of Technology; 298. Chicago State.
Seedings: (Pool 1) (1) Utah Valley; (4) Houston Baptist; (5) North Dakota; (8) Chicago State. (Pool 2) (2) Northern Colorado; (3) New York Institute of Technology; (6) Texas-Pan American; (7) New Jersey Institute of Technology.
TOURNAMENT
Wednesday, May 26
Game 1: (4) Houston Baptist vs. (5) North Dakota, 10 a.m.
Game 2: (1) Utah Valley vs. (8) Chicago State, 1:30 p.m.
Game 3: (2) Northern Colorado vs. (7) NJIT, 5 p.m.
Game 4: (3) NYIT vs. (6) Texas-Pan American, 8:30 p.m.
Thursday, May 27
Game 5: (4) Houston Baptist vs. (8) Chicago State, 10 a.m.
Game 6: (1) Utah Valley vs. (5) North Dakota, 1:30 p.m.
Game 7: (3) NYIT vs. (7) NJIT, 5 p.m.
Game 8: (2) Northern Colorado vs. (6) Texas-Pan American, 8:30 p.m.
Friday, May 28
Game 9: (5) North Dakota vs. (8) Chicago State, 10 a.m.
Game 10: (1) Utah Valley vs. (4) Houston Baptist, 1:30 p.m.
Game 11: (2) Northern Colorado vs. (3) NYIT, 5 p.m.
Game 12: (6) Texas-Pan American vs. (7) NJIT, 8:30 p.m.
Saturday, May 29
Game 13: Pool 1 champion vs. Pool 2 champion, 6 p.m.
HORIZON LEAGUE
NCAA berth: Winner of postseason tournament May 26-30 at U.S. Steel Yard, Gary, Ind.
Regular-season standings: 1. Wright State 17-6 (29-23); 2. Milwaukee 17-8 (29-23); 3. UIC 15-9 (22-28); 4. Valparaiso 9-10 (22-30); 5. Butler 11-13 (21-27); 6. Youngstown State 9-17 (21-32); 7. Cleveland State 5-20 (12-43).
RPI: 180. Wright State; 209. Illinois-Chicago; 230. Milwaukee; 266. Valparaiso; 273. Youngstown State; 276. Butler; 289. Cleveland State.
TOURNAMENT
Wednesday, May 26
Game 1: (4) Valparaiso (9-10, 22-30) vs. (5) Butler (11-13, 21-27), 12 p.m.
Game 2: (3) UIC (15-9, 22-28) vs. (6) Youngstown State (9-17, 21-32), 4 p.m.
Thursday, May 27
Game 3: Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 12 p.m.
Game 4: (2) Milwaukee (17-8, 29-23) vs. higher seed of Games 1 and 2 winners, 4 p.m.
Game 5: (1) Wright State (17-6, 29-23) vs. lower seed of Games 1 and 2 winners, 8 p.m.
Friday, May 28
Game 6: Winner Game 3 vs. lower seed of Games 4 and 5 losers, 12 p.m.
Game 7: Winner Game 6 vs. higher seed of Games 4 and 5 losers, 4 p.m.
Game 8: Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 8 p.m.
Saturday, May 29
Game 9: Winner Game 7 vs. Loser Game 8, 12 p.m.
Game 10: Winner Game 8 vs. Winner Game 9, 4 p.m.
Sunday, May 30
Game 11 (if necessary): Winner Game 10 vs. Loser Game 10, 12 p.m.
IVY GROUP
NCAA berth: Winner of postseason best-of-3 series (Dartmouth 26-17).
Regular-season standings: (Gehrig Division) 1. Columbia 14-6 (26-21); 2. Penn 10-10 (21-20); 3. Cornell 9-11 (18-20); 4. Princeton 6-14 (12-30). (Rolfe Division) 1. Dartmouth 13-7 (26-17); 2. (tie) Harvard 10-10 (17-25) and Brown 10-10 (13-31); 4. Yale 8-12 (21-22-1).
RPI: 143. Dartmouth; 145. Columbia; 186. Cornell; 224. Pennsylvania; 233. Harvard; 241. Brown; 246. Yale; 257. Princeton.
Postseason series: At Columbia University, New York May 8-10. (Game 1) Columbia 13, Dartmouth 2; (Game 2) Dartmouth 15, Columbia 10; (Game 3) Dartmouth 11, Columbia 5.
METRO ATLANTIC
NCAA berth: Winner of postseason tournament May 26-30 at Dutchess Stadium, Fishkill, N.Y.
Regular-season standings: 1. Canisius 19-5 (37-19); 2. Marist 16-8 (33-20); 3. (tie) Manhattan 15-9 (30-18) and Rider 15-9 (33-21); 5. (tie) Siena 13-11 (27-27) and Niagara 13-11 (17-36); 7. Fairfield 8-16 (18-32); 8. Saint Peter’s 6-18 (18-34); 9. Iona 3-21 (9-39).
RPI: 85. Manhattan; 122. Marist; 156. Canisius; 157. Rider; 179. Siena; 244. Niagara; 253. Fairfield; 269. St. Peter’s; 287. Iona.
TOURNAMENT
Wednesday, May 26
Game 1: (1) Canisius (19-5, 37-19) vs. (4) Manhattan (15-9, 30-18), 3 p.m.
Game 2: (2) Marist (16-8, 33-20) vs. (3) Rider (15-9, 33-21), 7 p.m.
Thursday, May 27
Game 3: Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 3 p.m.
Game 4: Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 7 p.m.
Friday, May 28
Game 5: Winner Game 3 vs. Loser Game 4, 3 p.m.
Game 6: Winner Game 4 vs. Winner Game 5, 7 p.m.
Saturday, May 29
Game 7 (if necessary): Winner Game 6 vs. Loser Game 6, 1 p.m.
MID-AMERICAN
NCAA berth: Winner of postseason tournament May 26-29 at VA Memorial Field, Chillicothe, Ohio.
Regular-season standings: (East) 1. (tie) Kent State 18-9 (34-22) and Bowling Green 18-9 (28-21); 3. (tie) Miami, Ohio 13-14 (28-26) and Ohio 13-14 (20-33); 5. Buffalo 9-18 (23-29). (West) 1. Central Michigan 20-7 (33-20); 2. (tie) Toledo 19-8 (33-20) and Ball State 19-8 (28-27); 4. Eastern Michigan 13-14 (25-30); 5. Northern Illinois 12-15 (24-31); 6. Western Michigan 5-22 (12-42).
