Publisher Profile

THE INSIDER AUTHORITY ON GATOR SPORTS

Gator men two points short of winning title

Written by gcstaff, June 13, 2009, 0 Comments,
Print Friendly

FAYETTEVILLE, Ark. – The Florida men’s track team came up two points short of capturing its first NCAA Outdoor Track and Field Championship title as the four-day meet concluded Saturday on the John McDonnell Field at the University of Arkansas.

Texas A&M got a second-place performance from its 4×400-meter relay team and used the eight points to capture the men’s title with 48 points, two more than coach Mike Holloway’s Gators, Florida State and Oregon.

Entering the final event, Oregon held a five-point lead over Florida, 46-41, but did not have a 4×400-meter relay team in the event final. The Aggies had 40 points and Florida State 36. The Seminoles captured the event and its 10 points with a 2:59.99 clocking to tie Oregon. The Aggies (3:00.91) then held off Baylor (3:01.12) for the 8 points it needed to overcome Oregon, 48-46. Florida came in fourth in a season-best 3:02.17, earning five points to finish with 46. Members of the team were R.J. Anderson, Lamarr Davis, Carlos Phillips and Calvin Smith.

For the first time since 2005, Florida also had a Top 10 finish from its women’s team. The Aggies also won the women’s title with 50 points, seven more than Oregon and nine more than Arizona State. The Gators finished with 23 points.

The Gator men entered the meet ranked No. 3 in the nation, while the women entered the meet ranked No. 14 in the latest USTFCCCA poll.

“I am very pleased with a number of things that our team was able to accomplish this weekend,” Florida head coach Mike Holloway said. “Obviously, it’s a little disappointing for the men to finish second and to have had some opportunities that we didn’t take advantage of.

“I am very pleased with the effort that everyone showed on the men’s and women’s sides. I am thankful to have such a great coaching staff that did a wonderful job working with our athletes all season long. This was a little bit of a tough one today, but we’re just going to get back at it and continue to fight for championships.”

The Gators concluded a 2009 season that included an NCAA Indoor runner-up finish for the men, an SEC Outdoor Championship for the women, an NCAA East Regional championship for the men and top-10 finishes by both programs here.

Florida captured 22 United States Track and Field and Cross Country Coaches Association All-America honors, one more than last year.

Smith finished third in the finals of the men’s 400-meter dash in a time of 45.29, giving him three All-America honors for the weekend. The three All-America honors give Smith 13 All-America honors for his career, one short of Mike Morrison’s school record of 14.

In other events, freshman Christian Taylor used a career-best jump of 55 feet, 5¾ inches to place third in the triple jump. Freshman William Wynne ran third in the 110-meter hurdles in 13.68 seconds and teammate Kallinka Pitt was seventh in 13.88. Junior Shara Proctor finished fourth in the women’s triple jump with a leap of 44 feet, 11 inches.

NCAA OUTDOOR TRACK AND FIELD CHAMPIONSHIPS

At John McDonnell Field, University of Arkansas, Fayetteville

The first eight athletes, relay teams score points in each event on a basis of 10 points for first place, 8 points for second, 6 points for third, 5 points for fourth, 4 for fifth, 3 for sixth, 2 for seventh, 1 for eighth. Some events had nine finalists; only top 8 score.

WOMEN

Final standings

1. Texas A&M 50 points; 2. Oregon 43; 3. Arizona State 41; 4. Florida State 40; 5. Texas 36; 6. Louisiana State 29.50; 7. Michigan 28; 8. Southern California 24; 9. Florida 23; 10. Tie, Baylor and Tennessee 21; 12. Tie, Illinois and Virginia Tech 18; 14. Penn State 17; 15. Brigham Young 15.50; 16. Tie, UCLA and Miami (Fla.) 15; 18. Minnesota 14.50; 19. Washington 14; 20. Tie, Michigan State, Purdue and Akron 13.

23. Oklahoma 12; 24. Notre Dame 11.50; 25. Tie, Arizona, Auburn, San Diego State and Texas-El Paso 11; 29. Tie, Indiana, Colorado, Providence, Texas Tech, Indiana State and Arkansas 10; 35. Texas Christian 9; 36. Tie, North Dakota State, Virginia, Hawaii-Manoa and California-Riverside 8.

40. Tie, Villanova, Tulsa and South Carolina 7; 43. Tie, Middle Tennessee State, Stanford, Houston and Hampton 6; 47. Tie, West Virginia, North Carolina, Connecticut, North Carolina A&T and Georgetown 5; 52. Tie, Kent State, Western Kentucky, Rice, Fresno State, Missouri and Southern Methodist 4.

58. Tie, Air Force, East Tennessee State, Washington State and Cal Poly-San Luis Obispo 3; 62. Tie, Harvard and Nebraska 2.50; 64. Tie, Kansas State, Iowa State, Duke, Seton Hall, Boston University and Cornell 2; 70. Tie, Charleston Southern, Mississippi State, New Mexico, Mississippi and Rhode Island 1.

Thursday finals

10,000: 1. Danete Doetzel (Providence) 33:25.71; 2. Cecily Lemmon (Brigham Young) 33:39.97; 3. Anita Campbell (Washington) 33:43.33; 4. Clara Grandt (West Virginia) 33:45.16; 5. Alex Becker (Tulsa) 34:00.82; 6. Catherine White (Arkansas) 34:15.26; 7. Mattie Bridgmon (Oregon) 34:18.20; 8. Michelle Corrigan (New Mexico) 34:20.24.

Long jump: 1. Kimberly Williams (Florida State) 21 feet, 5½ inches; 2. Karoline Koehler (San Diego State) 21 feet, 5½ inches; 3. Jamesha Youngblood (Oregon) 21 feet, 5¼ inches; 4. Rhonda Watkins (UCLA) 21 feet, 5¼ inches; 5. Deana Carson (Baylor) 21 feet, 4¾ inches; 6. Shara Proctor (Florida) 21 feet, 4¾ inches; 7. Jeomi Maduka (Cornell) 20 feet, 6½ inches; 8. Blessing Okagbare (Texas-El Paso) 20 feet, 3½ inches.

Shot put: 1. Mariam Kevkhishvili (Florida) 58 feet, 4½ inches; 2. Sarah Stevens (Arizona State) 57 feet, 8¼ inches; 3. Annie Alexander (Tennessee) 54 feet, 6½ inches; 4. Stacey Wannemacher (Purdue) 54 feet, 2½ inches; 5. Aja Evans (Illinois) 53 feet, 11¼ inches; 6. Julie Dufresne (Cal Poly-SLO) 53 feet, 5 inches; 7. Allyn Laughlin (Florida State) 53 feet, ¾ inch; 8. Sara Neubauer (Air Force) 52 feet, 11½ inches. Also: 11. Keely Medieros (Florida) 51 feet, 2¾ inches.

Friday’s finals

Heptathlon: 1. Brianne Theisen (Oregon) 6,086 points; 2. Liz Roehrig (Minnesota) 5,892; 3. Bettie Wade (Michigan) 5,876; 4. Nia Ali (Southern California) 5,824; 5. Gayle Hunter (Penn State) 5,797; 6. Kalindra McFadden (Oregon) 5,683; 7. Annett Wichmann (Hawaii-Manoa) 5,675; 8. Shevell Quinley (Arizona) 5,668.

100: 1. Alexandria Anderson (Texas) 11.20; 2. Jessica Young (Texas Christian) 11.22; 3. Kenyanna Wilson (Louisiana State) 11.30; 4. Porscha Lucas (Texas A&M) 11.31; 5. Gabby Mayo (Texas A&M) 11.35; 6. Charonda Williams (Arizona State) 11.37; 7. Murielle Ahoure (Miami); 8. Samantha Henry (Louisiana State) 11.42; Also: 9. Blessing Okagbare (Texas-El Paso) 11.44.

5,000: 1. Angela Bizzarri (Illinois) 16:17.94; 2. Nicole Blood (Oregon) 16:26.58; 3. Frances Koons (Villanova) 16:28.36; 4. Lisa Senakiewich (Michigan State) 16:28.88; 5. Janet Jesang (Western Kentucky) 16:32.59; 6. Alex Becker (Tulsa) 16:34.63; 7. Betsy Saina (Iowa State) 16:40.87; 8. Amanda Marino (Villanova) 16:41.57.

400 hurdles: 1. Nicole Leach (UCLA) 55.39; 2. Ti’erra Brown (Miami) 55.98; 3. Dalilah Muhammad (Southern California) 56.65; 4. Asia Washington (Virginia Tech) 57.05; 5. Deserea Brown (Illinois) 57.31; 6. Fawn Dorr (Penn State) 57.43; 7. Amber Hay (Michigan) 57.44; 8. Latrisha Jordan (Fresno State) 58.19; Also: 9. Tameka Jameson (Miami) 58.73.

3,000 steeplechase: 1. Jennifer Barringer (Colorado) 9:25.54; 2. Nicole Bush (Michigan State) 9:40.49; 3. Mel Lawrence (Washington) 9:40.98; 4. Bridget Franek (Penn State) 9:48.57; 5. Lennie Waite (Rice) 10:01.40; 6. Erin Bedell (Baylor) 10:01.72; 7. Sarah Pease (Indiana) 10:11.77; 8. Zsofia Erdelyi (Southern California) 10:12.31.

4×100 relay: 1. Texas A&M (Khrystal Carter, Porscha Lucas, Dominique Duncan, Gabby Mayo) 42.36; 2. Florida State (Nicole Marcus, Candyce McGrone, Danielle Jeffrey, Teona Rogers) 43.33; 3. South Carolina (LaKya Brookins, Shayla Mahan, Gabby Glenn, Breehanna Jacobs) 43.41; 4. Oklahoma (Sherine Wells, Scottesha Miller, Leslie Cole, TiAnca Mock) 43.58; 5. Baylor (Deana Carson, Tiffany Townsend, Brittany Bruce, Jessica Gregory) 43.77; 6. Arizona State (Dominique’ Maloy, Kayla Sanchez, Jasmine Chaney, Charonda Williams) 43.78; 7. Tennessee (Celriece Law, Ashley Harris, Ellen Wortham, Lynne Layne) 44.05; 8. Charleston Southern (Jessica Thomas, Dionne Gibson, Misha Morris, Gabrielle Houston) 44.69. Also: Louisiana State (Monique Cabral, Samantha Henry, Kristina Davis, Kenyanna Wilson) DNF.

High jump: 1. Destinee Hooker (Texas) 6 feet, 4¾ inches; 2. Elizabeth Patterson (Arizona) 6 feet, 2¼ inches; 3. Amber Kaufman (Hawaii-Manoa) 6 feet, 1¼ inches; 4. Carin Knight (Connecticut) 6 feet, 0 inches; 5. Tie, Ada Robinson (Brigham Young), Brittani Carter (Louisiana State), Epley Bullock (Nebraska) and Becky Christensen (Harvard) 6 feet, 0 inches.

Pole vault: 1. Kylie Hutson (Indiana State) 14 feet, 5¼ inches; 2. Vera Neuenswander (Indiana) 14 feet, 1¼ inches; 3. Tie, Alicia Rue (Minnesota) and Mary Saxer (Notre Dame) 14 feet, 1¼ inches; 5. Katie Stripling (Arkansas) 14 feet, 1¼ inches; 6. Carrie Kayes (Akron) 14 feet, 1¼ inches; 7. Gabriella Duclos (Arizona) 4.20; 8. Sarah Landau (Arkansas) 13 feet, 9¼ inches.

Hammer throw: 1. Stevi Large (Akron) 223 feet, 4 inches; 2. Eva Orban (Southern California) 221 feet, 3 inches; 3. Sarah Stevens (Arizona State) 217 feet, 7 inches; 4. Dorotea Habazin (Virginia Tech) 214 feet, 11 inches; 5. Krishna Lee (Missouri) 206 feet, 7 inches; 6. Sharon Ayala (Fresno State) 200 feet, 0 inches; 7. Loren Groves (Kansas State) 199 feet, 11 inches; 8. Jasmine Jennings (Rhode Island) 197 feet, 4 inches.

Javelin throw: 1. Rachel Yurkovich (Oregon) 195 feet, 7 inches; 2. Kara Patterson (Purdue) 190 feet, 2 inches; 3. Anna Wessman (Texas-El Paso) 178 feet, 7 inches; 4. Evelien Dekkers (Florida) 174 feet, 5 inches; 5. Kim Hamilton (Kent State) 166 feet, 8 inches; 6. Marissa Tschida (Washington State) 166 feet, 5 inches; 7. Brooke Pighin (Washington) 165 feet, 9 inches; 8. Kristine Busa (Southern California) 164 feet, 9 inches.

Saturday’s finals

Discus throw: 1. D’Andra Carter (Texas Tech) 182 feet, 5¾ inches; 2. Sarah Stevens (Arizona State) 177 feet, 1¼ inches; 3. Jaclyn Espinoza (Notre Dame) 169 feet, ¼ inch; 4. Caitlin Kelly (Virginia) 168 feet, 10½ inches; 5. Christina Mueller (Southern Methodist) 166 feet, 9½ inches; 6. Billie-Jo Grant (Virginia) 165 feet, 7½ inches; 7. Sara Neubauer (Air Force) 163 feet, 4½ inches; 8. CJ Navarro (Arizona State) 162 feet, 10¼ inches.

Triple jump: 1. Kimberly Williams (Florida State) 47 feet, 2¼ inches; 2. Yasmine Regis (Texas A&M) 45 feet, 4¼ inches; 3. Sarah Nambawa (Middle Tennessee State) 45 feet, 3 inches; 4. Shara Proctor (Florida) 44 feet, 11 inches; 5. Blessing Okagbare (Texas-El Paso) 44 feet, 7½ inches; 6. Karoline Koehler (San Diego State) 44 feet, ¾ inch; 7. Tahari James (Boston University) 43 feet, 7 inches; 8. Neidra Covington (Texas Christian) 42 feet, 11¾ inches.

400: 1. Joanna Atkins (Auburn) 50.39; 2. Jessica Beard (Texas A&M) 50.56; 3. Francena McCorory (Hampton) 50.58; 4. Leslie Cole (Oklahoma) 51.20; 5. Keshia Baker (Oregon) 51.29; 6. Alexandria Spruiel (North Carolina A&T) 51.59; 7. Shelise Williams (Arkansas) 52.01; 8. Lajada Baldwin (Mississippi) 52.31; Also: 9. Endurance Abinuwa (Texas-El Paso) 52.81.

800: 1. Geena Gall (Michigan) 2:00.80; 2. Laura Hermanson (North Dakota State) 2:01.37; 3. LaTavia Thomas (Louisiana State) 2:01.56; 4. Lacey Cramer (Brigham Young) 2:03.19; 5. Phoebe Wright (Tennessee) 2:03.57; 6. Brittany Hall (Louisiana State) 2:04.06; 7. Dominique Jackson (North Carolina) 2:04.38; 8. Heather Dorniden (Minnesota) 2:04.44; Also: 9. Pilar McShine (Florida State) 2:05.50.

200: 1. Porscha Lucas (Texas A&M) 22.81; 2. Charonda Williams (Arizona State) 22.84; 3. Alexandria Anderson (Texas) 22.88; 4. Muriellsole Ahoure (Miami) 22.98; 5. Tiffany Townsend (Baylor) 23.04; 6. Samantha Henry (Louisiana State) 23.07; 7. Scottesha Miller (Oklahoma) 23.46; 8. Cache Armbrister (Auburn) 23.80; Also: 9. Kristy Whyte (Miami) 23.91.

110 hurdles: 1. Tiffany Ofili (Michigan) 12.96; 2. Kristi Castlin (Virginia Tech) 13.15; 3. Moriam-Seun Adigun (Houston) 13.20; 4. Gabby Mayo (Texas A&M) 13.21; 5. Celriece Law (Tennessee) 13.21; 6. Vanneisha Ivy (North Carolina) 13.35; 7. Loreal Smith (North Carolina A&T) 13.43; 8. Marrissa Harris (Mississippi State) 13.53; Also: Vashti Thomas (Texas A&M) DNF.

1,500: 1. Susan Kuijken (Florida State) 4:13.05; 2. Brenda Martinez (Riverside) 4:13.97; 3. Lauren Centrowitz (Stanford) 4:14.22; 4. Sarah Bowman (Tennessee) 4:14.27; 5. Maggie Infeld (Georgetown) 4:14.55; 6. Heidi Dahl (East Tennessee State) 4:15.03; 7. Molly Lehman (Duke) 4:15.19; 8. Emily Infeld (Georgetown) 4:17.94.