RPI: 100. Ball State; 120. Central Michigan; 124. Toledo; 126. Bowling Green; 131. Kent State; 142. Miami, Ohio; 196. Eastern Michigan; 203. Northern Illinois; 221. Buffalo; 242. Ohio; 247. Akron; 270. Western Michigan.
TOURNAMENT
Wednesday, May 26
Game 1: (4) Ball State (19-8, 28-27) vs. (5) Bowling Green (18-9, 28-21), 9 a.m.
Game 2: (3) Toledo (19-8, 33-20) vs. (6) Miami, Ohio (13-14, 28-26), 12:30 p.m.
Game 3: (2) Kent State (18-9, 34-22) vs. (7) Eastern Michigan (13-14, 25-30), 4 p.m.
Game 4: (1) Central Michigan (20-7, 33-20) vs. (8) Ohio (13-14, 28-26), 7:30 p.m.
Thursday, May 27
Game 5: Loser Game 2 vs. Loser Game 3, 9 a.m.
Game 6: Loser Game 1 vs. Loser Game 4, 12:30 p.m.
Game 7: Winner Game 1 vs. Winner Game 4, 4 p.m.
Game 8: Winner Game 2 vs. Winner Game 3, 7:30 p.m.
Friday, May 28
Game 9: Loser Game 7 vs. Winner Game 6, 9 a.m.
Game 10: Winner Game 5 vs. Loser Game 8, 12:30 p.m.
Game 11: Winner Game 7 vs. Winner Game 9, 4 p.m.
Game 12: Winner Game 8 vs. Winner Game 10, 7:30 p.m.
Saturday, May 29
Game 13 (if necessary): Winner Game 11 vs. Loser Game 11
Game 14 (if necessary): Winner Game 12 vs. Loser Game 12
Game 15: Winner Game 11 or 13 vs. Winner Game 12 or 14, 1 p.m.
MID-EASTERN ATHLETIC
NCAA berth: Winner of postseason tournament May 20-23 at Jackie Robinson Ballpark, Daytona Beach, Fla.
Regular-season standings: 1. Bethune-Cookman 18-0 (34-20); 2. North Carolina A&T 15-3 (30-25); 3. Norfolk State 9-9 (21-28-1); 4. Delaware State 8-10 (13-36); 5. Coppin State 7-11 (14-33); 6. (tie) x-Maryland Eastern Shore 3-15 (8-42) and Florida A&M 3-15 (10-31-1). x-won postseason berth by winning two of three games from FAMU.
RPI: 104. Bethune-Cookman; 236. North Carolina A&T; 285. Norfolk State; 293. Delaware State; 294. Coppin State; 295. Florida A&M; 297. Maryland-Eastern Shore.
TOURNAMENT
Thursday, May 20
Game 1: (2) North Carolina A&T 5, Coppin State 3
Game 2: (1) Bethune-Cookman 15, (6) Maryland Eastern Shore 5
Game 3: (3) Norfolk State 5, (4) Delaware State 4
Friday, May 21
Game 4: (5) Coppin State 12, (6) Maryland Eastern Shore 8 (Maryland Eastern Shore eliminated)
Game 5: (2) North Carolina A&T 7, (3) Norfolk State 2
Game 6: (4) Delaware State 14, (2) Coppin State 2 (Coppin State eliminated)
Saturday, May 22
Game 7: (3) Norfolk State 5, (4) Delaware State 1 (Delaware State eliminated)
Game 8: (1) Bethune-Cookman 7, (2) North Carolina A&T 3
Game 9: (2) North Carolina A&T 8, (3) Norfolk State 7 (Norfolk State eliminated)
Sunday, May 23
Game 10: (1) Bethune-Cookman 7, (2) North Carolina A&T 4 (Bethune-Cookman wins tournament)
MISSOURI VALLEY
NCAA berth: Winner of postseason tournament May 25-29 at Eck Stadium, Wichita, Kan.
Regular-season standings: 1. (tie) Wichita State 15-6 (38-18) and Illinois State 15-6 (27-22); 3. (tie) Indiana State 10-10 (33-17) and Southern Illinois 10-10 (28-27); 5. Evansville 10-11 (30-25); 6. Creighton 9-12 (26-23); 7. Bradley 8-13 (20-30); 8. Missouri State 6-15 (20-32).
RPI: 57. Wichita State; 98. Evansville; 111. Illinois State; 128. Indiana State; 158. Southern Illinois; 181. Creighton; 189. Missouri State; 229. Bradley.
TOURNAMENT
Tuesday, May 25
Game 1: (3) Indiana State 8, (6) Creighton 7
Game 2: (2) Illinois State 3, (7) Bradley 0
Game 3: (5) Evansville 11, (4) Southern Illinois 5
Game 4: (1) Wichita State 6, (8) Missouri State 2
Wednesday, May 26
Game 5: (6) Creighton (26-24) vs. (7) Bradley (20-31), 10 a.m.
Game 6: (4) Southern Illinois (28-28) vs. (8) Missouri State (20-33), 1:30 p.m.
Game 7: (3) Indiana State (34-17) vs. (2) Illinois State (28-22), 5 p.m.
Game 8: (5) Evansville (31-25) vs. (1) Wichita State (39-18), 8:30 p.m.
Thursday, May 27
Game 9: Winner Game 5 vs. Loser Game 7, 10 a.m.
Game 10: Winner Game 6 vs. Loser Game 8, 1:30 p.m.
Game 11: Winner Game 7 vs. Winner Game 9, 5 p.m.
Game 12: Winner Game 8 vs. Winner Game 10, 8:30 p.m.
Friday, May 28
Game 13 (if necessary): Winner Game 11 vs. Loser Game 11, 1:30 p.m.
Game 14 (if necessary): Winner Game 12 vs. Loser Game 12, 5 p.m.
Saturday, May 29
Game 15: Winner Game 11 or 13 vs. Winner Game 12 or 14, 2:30 p.m.
MOUNTAIN WEST
NCAA berth: Winner of postseason tournament May 25-29 at Tony Gwynn Stadium, San Diego, Calif.
Regular-season standings: 1. Texas Christian 19-5 (43-11); 2. New Mexico 14-8 (35-18); 3. San Diego State 13-11 (28-26); 4. Brigham Young 12-12 (25-29); 5. UNLV 11-13 (27-27); 6. Utah 10-13 (22-26); 7. Air Force 3-20 (13-42).