4×400 relay: 1. Texas (Judy Nwosu, Angelo Cooper, Alexandria Anderson, Chantel Malone) 3:28.51; 2. Louisiana State (Brittany Hall, Kayann Thompson, Samantha Henry, LaTavia Thomas) 3:28.82; 3. Baylor (Katrina Taylor, Brittany Bruce, Diamond Richardson, Tiffany Townsend) 3:29.52; 4. Penn State (Aleesha Barber, Shavon Greaves, Gayle Hunter, Fawn Dorr) 3:30.34; 5. Arizona State (Shauntel Elcock, Jasmine Chaney, Dominique’ Maloy, Jeavon Benjamin) 3:31.62; 6. Southern California (Elizabeth Olear, Shalina Clarke, Dalilah Muhammad, Myra Hasson) 3:32.51; 7. Seton Hall (Alexandra McCoy, Toneisha Friday, Clarisse Moh, Jernail Hayes) 3:33.19; 8. South Carolina (Brandi Cross, Gabby Glenn, Breehanna Jacobs, Porche Byrd) 3:34.70.

MEN

Team standings

1. Texas A&M 48 points; 2. Tie, Oregon, Florida State and Florida 46; 5. Louisiana State 37; 6. South Carolina 33.50; 7. Stanford 30; 8. Arizona State 29; 9. Arkansas 27; 10. Southern California 26.

11. Georgia 19; 12. Auburn 18; 13. Tie, Kansas State and Brigham Young 16; 15. Kentucky 15; 16. Virginia Tech 14.5; 17. Tie, Nebraska, Mississippi State and Washington State 14; 20. Tie, Washington, Baylor and Texas 13.

23. Tie, Bethune-Cookman and Arizona 11; 25. Tie, Oklahoma State, California, Boise State, Rice and Oklahoma 10; 30. Tie, Missouri and North Carolina 9; 32. Tie, Wake Forest, Georgia Tech, Middle Tennessee State, Iowa State, Northern Arizona 8; 37. Tie, Illinois, Minnesota and Villanova 7.

40. Tie, New Mexico, Butler, Texas-El Paso, Clemson, Albany, Liberty, Northern Iowa and Brown 6; 48. Tie, Manhattan, Virginia, Notre Dame and Tennessee 5; 52. Tie, Western Kentucky, Iona, Louisville and Purdue 4.

56. Tie, Delaware State, Ohio State, Maryland-Eastern Shore, Harvard, Eastern Michigan and Georgetown 3; 62. Tie, Texas A&M-Corpus Christi, Michigan, Air Force, Alabama and Penn State 62; 67. Tie, Texas Christian, Hampton, Syracuse, Northwestern State, Central Michigan, Northeastern, Texas Tech and Cornell 1.

Thursday’s finals

10,000: 1. Galen Rupp (Oregon) 28:21.45; 2. Shawn Forrest (Arkansas) 28:24.53; 3. Sam Chelanga (Liberty) 28:35.40; 4. Patrick Smyth (Notre Dame) 29:08.13; 5. Andrew Ledwith (Iona) 29:10.97; 6. James Strang (Arkansas) 29:11.65; 7. Girma Mecheso (Auburn) 29:12.99; 8. Jake Riley (Stanford) 29:14.53.

Long jump: 1. Ngonidzashe Makusha (Florida State) 26 feet, 7¼ inches; 2. Stanley Gbagbeke (Middle Tennessee State) 26 feet, 3 inches; 3. Nicholas Gordon (Nebraska) 26 feet, 2¾ inches; 4. Julian Reid (Texas A&M) 26 feet, 1½ inches; 5. Jeremy Hicks (Louisiana State) 26 feet, 1½ inches; 6. Luis Rivera-Morales (Arizona) 26 feet, ¾ inch; 7. Alain Bailey (Arkansas) 25 feet, 11½ inches; 8. Mychael Stewart (Arkansas) 25 feet, 11 inches.

Shot put: 1. Ryan Whiting (Arizona State) 65 feet, 11¾ inches; 2. Zack Lloyd (Arizona) 65 feet, 2 inches; 3. Kemal Mesic (Florida) 64 feet, 7 inches; 4. Milan Jotanovic (Manhattan) 63 feet, 3¼ inches; 5. Aaron Studt (Minnesota) 63 feet, 2¾ inches; 6. Steve Marcelle (Georgia Tech) 61 feet, 1½ inches; 7. Jason Cook (South Carolina) 60 feet, 6 inches; 8. Nate Hunter (Northeastern) 60 feet, 5 inches. Also: 12. Beau Burroughs (France) 57 feet, 7 inches.

Decathlon: 1. Ashton Eaton (Oregon) 8,241 points; 2. Mateo Sossah (North Carolina) 8,044; 3. Moritz Cleve (Kansas State) 7,937; 4. Michael Ayers (Tennessee) 7,794; 5. Lars Rise (Missouri) 7,776; 6. Bjorn Barrefors (Nebraska) 7,689; 7. Trinity Otto (Texas A&M) 7,652; 8. Daniel Keller (North Carolina) 7,631. Also: 11. Gray Horn (Florida) 7,490.

Friday’s finals

100: 1. Trindon Holliday (Louisiana State) 10.00; 2. Ahmad Rashad (Southern California) 10.10; 3. Gerald Phiri (Texas A&M) 10.18; 4. Terrell Wilks (Florida) 10.19; 5. Rondel Sorrillo (Kentucky) 10.22; 6. D’Angelo Cherry (Mississippi State) 10.22; 7. Adam Harris (Michigan) 10.29; 8. Reggie Dixon (Hampton) 10.38; Also: 9. Jacoby Ford (Clemson) 14.34.

5,000: 1. Galen Rupp (Oregon) 14:04.12; 2. David McNeill (Northern Arizona) 14:05.79; 3. Chris Derrick (Stanford) 14:07.34; 4. Brandon Bethke (Arizona State) 14:08.00; 5. Elliott Heath (Stanford) 14:08.56; 6. Hassan Mead (Minnesota) 14:09.87; 7. Tyson David (Alabama) 14:10.75; 8. Shadrack Biwott (Oregon) 14:11.45.

400 hurdles: 1. Jeshua Anderson (Washington State) 48.47; 2. Johnny Dutch (South Carolina) 48.62; 3. Justin Gaymon (Georgia) 49.02; 4. Joe Greene (Albany) 49.67; 5. Kirkland Thornton (Nebraska) 49.81; 6. Leslie Murray (Delaware State) 49.91; 7. Emmanual Mayers (Mississippi State) 50.06; 8. Javier Garcia-Tunon (Florida State) 50.40.

3,000 steeplechase: 1. Kyle Perry (Brigham Young) 8:29.24; 2. Hillary Bor (Iowa State) 8:35.12; 3. Stephen Lisgo (Butler) 8:35.49; 4. Jake Morse (Texas) 8:38.25; 5. Scott MacPherson (Arkansas) 8:38.87; 6. Josh Karanja (Eastern Michigan) 8:40.16; 7. Cory Thorne (Louisville) 8:45.86; 8. Kyle Heath (Syracuse) 8:45.95.

4×100 relay: 1. Florida (Dennis Martin, Calvin Smith, Terrell Wilks, Jeremy Hall) 38.58; 2. Louisiana State (Barrett Nugent, Will Coppage, Armanti Hayes, Trindon Holliday) 38.67; 3. Clemson (Justin Murdock, CJ Spiller, Trenton Guy, Jacoby Ford) 38.77; 4. Mississippi State (Justin Christian, D’Angelo Cherry, Dwight Mullings, John Bailey) 39.96; 5. South Carolina (Jonathan Hancock, Antonio Sales, Quentin Moore, Obakeng Ngwigwa) 39.09; 6. Kentucky (Gordon McKenzie, Jose Acevedo, Kwasi Obeng, Rondel Sorrillo) 39.27; 7. Auburn (Stephen Fly, Jerod Wims, Michael Dehaven, Marcus Rowland) 39.35; 8. Texas Christian (Mark Barnes, Otis McDaniel, Mychal Dungey, Justyn Warner) 39.50. Also: Texas A&M (Tran Howell, Gerald Phiri, Chris Dykes, Justin Oliver) DQ.

High jump: 1. Scott Sellers (Kansas State) 7 feet, 5 inches; 2. Ryan Fleck (Auburn) 7 feet, 3¾ inches; 3. Manjula Wijesekara (Southern California) 7 feet, 3¾ inches; 4. Jerome Miller (Georgia Tech) 7 feet, 2½ inches; 5. Adetayo Adesanya (Purdue) 7 feet, 2½ inches; 6. Greg Shroka (Illinois) 7 feet, 1½ inches; 7. Tone Belt (Louisville) 7 feet, 1½ inches; 8. Garrett Huyler (Cornell) 7 feet, ¼ inch.

Pole vault: 1. Jason Colwick (Rice) 18 feet, 8¼ inches; 2. Scott Roth (Washington) 18 feet, 2½ inches; 3. Bob Low (Brigham Young) 17 feet, 10½ inches; 4. Tie, Yavgeniy Olhovsky (Virginia Tech) and Marvin Reitze (South Carolina) 17 feet, 6½ inches; 6. Nico Weiler (Harvard) 17 feet, 6½ inches 7. Nick Frawley (Air Force) 17 feet, 6½ inches; 8. Luke Schoen (Albany) 17 feet, 6½ inches.

Hammer throw: 1. Marcel Lomnicky (Virginia Tech) 235 feet, 6 inches; 2. Walter Henning (Louisiana State) 232 feet, 0 inches; 3. Simon Wardhaugh (Boise State) 230 feet, 5 inches; 4. Chris Rohr (Missouri) 226 feet, 6 inches; 5. Dimitrios Fylladitakis (Texas-El Paso) 223 feet, 3 inches; 6. Jason Lewis (Arizona State) 220 feet, 6 inches; 7. Nate Rolfe (Georgia) 214 feet, 7 inches; 8. John Freeman (Georgia) 213 feet, 3 inches.

Javelin throw: 1. Chris Hill (Georgia) 268 feet, 4 inches; 2. Corey White (Southern California) 248 feet, 5 inches; 3. Craig Kinsley (Brown) 240 feet, 6 inches; 4. Cyrus Hostetler (Oregon) 238 feet, 6 inches; 5. Pontus Thomee (Boise State) 233 feet, 5 inches; 6. Kyle Nielsen (Washington) 231 feet, 6 inches; 7. Alex VanderMerwe (Texas-El Paso) 231 feet, 4 inches; 8. Cody Fillinich (Northwestern State, La.) 225 feet, 1 inch.

Saturday’s finals

Discus throw: 1. Martin Maric (California) 196 feet, 3 inches; 2. Ryan Whiting (Arizona State) 196 feet, 2 inches; 3. Daniel Schaerer (Stanford) 194 feet, 9 inches; 4. Yemi Ayeni (Virginia) 191 feet, 1 inch; 5. Matt Lamb (Washington State) 190 feet, 4 inches; 6. Jason Lewis (Arizona State) 189 feet, 8 inches; 7. Hickel Woolery (Texas A&M-Corpus Christi) 184 feet, 4 inches; 8. Greg Pilling (Central Michigan) 183 feet, 4 inches.

Triple jump: 1. Will Claye (Oklahoma) 56 feet, 6¾ inches; 2. Julian Reid (Texas A&M) 56 feet, 1¼ inches; 3. Christian Taylor (Florida) 55 feet, 5¾ inches; 4. Zuheir Sharif (Texas A&M) 55 feet, 0 inches; 5. Nkosinza Balumbu (Arkansas) 53 feet, 9¾ inches; 6. Tyron Stewart (Texas A&M) 53 feet, 4½ inches; 7. Melvin Echard (Texas A&M) 52 feet, 8¾ inches; 8. Clarence Smith (Penn State) 52 feet, 7¼ inches.

400:1. Jonatyan Borlee (Florida State) 44.78; 2. Michael Bingham (Wake Forest) 45.09; 3. Calvin Smith (Florida) 45.29; 4. Kevin Borlee (Florida State) 45.43; 5. Dwight Mullings (Mississippi State) 45.48; 6. Allodin Fothergill (Maryland-Eastern Shore) 45.81; 7. Thomas Murdaugh (Ohio State) 45.90; 8. Bryan Miller (Texas A&M) 45.91; Also: Robert Simmons (Louisiana State) DNF.

800: 1. Andrew Wheating (Oregon) 1:46.21; 2. Tevan Everett (Texas) 1:46.27; 3. Tyler Mulder (Northern Iowa) 1:46.80; 4. Chris Gowell (Baylor) 1:46. 88; 5. Richard Jones (Louisiana State) 1:47.10; 6. Sean Tully (Villanova) 1:47.25; 7. Irek Sekretarski (Southern California) 1:47.78; 8. Ryan Foster (Penn State) 1:47.81; Also: 9. Jason Collett (Kansas State) 1:48.26.

200: 1. Charles Clark (Florida State) 20.55; 2. Rondel Sorrillo (Kentucky) 20.70; 3. Marcus Rowland (Auburn) 20.82; 4. Gerald Phiri (Texas A&M) 20.83; 5. Gavin Smellie (Western Kentucky) 20.96; 6. Chris Dykes (Texas A&M) 21.05; 7. Trey Harts (Baylor) 21.09; 8. Joel Redhead (Bethune-Cookman) 21.15; Also: 9. Jeremy Hall (Florida) 21.30.

110 hurdles: 1. Ronnie Ash (Bethune-Cookman) 13.27; 2. Jason Richardson (South Carolina) 13.49; 3. William Wynne (Florida) 13.68; 4. Myles Bradley (Stanford) 13.81; 5. Andrew Riley (Illinois) 13.83; 6. Booker Nunley (South Carolina) 13.84; 7. Kallinka Pitt (Florida) 13.88; 8. Kirkland Thornton (Nebraska) 13.99; Also: 9. Barrett Nugent (Louisiana State) 14.01.

1,500: 1. German Fernandez (Oklahoma State) 3:39.00; 2. Garrett Heath (Stanford) 3:39.51; 3. Lee Emanuel (New Mexico) 3:39.66; 4. Dorian Ulrey (Arkansas (3:39.93); 5. Matthew Gibney (Villanova) 3:40.58; 6. Liam Boylan-Pett (Georgetown) 3:41.11; 7. Austin Abbott (Washington) 3:41.15; 8. Jeff See (Ohio State) 3:41.18.

4×400 relay: 1. Florida State (Kevin Williams, Kevin Borlee, Charles Clark, Jonathan Borlee) 2:59.99; 2. Texas A&M (Tran Howell, Bryan Miller, Kyle Dykhuizen, Justin Oliver) 3:00.91; 3. Baylor (Zwede Hewitt, Marcus Boyd, JT Scheuerman, Quentin Iglehart-Summers) 3:01.12; 4. Florida (R.J. Anderson, LaMarr Davis, Carlos Phillips, Calvin Smith) 3:02.17; 5. South Carolina (Obakeng Ngwigwa, Johnny Dutch, Aaron Anderson, Quentin Moore) 3:02.88; 6. Louisiana State (Armanti Hayes, Jamar Howard, Richard Jones, Ade Alleyne-Forte) 3:03.81; 7. Southern California (Jason Price, Joey Hughes, Nate Anderson, Duane Walker) 3:04.18; 8. Texas Tech (Brandon Washington, Rodney Mims, Tim Foster, Lamont Adams) 3:04.81; Also: 9. Mississippi State (Trey Charles, Dwight Mullings, Emmanual Mayers, John Bailey) 3:05.25.

FLORIDA’S 22 ALL-AMERICA EFFORTS

R.J. Anderson (4×400 relay); LaMarr Davis (4×400 relay); Evelien Dekkers (javelin); Jeremy Hall (200, 4×100 relay); Gray Horn (decathlon); Mariam Kevkhishvili (shot put); Dennis Martin (4×100 relay); Kemal Mesic (shot put); Carlos Phillips (4×400 relay, 800); Kallinka Pitt (110 hurdles); Shara Proctor (long Jump, triple jump); Calvin Smith (400, 4×100 relay, 4×400 relay); Christian Taylor (triple jump); Terrell Wilks (100, 200, 4×100 relay); William Wynne (110 hurdles).