RPI: 19. Texas Christian; 42. New Mexico; 86. San Diego State; 113. Brigham Young; 138. Utah; 152. UNLV; 250. Air Force.
TOURNAMENT
Tuesday, May 25
Game 1: (5) UNLV 9, (4) Brigham Young 1
Game 2: (6) Utah 12, (3) San Diego State 6
Wednesday, May 26
Game 3: (4) Brigham Young (25-20) vs. (3) San Diego State (28-27), 2 p.m.
Game 4: (2) New Mexico (35-18) vs. (6) Utah (23-26), 6 p.m.
Game 5: (1) Texas Christian (43-11) vs. (5) UNLV (28-27), 10 p.m.
Thursday, May 27
Game 6: Winner Game 3 vs. Lower-seeded loser from Games 4 and 5, 2 p.m.
Game 7: Winner Game 6 vs. Higher-seeded loser from Games 4 and 5, 6 p.m.
Game 8: Winner Game 4 vs. Winner Game 5, 10 p.m.
Friday, May 28
Game 9: Winner Game 7 vs. Loser Game 8, 6 p.m.
Game 10: Winner Game 8 vs. Winner Game 9, 10 p.m.
Saturday, May 29
Game 11 (if necessary): Winner Game 10 vs. Loser Game 10, 4 p.m.
NORTHEAST
NCAA berth: Winner of postseason tournament May 27-29 at TD Bank Ballpark, Bridgewater, N.J.
Regular-season standings: 1. inel-Bryant 25-7 (34-22); 2. Sacred Heart 20-12 (29-25); 3. Central Connecticut State 18-14 (29-20); 4. Wagner 17-15 (25-29); 5. Monmouth 15-17 (22-25); 6. Mount St. Mary’s 14-18 (20-31); 7. Quinnipiac 13-19 (14-39); 8. (tie) Fairleigh Dickinson 11-21 (16-38) and Long Island 11-21 (14-42). inel: ineligible for NEC Tournament.
RPI: 187. Bryant; 195. Sacred Heart; 212. Central Connecticut State; 239. Monmouth; 240. Wagner; 275. Mount St. Mary’s; 277. Long Island; 280. Quinnipiac; 283. Fairleigh Dickinson.
TOURNAMENT
Thursday, May 27
Game 1: (1) Sacred Heart (20-12, 29-25) vs. (4) Monmouth (15-17, 22-25), 12 p.m.
Game 2: (2) Central Connecticut State (18-14, 29-20) vs. (3) Wagner (17-15, 25-29), 3:30 p.m.
Friday, May 28
Game 3: Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 12 p.m.
Game 4: Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 3:30 p.m.
Saturday, May 29
Game 5: Winner Game 3 vs. Loser Game 4, 12 p.m.
Game 6: Winner Game 4 vs. Winner Game 5, 3:30 p.m.
Sunday, May 30
Game 7 (if necessary): Winner Game 6 vs. Loser Game 6, 12 p.m.
OHIO VALLEY
NCAA berth: Winner of postseason tournament May 26-30 at Pringles Park, Jackson, Tenn.
Regular-season standings: 1. Tennessee Tech 14-6 (29-23); 2. Jacksonville State 15-8 (29-24); 3. Murray State 12-8-1 (25-26-1); 4. Southeast Missouri State 13-9 (30-23); 5. Eastern Illinois 11-12 (17-33); 6. Eastern Kentucky 9-12 (27-25); 7. Austin Peay 8-13 (28-25); 8. Morehead State 6-12-1 (24-25-1); 9. UT Martin 8-16 (24-31); 10. SIU Edwardsville 0-0 (14-38).
RPI: 96. Jacksonville State; 127. Austin Peay; 163. Southeast Missouri State; 166. Murray State; 167. Eastern Kentucky; 175. Tennessee Tech; 201. Morehead State; 231. Eastern Illinois; 237. UT Martin.
TOURNAMENT
Wednesday, May 26
Game 1: (4) Southeast Missouri (13-9, 30-23) vs. (5) Eastern Illinois (11-12, 17-33), 4 p.m.
Game 2: (3) Murray State (12-8-1, 25-26-1) vs. (6) Eastern Kentucky (9-12, 27-25), 8 p.m.
Thursday, May 27
Game 3: Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 12 p.m.
Game 4: (2) Jacksonville State (15-8, 29-24) vs. highest seed of Games 1 and 2 winners, 4 p.m.
Game 5: (1) Tennessee Tech (14-6, 29-23) vs. lowest seed of Games 1 and 2 winners, 8 p.m.
Friday, May 28
Game 6: Winner Game 3 vs. lowest seed of Games 4 and 5 losers, 12 p.m.
Game 7: Winner Game 6 vs. highest seed of Games 4 and 5 losers, 4 p.m.
Game 8: Winner Game 4 vs. Winner Game 5, 8 p.m.
Saturday, May 29
Game 9: Winner Game 7 vs. Loser Game 8, 1 p.m.
Game 10: Winner Game 8 vs. Winner Game 9, 4:30 p.m.
Sunday, May 30
Game 11 (if necessary): Winner Game 10 vs. Loser Game 10, 1 p.m.
PACIFIC-10
NCAA berth: Regular-season champion (Arizona State has a 2-game lead over UCLA).
Regular-season standings: 1. Arizona State 18-6 (45-7); 2. UCLA 16-8 (41-12); 3. Washington State 14-10 (32-18); 4. Stanford 13-11 (30-21); 5. Oregon 12-12 (37-19); 6. (tie) Arizona 11-13 (32-20), California 11-13 (27-22) and Washington (11-13 (27-26); 9. Oregon State 10-14 (28-21); 10. Southern California 5-19 (26-31).
RPI: 1. Arizona State; 7. UCLA; 21. Arizona; 23. Oregon; 30. Oregon State; 32. Washington State; 41. California; 43. Stanford; 54. Washington; 71. Southern California.
SCHEDULE
Tuesday, May 25
Cal State Fullerton 5, UCLA 2
Washington State 2, Gonzaga 0
Southern California 8, UC Irvine 1
UC Davis at Stanford, cancelled
California at Pacific, cancelled
Wednesday, May 26
Portland at Washington State, 8:30 p.m.