About gcstaff

gcstaff Other Sports
Print Friendly

FAYETTEVILLE, Ark. – The Florida men’s track team came up two points short of capturing its first NCAA Outdoor Track and Field Championship title as the four-day meet concluded Saturday on the John McDonnell Field at the University of Arkansas.

Texas A&M got a second-place performance from its 4×400-meter relay team and used the eight points to capture the men’s title with 48 points, two more than coach Mike Holloway’s Gators, Florida State and Oregon.

Entering the final event, Oregon held a five-point lead over Florida, 46-41, but did not have a 4×400-meter relay team in the event final. The Aggies had 40 points and Florida State 36. The Seminoles captured the event and its 10 points with a 2:59.99 clocking to tie Oregon. The Aggies (3:00.91) then held off Baylor (3:01.12) for the 8 points it needed to overcome Oregon, 48-46. Florida came in fourth in a season-best 3:02.17, earning five points to finish with 46. Members of the team were R.J. Anderson, Lamarr Davis, Carlos Phillips and Calvin Smith.

For the first time since 2005, Florida also had a Top 10 finish from its women’s team. The Aggies also won the women’s title with 50 points, seven more than Oregon and nine more than Arizona State. The Gators finished with 23 points.

The Gator men entered the meet ranked No. 3 in the nation, while the women entered the meet ranked No. 14 in the latest USTFCCCA poll.

“I am very pleased with a number of things that our team was able to accomplish this weekend,” Florida head coach Mike Holloway said. “Obviously, it’s a little disappointing for the men to finish second and to have had some opportunities that we didn’t take advantage of.

“I am very pleased with the effort that everyone showed on the men’s and women’s sides. I am thankful to have such a great coaching staff that did a wonderful job working with our athletes all season long. This was a little bit of a tough one today, but we’re just going to get back at it and continue to fight for championships.”

The Gators concluded a 2009 season that included an NCAA Indoor runner-up finish for the men, an SEC Outdoor Championship for the women, an NCAA East Regional championship for the men and top-10 finishes by both programs here.

Florida captured 22 United States Track and Field and Cross Country Coaches Association All-America honors, one more than last year.

Smith finished third in the finals of the men’s 400-meter dash in a time of 45.29, giving him three All-America honors for the weekend. The three All-America honors give Smith 13 All-America honors for his career, one short of Mike Morrison’s school record of 14.

In other events, freshman Christian Taylor used a career-best jump of 55 feet, 5¾ inches to place third in the triple jump. Freshman William Wynne ran third in the 110-meter hurdles in 13.68 seconds and teammate Kallinka Pitt was seventh in 13.88. Junior Shara Proctor finished fourth in the women’s triple jump with a leap of 44 feet, 11 inches.

NCAA OUTDOOR TRACK AND FIELD CHAMPIONSHIPS

At John McDonnell Field, University of Arkansas, Fayetteville

The first eight athletes, relay teams score points in each event on a basis of 10 points for first place, 8 points for second, 6 points for third, 5 points for fourth, 4 for fifth, 3 for sixth, 2 for seventh, 1 for eighth. Some events had nine finalists; only top 8 score.

WOMEN

Final standings

1. Texas A&M 50 points; 2. Oregon 43; 3. Arizona State 41; 4. Florida State 40; 5. Texas 36; 6. Louisiana State 29.50; 7. Michigan 28; 8. Southern California 24; 9. Florida 23; 10. Tie, Baylor and Tennessee 21; 12. Tie, Illinois and Virginia Tech 18; 14. Penn State 17; 15. Brigham Young 15.50; 16. Tie, UCLA and Miami (Fla.) 15; 18. Minnesota 14.50; 19. Washington 14; 20. Tie, Michigan State, Purdue and Akron 13.

23. Oklahoma 12; 24. Notre Dame 11.50; 25. Tie, Arizona, Auburn, San Diego State and Texas-El Paso 11; 29. Tie, Indiana, Colorado, Providence, Texas Tech, Indiana State and Arkansas 10; 35. Texas Christian 9; 36. Tie, North Dakota State, Virginia, Hawaii-Manoa and California-Riverside 8.

40. Tie, Villanova, Tulsa and South Carolina 7; 43. Tie, Middle Tennessee State, Stanford, Houston and Hampton 6; 47. Tie, West Virginia, North Carolina, Connecticut, North Carolina A&T and Georgetown 5; 52. Tie, Kent State, Western Kentucky, Rice, Fresno State, Missouri and Southern Methodist 4.

58. Tie, Air Force, East Tennessee State, Washington State and Cal Poly-San Luis Obispo 3; 62. Tie, Harvard and Nebraska 2.50; 64. Tie, Kansas State, Iowa State, Duke, Seton Hall, Boston University and Cornell 2; 70. Tie, Charleston Southern, Mississippi State, New Mexico, Mississippi and Rhode Island 1.

Thursday finals

10,000: 1. Danete Doetzel (Providence) 33:25.71; 2. Cecily Lemmon (Brigham Young) 33:39.97; 3. Anita Campbell (Washington) 33:43.33; 4. Clara Grandt (West Virginia) 33:45.16; 5. Alex Becker (Tulsa) 34:00.82; 6. Catherine White (Arkansas) 34:15.26; 7. Mattie Bridgmon (Oregon) 34:18.20; 8. Michelle Corrigan (New Mexico) 34:20.24.

Long jump: 1. Kimberly Williams (Florida State) 21 feet, 5½ inches; 2. Karoline Koehler (San Diego State) 21 feet, 5½ inches; 3. Jamesha Youngblood (Oregon) 21 feet, 5¼ inches; 4. Rhonda Watkins (UCLA) 21 feet, 5¼ inches; 5. Deana Carson (Baylor) 21 feet, 4¾ inches; 6. Shara Proctor (Florida) 21 feet, 4¾ inches; 7. Jeomi Maduka (Cornell) 20 feet, 6½ inches; 8. Blessing Okagbare (Texas-El Paso) 20 feet, 3½ inches.

Shot put: 1. Mariam Kevkhishvili (Florida) 58 feet, 4½ inches; 2. Sarah Stevens (Arizona State) 57 feet, 8¼ inches; 3. Annie Alexander (Tennessee) 54 feet, 6½ inches; 4. Stacey Wannemacher (Purdue) 54 feet, 2½ inches; 5. Aja Evans (Illinois) 53 feet, 11¼ inches; 6. Julie Dufresne (Cal Poly-SLO) 53 feet, 5 inches; 7. Allyn Laughlin (Florida State) 53 feet, ¾ inch; 8. Sara Neubauer (Air Force) 52 feet, 11½ inches. Also: 11. Keely Medieros (Florida) 51 feet, 2¾ inches.

Friday’s finals

Heptathlon: 1. Brianne Theisen (Oregon) 6,086 points; 2. Liz Roehrig (Minnesota) 5,892; 3. Bettie Wade (Michigan) 5,876; 4. Nia Ali (Southern California) 5,824; 5. Gayle Hunter (Penn State) 5,797; 6. Kalindra McFadden (Oregon) 5,683; 7. Annett Wichmann (Hawaii-Manoa) 5,675; 8. Shevell Quinley (Arizona) 5,668.

100: 1. Alexandria Anderson (Texas) 11.20; 2. Jessica Young (Texas Christian) 11.22; 3. Kenyanna Wilson (Louisiana State) 11.30; 4. Porscha Lucas (Texas A&M) 11.31; 5. Gabby Mayo (Texas A&M) 11.35; 6. Charonda Williams (Arizona State) 11.37; 7. Murielle Ahoure (Miami); 8. Samantha Henry (Louisiana State) 11.42; Also: 9. Blessing Okagbare (Texas-El Paso) 11.44.

5,000: 1. Angela Bizzarri (Illinois) 16:17.94; 2. Nicole Blood (Oregon) 16:26.58; 3. Frances Koons (Villanova) 16:28.36; 4. Lisa Senakiewich (Michigan State) 16:28.88; 5. Janet Jesang (Western Kentucky) 16:32.59; 6. Alex Becker (Tulsa) 16:34.63; 7. Betsy Saina (Iowa State) 16:40.87; 8. Amanda Marino (Villanova) 16:41.57.

400 hurdles: 1. Nicole Leach (UCLA) 55.39; 2. Ti’erra Brown (Miami) 55.98; 3. Dalilah Muhammad (Southern California) 56.65; 4. Asia Washington (Virginia Tech) 57.05; 5. Deserea Brown (Illinois) 57.31; 6. Fawn Dorr (Penn State) 57.43; 7. Amber Hay (Michigan) 57.44; 8. Latrisha Jordan (Fresno State) 58.19; Also: 9. Tameka Jameson (Miami) 58.73.

3,000 steeplechase: 1. Jennifer Barringer (Colorado) 9:25.54; 2. Nicole Bush (Michigan State) 9:40.49; 3. Mel Lawrence (Washington) 9:40.98; 4. Bridget Franek (Penn State) 9:48.57; 5. Lennie Waite (Rice) 10:01.40; 6. Erin Bedell (Baylor) 10:01.72; 7. Sarah Pease (Indiana) 10:11.77; 8. Zsofia Erdelyi (Southern California) 10:12.31.

4×100 relay: 1. Texas A&M (Khrystal Carter, Porscha Lucas, Dominique Duncan, Gabby Mayo) 42.36; 2. Florida State (Nicole Marcus, Candyce McGrone, Danielle Jeffrey, Teona Rogers) 43.33; 3. South Carolina (LaKya Brookins, Shayla Mahan, Gabby Glenn, Breehanna Jacobs) 43.41; 4. Oklahoma (Sherine Wells, Scottesha Miller, Leslie Cole, TiAnca Mock) 43.58; 5. Baylor (Deana Carson, Tiffany Townsend, Brittany Bruce, Jessica Gregory) 43.77; 6. Arizona State (Dominique’ Maloy, Kayla Sanchez, Jasmine Chaney, Charonda Williams) 43.78; 7. Tennessee (Celriece Law, Ashley Harris, Ellen Wortham, Lynne Layne) 44.05; 8. Charleston Southern (Jessica Thomas, Dionne Gibson, Misha Morris, Gabrielle Houston) 44.69. Also: Louisiana State (Monique Cabral, Samantha Henry, Kristina Davis, Kenyanna Wilson) DNF.

High jump: 1. Destinee Hooker (Texas) 6 feet, 4¾ inches; 2. Elizabeth Patterson (Arizona) 6 feet, 2¼ inches; 3. Amber Kaufman (Hawaii-Manoa) 6 feet, 1¼ inches; 4. Carin Knight (Connecticut) 6 feet, 0 inches; 5. Tie, Ada Robinson (Brigham Young), Brittani Carter (Louisiana State), Epley Bullock (Nebraska) and Becky Christensen (Harvard) 6 feet, 0 inches.

Pole vault: 1. Kylie Hutson (Indiana State) 14 feet, 5¼ inches; 2. Vera Neuenswander (Indiana) 14 feet, 1¼ inches; 3. Tie, Alicia Rue (Minnesota) and Mary Saxer (Notre Dame) 14 feet, 1¼ inches; 5. Katie Stripling (Arkansas) 14 feet, 1¼ inches; 6. Carrie Kayes (Akron) 14 feet, 1¼ inches; 7. Gabriella Duclos (Arizona) 4.20; 8. Sarah Landau (Arkansas) 13 feet, 9¼ inches.

Hammer throw: 1. Stevi Large (Akron) 223 feet, 4 inches; 2. Eva Orban (Southern California) 221 feet, 3 inches; 3. Sarah Stevens (Arizona State) 217 feet, 7 inches; 4. Dorotea Habazin (Virginia Tech) 214 feet, 11 inches; 5. Krishna Lee (Missouri) 206 feet, 7 inches; 6. Sharon Ayala (Fresno State) 200 feet, 0 inches; 7. Loren Groves (Kansas State) 199 feet, 11 inches; 8. Jasmine Jennings (Rhode Island) 197 feet, 4 inches.

Javelin throw: 1. Rachel Yurkovich (Oregon) 195 feet, 7 inches; 2. Kara Patterson (Purdue) 190 feet, 2 inches; 3. Anna Wessman (Texas-El Paso) 178 feet, 7 inches; 4. Evelien Dekkers (Florida) 174 feet, 5 inches; 5. Kim Hamilton (Kent State) 166 feet, 8 inches; 6. Marissa Tschida (Washington State) 166 feet, 5 inches; 7. Brooke Pighin (Washington) 165 feet, 9 inches; 8. Kristine Busa (Southern California) 164 feet, 9 inches.

Saturday’s finals

Discus throw: 1. D’Andra Carter (Texas Tech) 182 feet, 5¾ inches; 2. Sarah Stevens (Arizona State) 177 feet, 1¼ inches; 3. Jaclyn Espinoza (Notre Dame) 169 feet, ¼ inch; 4. Caitlin Kelly (Virginia) 168 feet, 10½ inches; 5. Christina Mueller (Southern Methodist) 166 feet, 9½ inches; 6. Billie-Jo Grant (Virginia) 165 feet, 7½ inches; 7. Sara Neubauer (Air Force) 163 feet, 4½ inches; 8. CJ Navarro (Arizona State) 162 feet, 10¼ inches.

Triple jump: 1. Kimberly Williams (Florida State) 47 feet, 2¼ inches; 2. Yasmine Regis (Texas A&M) 45 feet, 4¼ inches; 3. Sarah Nambawa (Middle Tennessee State) 45 feet, 3 inches; 4. Shara Proctor (Florida) 44 feet, 11 inches; 5. Blessing Okagbare (Texas-El Paso) 44 feet, 7½ inches; 6. Karoline Koehler (San Diego State) 44 feet, ¾ inch; 7. Tahari James (Boston University) 43 feet, 7 inches; 8. Neidra Covington (Texas Christian) 42 feet, 11¾ inches.

400: 1. Joanna Atkins (Auburn) 50.39; 2. Jessica Beard (Texas A&M) 50.56; 3. Francena McCorory (Hampton) 50.58; 4. Leslie Cole (Oklahoma) 51.20; 5. Keshia Baker (Oregon) 51.29; 6. Alexandria Spruiel (North Carolina A&T) 51.59; 7. Shelise Williams (Arkansas) 52.01; 8. Lajada Baldwin (Mississippi) 52.31; Also: 9. Endurance Abinuwa (Texas-El Paso) 52.81.

800: 1. Geena Gall (Michigan) 2:00.80; 2. Laura Hermanson (North Dakota State) 2:01.37; 3. LaTavia Thomas (Louisiana State) 2:01.56; 4. Lacey Cramer (Brigham Young) 2:03.19; 5. Phoebe Wright (Tennessee) 2:03.57; 6. Brittany Hall (Louisiana State) 2:04.06; 7. Dominique Jackson (North Carolina) 2:04.38; 8. Heather Dorniden (Minnesota) 2:04.44; Also: 9. Pilar McShine (Florida State) 2:05.50.

200: 1. Porscha Lucas (Texas A&M) 22.81; 2. Charonda Williams (Arizona State) 22.84; 3. Alexandria Anderson (Texas) 22.88; 4. Muriellsole Ahoure (Miami) 22.98; 5. Tiffany Townsend (Baylor) 23.04; 6. Samantha Henry (Louisiana State) 23.07; 7. Scottesha Miller (Oklahoma) 23.46; 8. Cache Armbrister (Auburn) 23.80; Also: 9. Kristy Whyte (Miami) 23.91.

110 hurdles: 1. Tiffany Ofili (Michigan) 12.96; 2. Kristi Castlin (Virginia Tech) 13.15; 3. Moriam-Seun Adigun (Houston) 13.20; 4. Gabby Mayo (Texas A&M) 13.21; 5. Celriece Law (Tennessee) 13.21; 6. Vanneisha Ivy (North Carolina) 13.35; 7. Loreal Smith (North Carolina A&T) 13.43; 8. Marrissa Harris (Mississippi State) 13.53; Also: Vashti Thomas (Texas A&M) DNF.

1,500: 1. Susan Kuijken (Florida State) 4:13.05; 2. Brenda Martinez (Riverside) 4:13.97; 3. Lauren Centrowitz (Stanford) 4:14.22; 4. Sarah Bowman (Tennessee) 4:14.27; 5. Maggie Infeld (Georgetown) 4:14.55; 6. Heidi Dahl (East Tennessee State) 4:15.03; 7. Molly Lehman (Duke) 4:15.19; 8. Emily Infeld (Georgetown) 4:17.94.