Oregon State vs. Oregon at Portland, Ore. (PGE Park), 9:30 p.m.
Thursday-Saturday, May 27-29
Arizona State at Stanford (8:30 p.m., 8:30 p.m., 4 p.m.)
Friday-Sunday, May 28-30
Arizona at Oregon State (8:30 p.m., 5 p.m., 3 p.m.)
Washington State at UCLA (9 p.m., 5 p.m., 4 p.m.)
California at Oregon (10 p.m., 8 p.m., 4 p.m.)
Washington at Southern California (10:15 p.m., 10:15 p.m., 4 p.m.)
PATRIOT LEAGUE
NCAA berth: Winner of postseason tournament (Bucknell 25-33).
Regular-season standings: 1. Army 16-4 (28-17); 2. Lehigh 12-8 (23-27); 3. Holy Cross 10-10 (26-26); 4. Bucknell 8-12 (25-33); 5. Lafayette 7-13 (15-30); 6. Navy 7-13 (29-21).
RPI: 155. Army; 211. Bucknell; 213. Lehigh; 215. Holy Cross; 254. Lafayette; 260. Navy.
TOURNAMENT
Friday, May 21 at Worcester, Mass.
Holy Cross 4, Bucknell 3 (Holy Cross leads best-of-3 championship series, 1-0)
Saturday, May 22
Bucknell 4, Holy Cross 3 (Best-of-3 championship series tied 1-1)
Bucknell 12, Holy Cross 7 (Bucknell wins best-of-3 championship series, 2-1; Bucknell wins Patriot League champion).
SOUTHEASTERN
NCAA berth: Winner of postseason tournament May 26-30 at Regions Park, Hoover, Ala.
Regular-season standings: (Eastern Division) 1. Florida 22-8 (40-13); 2. South Carolina 21-9 (43-13); 3. Vanderbilt 16-12 (40-15); 4. Kentucky 13-17 (31-25); 5. Tennessee 12-18 (30-26); 6. Georgia 5-23 (16-37). (Western Division) 1. Auburn 20-10 (39-17); 2. Arkansas 18-12 (40-16); 3. Mississippi 16-14 (36-20); 4. Alabama 15-15 (34-21); 5. Louisiana State 14-16 (36-20); 6. Mississippi State 6-24 (23-33).
RPI: 5. Florida; 9. Arkansas; 12. Vanderbilt; 13. South Carolina; 14. Auburn; 15. Alabama; 27. Mississippi; 29. Kentucky; 31. Louisiana State; 47. Tennessee; 69. Mississippi State; 110. Georgia.
TOURNAMENT
Wednesday, May 26
Game 1: (7) Alabama (34-21) vs. (2) Auburn (39-17), 10:30 a.m. (SUN)
Game 2: (6) Mississippi (36-20) vs. (3) South Carolina (43-13), 1 p.m. (SUN)
Game 3: (8) Louisiana State (36-20) vs. (1) Florida (40-13), 5:30 p.m. (SUN)
Game 4: (5) Vanderbilt (40-15) vs. (4) Arkansas (40-16), 8 p.m. (SUN)
Thursday, May 27
Game 5: Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 10:30 a.m. (SUN)
Game 6: Loser Game 3 vs. Loser Game 4, 1 p.m. (SUN)
Game 7: Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 5:30 p.m. (SUN)
Game 8: Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 8 p.m. (SUN)
Friday, May 28
Game 9: Winner Game 5 vs. Loser Game 7, 4 p.m.
Game 10: Winner Game 6 vs. Loser Game 8, 7 p.m.
Saturday, May 29
Game 11: Winner Game 7 vs. Winner Game 9, 10:30 a.m. (SUN)
Game 12: Winner Game 7 vs. Winner Game 10, 1 p.m. (SUN)
Game 13: Winner Game 11 vs. Loser Game 11, 6 p.m. (if necessary) (CSS)
Game 14: Winner Game 12 vs. Loser Game 12, 9 p.m. (If necessary) (CSS)
Sunday, May 30
Game 15: Winner Game 13 vs. Winner Game 14, 2 p.m. (ESPN2)
SOUTHERN
NCAA berth: Winner of postseason tournament May 26-30 at Joseph P. Riley Jr. Park, Charleston, S.C.
Regular-season standings: 1. The Citadel 24-6 (38-20); 2. College of Charleston 22-8 (41-15); 3. (tie) Elon 19-11 (36-20) and Georgia Southern 19-11 (34-22); 5. Samford 17-12 (30-23); 6. Western Carolina 16-13-1 (34-19-1); 7. Appalachian State 14-14-1 (35-16-1); 8. Furman 11-19 (19-35); 9. Wofford 9-21 (17-38); 10. UNC Greensboro 7-23 (20-33); 11. Davidson 5-25 (19-32).
RPI: 25. College of Charleston; 35. The Citadel; 44. Elon; 56. Georgia Southern; 59. Western Carolina; 60. Appalachian State; 67. Samford; 206. Davidson; 207. Wofford; 222. UNC Greensboro; 234. Furman.
TOURNAMENT
Wednesday, May 26
Game 1: (2) College of Charleston (22-8, 41-15) vs. (7) Appalachian State (14-14-1, 35-16-1), 9 a.m.
Game 2: (3) Georgia Southern (19-11, 34-22) vs. (6) Western Carolina (16-13-1, 34-19-1), 1 p.m.
Game 3: (1) The Citadel (24-6, 38-20) vs. (8) Furman (11-19, 19-35), 5 p.m.
Game 4: (4) Elon (19-11, 36-20) vs. (5) Samford (17-12, 30-23), 9 p.m.
Thursday, May 27
Game 5: Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 9 a.m.
Game 6: Loser Game 3 vs. Loser Game 4, 1 p.m.
Game 7: Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 5 p.m.
Game 8: Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 9 p.m.
Friday, May 28
Game 9: Winner Game 5 vs. Loser Game 7, 3 p.m.
Game 10: Winner Game 6 vs. Loser Game 8, 7 p.m.
Saturday, May 29
Game 11: Winner Game 7 vs. Winner Game 9, 9 a.m.
Game 12: Winner Game 8 vs. Winner Game 10, 1 p.m.
Game 13 (if necessary): Winner Game 11 vs. Loser Game 11, 5 p.m.
Game 14 (if necessary): Winner Game 12 vs. Loser Game 12, 9 p.m.