4×400 relay: 1. Texas (Judy Nwosu, Angelo Cooper, Alexandria Anderson, Chantel Malone) 3:28.51; 2. Louisiana State (Brittany Hall, Kayann Thompson, Samantha Henry, LaTavia Thomas) 3:28.82; 3. Baylor (Katrina Taylor, Brittany Bruce, Diamond Richardson, Tiffany Townsend) 3:29.52; 4. Penn State (Aleesha Barber, Shavon Greaves, Gayle Hunter, Fawn Dorr) 3:30.34; 5. Arizona State (Shauntel Elcock, Jasmine Chaney, Dominique’ Maloy, Jeavon Benjamin) 3:31.62; 6. Southern California (Elizabeth Olear, Shalina Clarke, Dalilah Muhammad, Myra Hasson) 3:32.51; 7. Seton Hall (Alexandra McCoy, Toneisha Friday, Clarisse Moh, Jernail Hayes) 3:33.19; 8. South Carolina (Brandi Cross, Gabby Glenn, Breehanna Jacobs, Porche Byrd) 3:34.70.

MEN

Team standings

1. Texas A&M 48 points; 2. Tie, Oregon, Florida State and Florida 46; 5. Louisiana State 37; 6. South Carolina 33.50; 7. Stanford 30; 8. Arizona State 29; 9. Arkansas 27; 10. Southern California 26.

11. Georgia 19; 12. Auburn 18; 13. Tie, Kansas State and Brigham Young 16; 15. Kentucky 15; 16. Virginia Tech 14.5; 17. Tie, Nebraska, Mississippi State and Washington State 14; 20. Tie, Washington, Baylor and Texas 13.

23. Tie, Bethune-Cookman and Arizona 11; 25. Tie, Oklahoma State, California, Boise State, Rice and Oklahoma 10; 30. Tie, Missouri and North Carolina 9; 32. Tie, Wake Forest, Georgia Tech, Middle Tennessee State, Iowa State, Northern Arizona 8; 37. Tie, Illinois, Minnesota and Villanova 7.

40. Tie, New Mexico, Butler, Texas-El Paso, Clemson, Albany, Liberty, Northern Iowa and Brown 6; 48. Tie, Manhattan, Virginia, Notre Dame and Tennessee 5; 52. Tie, Western Kentucky, Iona, Louisville and Purdue 4.

56. Tie, Delaware State, Ohio State, Maryland-Eastern Shore, Harvard, Eastern Michigan and Georgetown 3; 62. Tie, Texas A&M-Corpus Christi, Michigan, Air Force, Alabama and Penn State 62; 67. Tie, Texas Christian, Hampton, Syracuse, Northwestern State, Central Michigan, Northeastern, Texas Tech and Cornell 1.

Thursday’s finals

10,000: 1. Galen Rupp (Oregon) 28:21.45; 2. Shawn Forrest (Arkansas) 28:24.53; 3. Sam Chelanga (Liberty) 28:35.40; 4. Patrick Smyth (Notre Dame) 29:08.13; 5. Andrew Ledwith (Iona) 29:10.97; 6. James Strang (Arkansas) 29:11.65; 7. Girma Mecheso (Auburn) 29:12.99; 8. Jake Riley (Stanford) 29:14.53.

Long jump: 1. Ngonidzashe Makusha (Florida State) 26 feet, 7¼ inches; 2. Stanley Gbagbeke (Middle Tennessee State) 26 feet, 3 inches; 3. Nicholas Gordon (Nebraska) 26 feet, 2¾ inches; 4. Julian Reid (Texas A&M) 26 feet, 1½ inches; 5. Jeremy Hicks (Louisiana State) 26 feet, 1½ inches; 6. Luis Rivera-Morales (Arizona) 26 feet, ¾ inch; 7. Alain Bailey (Arkansas) 25 feet, 11½ inches; 8. Mychael Stewart (Arkansas) 25 feet, 11 inches.

Shot put: 1. Ryan Whiting (Arizona State) 65 feet, 11¾ inches; 2. Zack Lloyd (Arizona) 65 feet, 2 inches; 3. Kemal Mesic (Florida) 64 feet, 7 inches; 4. Milan Jotanovic (Manhattan) 63 feet, 3¼ inches; 5. Aaron Studt (Minnesota) 63 feet, 2¾ inches; 6. Steve Marcelle (Georgia Tech) 61 feet, 1½ inches; 7. Jason Cook (South Carolina) 60 feet, 6 inches; 8. Nate Hunter (Northeastern) 60 feet, 5 inches. Also: 12. Beau Burroughs (France) 57 feet, 7 inches.

Decathlon: 1. Ashton Eaton (Oregon) 8,241 points; 2. Mateo Sossah (North Carolina) 8,044; 3. Moritz Cleve (Kansas State) 7,937; 4. Michael Ayers (Tennessee) 7,794; 5. Lars Rise (Missouri) 7,776; 6. Bjorn Barrefors (Nebraska) 7,689; 7. Trinity Otto (Texas A&M) 7,652; 8. Daniel Keller (North Carolina) 7,631. Also: 11. Gray Horn (Florida) 7,490.

Friday’s finals

100: 1. Trindon Holliday (Louisiana State) 10.00; 2. Ahmad Rashad (Southern California) 10.10; 3. Gerald Phiri (Texas A&M) 10.18; 4. Terrell Wilks (Florida) 10.19; 5. Rondel Sorrillo (Kentucky) 10.22; 6. D’Angelo Cherry (Mississippi State) 10.22; 7. Adam Harris (Michigan) 10.29; 8. Reggie Dixon (Hampton) 10.38; Also: 9. Jacoby Ford (Clemson) 14.34.

5,000: 1. Galen Rupp (Oregon) 14:04.12; 2. David McNeill (Northern Arizona) 14:05.79; 3. Chris Derrick (Stanford) 14:07.34; 4. Brandon Bethke (Arizona State) 14:08.00; 5. Elliott Heath (Stanford) 14:08.56; 6. Hassan Mead (Minnesota) 14:09.87; 7. Tyson David (Alabama) 14:10.75; 8. Shadrack Biwott (Oregon) 14:11.45.

400 hurdles: 1. Jeshua Anderson (Washington State) 48.47; 2. Johnny Dutch (South Carolina) 48.62; 3. Justin Gaymon (Georgia) 49.02; 4. Joe Greene (Albany) 49.67; 5. Kirkland Thornton (Nebraska) 49.81; 6. Leslie Murray (Delaware State) 49.91; 7. Emmanual Mayers (Mississippi State) 50.06; 8. Javier Garcia-Tunon (Florida State) 50.40.

3,000 steeplechase: 1. Kyle Perry (Brigham Young) 8:29.24; 2. Hillary Bor (Iowa State) 8:35.12; 3. Stephen Lisgo (Butler) 8:35.49; 4. Jake Morse (Texas) 8:38.25; 5. Scott MacPherson (Arkansas) 8:38.87; 6. Josh Karanja (Eastern Michigan) 8:40.16; 7. Cory Thorne (Louisville) 8:45.86; 8. Kyle Heath (Syracuse) 8:45.95.

4×100 relay: 1. Florida (Dennis Martin, Calvin Smith, Terrell Wilks, Jeremy Hall) 38.58; 2. Louisiana State (Barrett Nugent, Will Coppage, Armanti Hayes, Trindon Holliday) 38.67; 3. Clemson (Justin Murdock, CJ Spiller, Trenton Guy, Jacoby Ford) 38.77; 4. Mississippi State (Justin Christian, D’Angelo Cherry, Dwight Mullings, John Bailey) 39.96; 5. South Carolina (Jonathan Hancock, Antonio Sales, Quentin Moore, Obakeng Ngwigwa) 39.09; 6. Kentucky (Gordon McKenzie, Jose Acevedo, Kwasi Obeng, Rondel Sorrillo) 39.27; 7. Auburn (Stephen Fly, Jerod Wims, Michael Dehaven, Marcus Rowland) 39.35; 8. Texas Christian (Mark Barnes, Otis McDaniel, Mychal Dungey, Justyn Warner) 39.50. Also: Texas A&M (Tran Howell, Gerald Phiri, Chris Dykes, Justin Oliver) DQ.