Sunday, May 30
Game 15: Winner Game 11 vs. Winner Game 12, 2 p.m.
SOUTHLAND
NCAA berth: Winner of postseason tournament May 26-29 at Whataburger Field, Corpus Christi, Texas.
Regular-season standings: 1. Texas State 23-10 (34-20); 2. Northwestern State 22-10 (36-19); 3. Southeastern Louisiana 21-12 (39-17); 4. Stephen F. Austin 20-12 (34-18); 5. UT Arlington 19-14 (27-29); 6. (tie) Lamar 16-17 (31-24) and McNeese State 16-17 (29-25); 8. Nicholls 15-18 (26-27); 9. UTSA 13-20 (22-28); 10. Sam Houston State 11-22 (19-36); 11. (tie) Texas A&M-Corpus Christi 10-22-1 (20-33-1) and Central Arkansas 10-22-1 (19-35-1).
Seedings: (Pool 1) (1) Texas State; (4) Stephen F. Austin; (5) UT Arlington; (8) Nicholls. (Pool 2) (2) Northwestern State; (3) Southeastern Louisiana; (6) McNeese State; (7) Lamar.
RPI: 48. Southeastern Louisiana; 50. Texas State; 62. Northwestern State; 91. Stephen F. Austin; 129. McNeese State; 130. Texas-Arlington; 134. Texas-San Antonio; 139. Lamar; 147. Nicholls State; 199. Sam Houston State; 202. Texas A&M-Corpus Christi; 214. Central Arkansas.
TOURNAMENT
Wednesday, May 26
Game 1: (6) McNeese State (16-17, 29-25) vs. (3) Southeastern Louisiana (21-12, 39-17), 10 a.m.
Game 2: (7) Lamar (16-17, 31-24) vs. (2) Northwestern State (22-10, 36-19), 1 p.m.
Game 3: (8) Nicholls (15-18, 26-27) vs. (1) Texas State (23-10, 34-20), 5 p.m.
Game 4: (5) UT Arlington (19-14, 27-29) vs. (4) Stephen F. Austin (20-12, 34-18), 8 p.m.
Thursday, May 27
Game 5: Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 10 a.m.
Game 6: Loser Game 3 vs. Loser Game 4, 1 p.m.
Game 7: Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 5 p.m.
Game 8: Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 8 p.m.
Friday, May 28
Game 9: Loser Game 7 vs. Winner Game 5, 10 a.m.
Game 10: Loser Game 8 vs. Winner Game 6, 1 p.m.
Game 11: Winner Game 7 vs. Winner Game 9, 5 p.m.
Game 12: Winner Game 8 vs. Winner Game 10, 8 p.m.
Saturday, May 29
Game 13: Loser Game 11 vs. Winner Game 11, 10 a.m.
Game 14: Loser Game 12 vs. Winner Game 12, 2 p.m.
Game 15: Winner Game 11 or 13 vs. Winner Game 12 or 14, 7 p.m.
SOUTHWESTERN ATHLETIC
NCAA berth: Winner of postseason tournament May 26-30 at Fairgrounds Field, Shreveport, La.
Regular-season standings: (Eastern Division) 1. Jackson State 19-5 (36-15); 2. Mississippi Valley State 16-8 (23-28); 3. Alcorn State 15-8 (24-26); 4. Alabama State 6-18 (12-25); 5. Alabama A&M 3-20 (17-32). (Western Division) 1. Texas Southern 18-6 (28-24); 2. Southern 17-6 (22-19); 3. Grambling 10-14 (18-30); 4. Arkansas-Pine Bluff 8-16 (18-30); 5. Prairie View 6-17 (12-35).
Seedings: (Bracket 1) (E1) Jackson State; (W2) Southern; (E3) Alcorn State; (W4) Arkansas-Pine Bluff. (Bracket 2) (W1) Texas Southern; (E2) Mississippi Valley State; (W3) Grambling; (E4) Alabama State.
RPI: 235. Southern U.; 252. Texas Southern; 256. Jackson State; 278. Alcorn State; 279. Grambling; 286. Mississippi Valley State; 292. Arkansas-Pine Bluff; 296. Prairie View A&M; 299. Alabama State; 301. Alabama A&M.
TOURNAMENT
Wednesday, May 26
Game 1: (E3) Alcorn State (15-8, 24-26) vs. (W2) Southern (17-6, 22-19), 10 a.m.
Game 2: (E2) Mississippi Valley State (16-8, 23-28) vs. (W3) Grambling (10-14, 18-30), 1 p.m.
Game 3: (E1) Jackson State (19-5, 36-15) vs. (W4) Arkansas-Pine Bluff (8-16, 18-30), 4 p.m.
Game 4: (E4) Alabama State (6-18, 12-25) vs. (W1) Texas Southern (18-6, 28-24), 6 p.m.
Thursday, May 27
Game 5: Loser Game 1 vs. Loser Game 3, 10 a.m.
Game 6: Loser Game 2 vs. Loser Game 4, 1 p.m.
Game 7: Winner Game 1 vs. Winner Game 3, 4 p.m.
Game 8: Winner Game 2 vs. Winner Game 4, 7 p.m.
Friday, May 28
Game 9: Winner Game 5 vs. Loser Game 7, 10 a.m.
Game 10: Winner Game 6 vs. Loser Game 8, 1 p.m.
Game 11: Winner Game 7 vs. Winner Game 9, 4 p.m.
Game 12: Winner Game 8 vs. Winner Game 10, 7 p.m.
Saturday, May 29
Game 13 (if necessary): Winner Game 11 vs. Loser Game 11, 1 p.m.
Game 14 (if necessary): Winner Game 12 vs. Loser Game 12, 4 p.m.
Sunday, May 30
Game 15: Bracket 1 winner vs. Bracket 2 winner, 4 p.m.
SUMMIT LEAGUE
NCAA berth: Winner of postseason tournament May 27-29 at J.L. Johnson Stadium, Tulsa, Okla.
Regular-season standings: 1. (tie) South Dakota State 19-9 (37-19) and Oral Roberts 19-9 (32-25); 3. Centenary 17-9 (28-24); 4. Oakland 13-14 (22-32); 5. IPFW 13-15 (17-38); 6. (tie) North Dakota State 11-16 (22-30) and Southern Utah 11-16 (18-36); 8. Western Illinois 6-21 (14-39).