High jump: 1. Scott Sellers (Kansas State) 7 feet, 5 inches; 2. Ryan Fleck (Auburn) 7 feet, 3¾ inches; 3. Manjula Wijesekara (Southern California) 7 feet, 3¾ inches; 4. Jerome Miller (Georgia Tech) 7 feet, 2½ inches; 5. Adetayo Adesanya (Purdue) 7 feet, 2½ inches; 6. Greg Shroka (Illinois) 7 feet, 1½ inches; 7. Tone Belt (Louisville) 7 feet, 1½ inches; 8. Garrett Huyler (Cornell) 7 feet, ¼ inch.

Pole vault: 1. Jason Colwick (Rice) 18 feet, 8¼ inches; 2. Scott Roth (Washington) 18 feet, 2½ inches; 3. Bob Low (Brigham Young) 17 feet, 10½ inches; 4. Tie, Yavgeniy Olhovsky (Virginia Tech) and Marvin Reitze (South Carolina) 17 feet, 6½ inches; 6. Nico Weiler (Harvard) 17 feet, 6½ inches 7. Nick Frawley (Air Force) 17 feet, 6½ inches; 8. Luke Schoen (Albany) 17 feet, 6½ inches.

Hammer throw: 1. Marcel Lomnicky (Virginia Tech) 235 feet, 6 inches; 2. Walter Henning (Louisiana State) 232 feet, 0 inches; 3. Simon Wardhaugh (Boise State) 230 feet, 5 inches; 4. Chris Rohr (Missouri) 226 feet, 6 inches; 5. Dimitrios Fylladitakis (Texas-El Paso) 223 feet, 3 inches; 6. Jason Lewis (Arizona State) 220 feet, 6 inches; 7. Nate Rolfe (Georgia) 214 feet, 7 inches; 8. John Freeman (Georgia) 213 feet, 3 inches.

Javelin throw: 1. Chris Hill (Georgia) 268 feet, 4 inches; 2. Corey White (Southern California) 248 feet, 5 inches; 3. Craig Kinsley (Brown) 240 feet, 6 inches; 4. Cyrus Hostetler (Oregon) 238 feet, 6 inches; 5. Pontus Thomee (Boise State) 233 feet, 5 inches; 6. Kyle Nielsen (Washington) 231 feet, 6 inches; 7. Alex VanderMerwe (Texas-El Paso) 231 feet, 4 inches; 8. Cody Fillinich (Northwestern State, La.) 225 feet, 1 inch.

Saturday’s finals

Discus throw: 1. Martin Maric (California) 196 feet, 3 inches; 2. Ryan Whiting (Arizona State) 196 feet, 2 inches; 3. Daniel Schaerer (Stanford) 194 feet, 9 inches; 4. Yemi Ayeni (Virginia) 191 feet, 1 inch; 5. Matt Lamb (Washington State) 190 feet, 4 inches; 6. Jason Lewis (Arizona State) 189 feet, 8 inches; 7. Hickel Woolery (Texas A&M-Corpus Christi) 184 feet, 4 inches; 8. Greg Pilling (Central Michigan) 183 feet, 4 inches.

Triple jump: 1. Will Claye (Oklahoma) 56 feet, 6¾ inches; 2. Julian Reid (Texas A&M) 56 feet, 1¼ inches; 3. Christian Taylor (Florida) 55 feet, 5¾ inches; 4. Zuheir Sharif (Texas A&M) 55 feet, 0 inches; 5. Nkosinza Balumbu (Arkansas) 53 feet, 9¾ inches; 6. Tyron Stewart (Texas A&M) 53 feet, 4½ inches; 7. Melvin Echard (Texas A&M) 52 feet, 8¾ inches; 8. Clarence Smith (Penn State) 52 feet, 7¼ inches.

400:1. Jonatyan Borlee (Florida State) 44.78; 2. Michael Bingham (Wake Forest) 45.09; 3. Calvin Smith (Florida) 45.29; 4. Kevin Borlee (Florida State) 45.43; 5. Dwight Mullings (Mississippi State) 45.48; 6. Allodin Fothergill (Maryland-Eastern Shore) 45.81; 7. Thomas Murdaugh (Ohio State) 45.90; 8. Bryan Miller (Texas A&M) 45.91; Also: Robert Simmons (Louisiana State) DNF.

800: 1. Andrew Wheating (Oregon) 1:46.21; 2. Tevan Everett (Texas) 1:46.27; 3. Tyler Mulder (Northern Iowa) 1:46.80; 4. Chris Gowell (Baylor) 1:46. 88; 5. Richard Jones (Louisiana State) 1:47.10; 6. Sean Tully (Villanova) 1:47.25; 7. Irek Sekretarski (Southern California) 1:47.78; 8. Ryan Foster (Penn State) 1:47.81; Also: 9. Jason Collett (Kansas State) 1:48.26.

200: 1. Charles Clark (Florida State) 20.55; 2. Rondel Sorrillo (Kentucky) 20.70; 3. Marcus Rowland (Auburn) 20.82; 4. Gerald Phiri (Texas A&M) 20.83; 5. Gavin Smellie (Western Kentucky) 20.96; 6. Chris Dykes (Texas A&M) 21.05; 7. Trey Harts (Baylor) 21.09; 8. Joel Redhead (Bethune-Cookman) 21.15; Also: 9. Jeremy Hall (Florida) 21.30.

110 hurdles: 1. Ronnie Ash (Bethune-Cookman) 13.27; 2. Jason Richardson (South Carolina) 13.49; 3. William Wynne (Florida) 13.68; 4. Myles Bradley (Stanford) 13.81; 5. Andrew Riley (Illinois) 13.83; 6. Booker Nunley (South Carolina) 13.84; 7. Kallinka Pitt (Florida) 13.88; 8. Kirkland Thornton (Nebraska) 13.99; Also: 9. Barrett Nugent (Louisiana State) 14.01.

1,500: 1. German Fernandez (Oklahoma State) 3:39.00; 2. Garrett Heath (Stanford) 3:39.51; 3. Lee Emanuel (New Mexico) 3:39.66; 4. Dorian Ulrey (Arkansas (3:39.93); 5. Matthew Gibney (Villanova) 3:40.58; 6. Liam Boylan-Pett (Georgetown) 3:41.11; 7. Austin Abbott (Washington) 3:41.15; 8. Jeff See (Ohio State) 3:41.18.

4×400 relay: 1. Florida State (Kevin Williams, Kevin Borlee, Charles Clark, Jonathan Borlee) 2:59.99; 2. Texas A&M (Tran Howell, Bryan Miller, Kyle Dykhuizen, Justin Oliver) 3:00.91; 3. Baylor (Zwede Hewitt, Marcus Boyd, JT Scheuerman, Quentin Iglehart-Summers) 3:01.12; 4. Florida (R.J. Anderson, LaMarr Davis, Carlos Phillips, Calvin Smith) 3:02.17; 5. South Carolina (Obakeng Ngwigwa, Johnny Dutch, Aaron Anderson, Quentin Moore) 3:02.88; 6. Louisiana State (Armanti Hayes, Jamar Howard, Richard Jones, Ade Alleyne-Forte) 3:03.81; 7. Southern California (Jason Price, Joey Hughes, Nate Anderson, Duane Walker) 3:04.18; 8. Texas Tech (Brandon Washington, Rodney Mims, Tim Foster, Lamont Adams) 3:04.81; Also: 9. Mississippi State (Trey Charles, Dwight Mullings, Emmanual Mayers, John Bailey) 3:05.25.

FLORIDA’S 22 ALL-AMERICA EFFORTS

R.J. Anderson (4×400 relay); LaMarr Davis (4×400 relay); Evelien Dekkers (javelin); Jeremy Hall (200, 4×100 relay); Gray Horn (decathlon); Mariam Kevkhishvili (shot put); Dennis Martin (4×100 relay); Kemal Mesic (shot put); Carlos Phillips (4×400 relay, 800); Kallinka Pitt (110 hurdles); Shara Proctor (long Jump, triple jump); Calvin Smith (400, 4×100 relay, 4×400 relay); Christian Taylor (triple jump); Terrell Wilks (100, 200, 4×100 relay); William Wynne (110 hurdles).

Read previous post:
Florida 4×100 relay team captures title

Martin, Smith, Wilks and Hall leave opponents in their 38.58-second dust

Close