RPI: 140. Oral Roberts; 162. South Dakota State; 190. Centenary; 258. Oakland; 262. Southern Utah; 271. IPFW; 274. North Dakota State; 282. Western Illinois.
TOURNAMENT
Thursday, May 27
Game 1: (1) South Dakota State (19-9, 37-19) vs. (4) Oakland (13-14, 22-32), 4 p.m.
Game 2: (2) Oral Roberts (19-9, 32-25) vs. (3) Centenary (17-9, 28-24), 8 p.m.
Friday, May 28
Game 3: Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 12 p.m.
Game 4: Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 4 p.m.
Game 5: Winner Game 3 vs. Loser Game 4, 8 p.m.
Saturday, May 29
Game 6: Winner Game 4 vs. Winner Game 5, 2 p.m.
Game 7 (if necessary): Winner Game 6 vs. Loser Game 6, 5:30 p.m.
SUN BELT
NCAA berth: Winner of postseason tournament May 26-29 at Reese Smith Jr. Field, Murfreesboro, Tenn.
Regular-season standings: 1. (tie) Florida Atlantic 21-9 (33-20) and Louisiana-Lafayette 21-9 (37-18); 3. Middle Tennessee 18-12 (34-21); 4. (tie) FIU 17-13 (31-22) and South Alabama 17-13 (31-25); 6. (tie) Troy 16-14 (32-23), Arkansas State 16-14 (28-26) and Western Kentucky 16-14 (35-21); 9. Arkansas-Little Rock 12-16 (29-25); 10. Louisiana-Monroe 7-23 (17-38); 11. New Orleans 2-26 (13-39).
RPI: 33. Florida Atlantic; 36. Western Kentucky; 37. Louisiana-Lafayette; 63. Middle Tennessee; 64. FIU; 66. Troy; 70. South Alabama; 105. Arkansas State; 135. Arkansas-Little Rock; 194. Louisiana-Monroe; 228. New Orleans.
Seedings: (Pool 1) (1) Florida Atlantic; (4) FIU; (5) South Alabama; (8) Western Kentucky. (Pool 2) (2) Louisiana-Lafayette; (3) Middle Tennessee; (6) Troy; (7) Arkansas State.
TOURNAMENT
Wednesday, May 26
Game 1: (4) FIU (17-13, 31-22) vs. (5) South Alabama (17-13, 31-25), 10 a.m.
Game 2: (1) Florida Atlantic (21-9, 33-20) vs. (8) Western Kentucky (16-14, 35-21), 1:30 p.m.
Game 3: (2) Louisiana-Lafayette (21-9, 37-18) vs. (7) Arkansas State (16-14, 28-26), 5 p.m.
Game 4: (3) Middle Tennessee (18-12, 34-21) vs. (6) Troy (16-14, 32-23), 8:30 p.m.
Thursday, May 27
Game 5: Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 10 a.m.
Game 6: Loser Game 3 vs. Loser Game 4, 1:30 p.m.
Game 7: Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 5 p.m.
Game 8: Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 8:30 p.m.
Friday, May 28
Game 9: Winner Game 5 vs. Loser Game 7, 10 a.m.
Game 10: Winner Game 6 vs. Loser Game 8, 1:30 p.m.
Game 11: Winner Game 7 vs. Winner Game 9, 5 p.m.
Game 12: Winner Game 8 vs. Winner Game 10, 8:30 p.m.
Saturday, May 29
Game 13: Winner Game 11 vs. Winner Game 12, 3 p.m.
WEST COAST
NCAA berth: Regular-season champion (San Diego).
Regular-season standings: 1. x-San Diego 17-1 (34-18); 2. Portland 11-7 (31-17); 3. San Francisco 10-8 (28-25); 4. Pepperdine 9-9 (21-30); 5. Gonzaga 8-10 (20-33); 6. Saint Mary’s 7-11 (18-30); 7. Santa Clara 6-12 (21-30); 8. Loyola Marymount 4-14 (22-30). x-league champion.
RPI: 22. San Diego; 93. Portland; 102. San Francisco; 160. Pepperdine; 174. Loyola Marymount; 183. Gonzaga; 204. Santa Clara; 220. Saint Mary’s (Calif.).
SCHEDULE
Monday, May 24
San Diego 14, Cal State Northridge 8
Tuesday, May 25
Cal Poly 10, Loyola Marymount 7
Long Beach State 9, Pepperdine 8
Washington State 2, Gonzaga 0
Wednesday, May 26
San Diego at UC Riverside, 6 p.m.
Cal State Bakersfield at Loyola Marymount, 6 p.m.
Portland at Washington State, 8:30 p.m.
Friday-Sunday, May 28-30
Portland at Gonzaga (9:30 p.m., 4 p.m., 4 p.m.)
San Francisco at Pepperdine (6 p.m., 4 p.m., 4 p.m.)
Santa Clara at Loyola Marymount (6 p.m., 4 p.m., 4 p.m.)
Saint Mary’s at San Diego (6 p.m., 4 p.m., 4 p.m.)
WESTERN ATHLETIC
NCAA berth: Winner of postseason tournament May 26-30 at Hohokam Stadium, Mesa, Ariz.
Regular-season standings: 1. Fresno State 16-8 (35-23); 2. (tie) New Mexico State 14-9-1 (36-21-1) and Nevada 14-9-1 (34-20-1); 4. Hawaii 12-12 (29-25); 5. Louisiana Tech 11-13 (27-28); 6. San Jose State 9-15 (21-35); 7. Sacramento State 7-17 (18-35-1).
RPI: 75. Fresno State; 84. Hawaii; 106. Nevada; 115. New Mexico State; 149. Louisiana Tech; 218. Sacramento State; 219. San Jose State.
TOURNAMENT
Wednesday, May 26
Game 1: (4) Hawaii (12-12, 29-25) vs. (5) Louisiana Tech (11-13, 27-28), 7 p.m.
Game 2: (3) Nevada (14-9-1, 34-20-1) vs. (6) San Jose State (9-15, 21-35), 10:30 p.m.
Thursday, May 27
Game 3: Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 2 p.m.
Game 4: (2) New Mexico State (14-9-1, 36-21-1) vs. highest seed from Game 1 and 2 winners, 7 p.m.
Game 5: (1) Fresno State (16-8, 35-23) vs. lowest seed from Game 1 and 2 winner, 10:30 p.m.
Friday, May 28
Game 6: Winner Game 3 vs. lowest seed of Games 4 and 5 losers, 2 p.m.
Game 7: Winner Game 6 vs. highest seed of Games 4 and 5 losers, 7 p.m.
Game 8: Winner Game 4 vs. Winner Game 5, 10:30 p.m.
Saturday, May 29
Game 9: Winner Game 7 vs. Loser Game 8, 7 p.m.
Game 10: Winner Game 8 vs. Winner Game 9, 10:30 p.m.
Sunday, May 30
Game 11 (if necessary): Winner Game 10 vs. Loser Game 10, 3 p.m.
INDEPENDENTS
NCAA berth: None guaranteed.
Regular-season records: Longwood (28-20), Dallas Baptist (28-27), Le Moyne (28-27), Savannah State (24-26), Cal State Bakersfield (25-28), Southern Illinois-Edwardsville (14-38), Seattle (11-39), North Carolina Central (3-44).
RPI: (No automatic berth). 117. Cal State Bakersfield; 118. Le Moyne; 133. Dallas Baptist; 165. Longwood; 251. Seattle; 267. SIU Edwardsville; 291. Savannah State; 300. North Carolina Central.
SCHEDULE
Tuesday, May 25
Cal State Bakersfield 13, UC Santa Barbara 10
Wednesday, May 26
Cal State Bakersfield at Loyola Marymount, 6 p.m.
Friday, May 28
Cal State Bakersfield at Cal Poly, 9 p.m.
Saturday, May 29
Cal State Bakersfield at Cal Poly, 4 p.m.
Sunday, May 30
Cal State Bakersfield at Cal Poly, 4 p.m.
NCAA DIVISION I CHAMPIONSHIP
SUNDAY / May 30
Announcement of 16 regional hosts
MONDAY / May 31
Baseball Selection Show, 12:30 p.m. (ESPN)
FRIDAY-MONDAY / June 4-7
NCAA Regionals (16 sites)
FRIDAY-MONDAY / June 11-14
NCAA Super Regionals (8 sites)
SATURDAY-WEDNESDAY / June 19-30
College World Series, Johnny Rosenblatt Stadium, Omaha, Neb.
RANKINGS
May 25, 2010
GATOR COUNTRY.com TOP 30 / THIS WEEK
The Gator Country.com Top 30 ranking is determined by combining four polls of USA Today / ESPN Coaches, Baseball America, Collegiate Baseball and the National Collegiate Baseball Writers Association:
(Rank) School (Record) Pts LW Next
1. Texas (46-8) 119 1 Next: Wednesday vs. Missouri in Big 12 Tournament at Oklahoma City, Okla.
2. Virginia (45-10) 116 2 Next: Thursday vs. Florida State in ACC Tournament at Greensboro, N.C.
3. Arizona State (45-7) 113 3 Next: Thursday-Saturday at Stanford.
4. Florida (40-13) 107 5 Next: Wednesday vs. Louisiana State in SEC Tournament at Hoover, Ala.
5. Coastal Carolina (47-7) 105 4 Next: Wednesday vs. Virginia Military Institute in Big South Tournament at Rock Hill, S.C.
6. UCLA (41-11) 94 10t Next: Friday-Sunday vs. Washington State.
7. Texas Christian (43-11) 93 9 Next: Wednesday vs. Utah in Mountain West Tournament at San Diego, Calif.
8. Georgia Tech (44-11) 91 7t Next: Wednesday vs. Virginia Tech in ACC Tournament at Greensboro, N.C.
9. Cal State Fullerton(37-15) 88 10t Next: Friday-Sunday vs. Cal State Northridge.
10. South Carolina (43-13) 87 6 Next: Wednesday vs. Mississippi in SEC Tournament at Hoover, Ala.
11. Louisville (46-10) 84 12 Next: Wednesday vs. West Virginia in Big East Tournament at Clearwater, Fla.
12. Oklahoma (42-14) 72 14 Next: Wednesday vs. Kansas in Big 12 Tournament at Oklahoma City, Okla.
13. Miami, Fla. (39-15) 70 13 Next: Wednesday vs. Florida State in ACC Tournament at Greensboro, N.C.
14. Florida State (39-16) 66 7t Next: Wednesday vs. Miami (Fla.) in ACC Tournament at Greensboro, N.C.
15. Auburn (39-17) 65 17t Next: Wednesday vs. Alabama in SEC Tournament at Hoover, Ala.
16. Arkansas (40-16) 64 15 Next: Wednesday vs. Vanderbilt in SEC Tournament at Hoover, Ala.
17. Clemson (37-19) 48 24t Next: Wednesday vs. North Carolina State in ACC Tournament at Greensboro, N.C.
18. Connecticut (43-12) 46 20 Next: Wednesday vs. Cincinnati in Big East Tournament at Clearwater, Fla.
19. Vanderbilt (40-15) 45 19 Next: Wednesday vs. Arkansas in SEC Tournament at Hoover, Ala.
20. San Diego (34-18) 44 22 Next: Friday-Sunday vs. Saint Mary’s (Calif.)
21. Rice (35-20) 41 21 Next: Wednesday vs. East Carolina in Conference USA Tournament at Houston, Texas.
22. UC Irvine (34-19) 32 23 Next: Friday-Sunday at Long Beach State.
23. Oregon (37-19) 30 24t Next: Wednesday vs. Oregon State at Portland, Ore.; Friday-Sunday vs. California.
24. Virginia Tech (36-19) 28 16 Next: Thursday vs. Georgia Tech in ACC Tournament at Greensboro, N.C.
25. Mississippi (36-20) 25 17t Next: Wednesday vs. South Carolina in SEC Tournament at Hoover, Ala.
26. Washington State (32-18) 20 26t Next: Wednesday vs. Portland; Friday-Sunday at UCLA.
27. Stanford (30-21) 10 nr Next: Thursday-Saturday vs. Arizona State.
28. North Carolina (36-20) 7 nr Next: NCAA Tournament.
29. Kansas State (35-18) 6 28 Next: Wednesday vs. Baylor in Big 12 Tournament at Oklahoma City, Okla.
30. Texas A&M (36-19-1) 5 nr Next: Wednesday vs. Texas Tech in Big 12 Tournament at Oklahoma City, Okla.
Others: Fresno State (35-23), Florida Gulf Coast (37-18) 3, Arizona (32-20) 3, College of Charleston (41-15) 2, Louisiana State (36-20) 1, Southern Mississippi (32-21) 1.
USA TODAY/ESPN COACHES
May 24, 2010
1. Texas (46-8); 2. Arizona State (45-7); 3. Virginia (45-10); 4. Coastal Carolina (47-7); 5. Florida (40-13); 6. Georgia Tech (44-11); 7. UCLA (41-11); 8. Texas Christian (43-11); 9. South Carolina (43-13); 10. Louisville (46-10); 11. Cal State Fullerton (37-15); 12. Arkansas (40-16); 13. Miami, Fla. (39-15); 14. Florida State (39-16); 15. Oklahoma (42-14); 16. Auburn (39-17); 17. Vanderbilt (40-15); 18. Clemson (37-19); 19. Connecticut (43-12); 20. Rice (35-20); 21. Oregon (37-19); 22. Mississippi (36-20); 23. San Diego (33-18); 24. UC Irvine (34-18); 25. (tie) Virginia Tech (36-19) and Kansas State (35-18).
BASEBALL AMERICA
May 24, 2010
1. Virginia (45-10); 2. Texas (46-8); 3. Arizona State (45-7); 4. Florida (40-13); 5. Coastal Carolina (47-7); 6. Texas Christian (43-11); 7. UCLA (41-11); 8. Cal State Fullerton (37-15); 9. Louisville (46-10); 10. South Carolina (43-13); 11. Georgia Tech (44-11); 12. Oklahoma (42-14); 13. Auburn (39-17); 14. Florida State (39-16); 15. Arkansas (40-16); 16. San Diego (33-18); 17. Miami, Fla. (39-15); 18. Virginia Tech (36-19); 19. Connecticut (43-12); 20. Rice (35-20); 21. Oregon (37-19); 22. Washington State (31-18); 23. UC Irvine (34-18); 24. Vanderbilt (40-15); 25. Clemson (37-19).
COLLEGIATE BASEBALL
May 24, 2010
1. Texas (46-8); 2. Virginia (45-10); 3. Arizona State (45-7); 4. Florida (40-13); 5. Coastal Carolina (47-7); 6. Cal State Fullerton (37-15); 7. South Carolina (43-13); 8. UCLA (41-11); 9. Georgia Tech (44-11); 10. Miami, Fla. (39-15); 11. Texas Christian (43-11); 12. Louisville (46-10); 13. Oklahoma (42-14); 14. Auburn (39-17); 15. San Diego (33-18); 16. Clemson (37-19); 17. Florida State (39-16); 18. Arkansas (40-16); 19. Vanderbilt (40-15); 20. Washington State (31-18); 21. Mississippi (36-20); 22. Connecticut (43-12); 23. Rice (35-20); 24. UC Irvine (34-18); 25. Stanford (30-21); 26. Texas A&M (36-19-1); 27. Fresno State (35-23); 28. Florida Gulf Coast (37-18); 29. Oregon (37-19); 30. Southern Mississippi (32-21).
NATIONAL COLLEGE BASEBALL WRITERS ASSOCIATION
May 24, 2010
1. Texas (46-8); 2. Virginia (45-10); 3. Arizona State (45-7); 4. Florida (40-13); 5. Coastal Carolina (47-7); 6. Texas Christian (43-11); 7. Georgia Tech (44-11); 8. UCLA (41-11); 9. Louisville (46-10); 10. South Carolina (43-13); 11. Cal State Fullerton (37-15); 12. Oklahoma (42-14); 13. Florida State (39-16); 14. Miami, Fla. (39-15); 15. Arkansas (40-16); 16. Auburn (39-17); 17. Clemson (37-19); 18. Connecticut (43-12); 19. Vanderbilt (40-15); 20. Rice (35-20); 21. UC Irvine (34-18); 22. Virginia Tech (36-19); 23. Oregon (37-19); 24. North Carolina (36-20); 25. Mississippi (36-20); 26. San Diego (33-18); 27. Stanford (30-21); 28. Arizona (32-20); 29. College of Charleston (41-15); 30. Louisiana State (36-20).
NCAA MEN’S BASEBALL RATINGS PERCENTAGE INDEX
May 25, 2010
1. Arizona State (Pac-10); 2. Virginia (ACC); 3. Coastal Carolina (Big South); 4. Texas (Big 12); 5. Florida (SEC); 6. Louisville (Big East); 7. UCLA (Pac-10); 8. Miami, Fla. (ACC); 9. Arkansas (SEC); 10. Georgia Tech (ACC); 11. Cal State Fullerton (Big West); 12. Vanderbilt (SEC); 13. South Carolina (SEC); 14. Auburn (SEC); 15. Alabama (SEC); 16. Clemson (ACC);
17. Florida State (ACC); 18. Oklahoma (Big 12); 19. Texas Christian (Mountain West); 20. North Carolina (ACC); 21. Arizona (Pac-10); 22. San Diego (West Coast); 23. Oregon (Pac-10); 24. Connecticut (Big East); 25. College of Charleston (Southern); 26. Texas A&M (Big 12); 27. Mississippi (SEC); 28. Rice (C-USA); 29. Kentucky (SEC); 30. Oregon State (Pac-10); 31. Louisiana State (SEC); 32. Washington State (Pac-10);
33. Florida Atlantic (Sun Belt); 34. Virginia Tech (ACC); 35. The Citadel (Southern); 36. Western Kentucky (Sun Belt); 37. Louisiana-Lafayette (Sun Belt); 38. Kansas State (Big 12); 39. Baylor (Big 12); 40. Florida Gulf Coast (Atlantic Sun); 41. California (Pac-10); 42. New Mexico (Mountain West); 43. Stanford (Pac-10); 44. Elon (Southern); 45. UC Irvine (Big West); 46. Boston College (ACC); 47. Tennessee (SEC); 48. Southeastern Louisiana (Southland);
49. North Carolina State (ACC); 50. Texas State (Southland); 51. Liberty; 52. Pittsburgh; 53. Kansas; 54. Washington; 55. Texas Tech (Big 12); 56. Georgia Southern (Southern); 57. Wichita State (Missouri Valley); 58. Rutgers (Big East); 59. Western Carolina (Southern); 60. Appalachian State (Southern); 61. Nebraska (Big 12); 62. Northwestern State (Southland); 63. Sun Belt; 64. FIU (Sun Belt).
Note: Conference school RPI ranking is listed under NCAA Division I Conferences.