Publisher Profile

THE INSIDER AUTHORITY ON GATOR SPORTS

Big night for Silberman, Fleming Island

Written by gcstaff, October 17, 2009, 0 Comments,
Print Friendly

Class of 2010 Florida verbal commitment Ian Silberman helped lead a strong performance up front as the Fleming Island Golden Eagles rolled to an early 21-0 lead against Hudson before going on to win, 42-14, in the school’s homecoming game at Orange Park.

Silberman blocked well against an overmatched Hudson defense and even saw some time on defense at tackle in an effort to provide some beef in the middle for the Golden Eagle defense.

At Forrest High School, A.C. Leonard put on a clinic in the second half as the junior wide receiver/defensive end/linebacker recorded two sacks, two blocked punts and forced a fumble as Jacksonville Ribault rolled to a 44-7 victory over the host Forrest Rebels.  Defensive tackle Sam Goode also intercepted a screen pass, and ran it back 50 yards for a touchdown in the Trojans’ winning effort.

At Lithonia, Ga., despite a good 103-yard (on 19 carries) effort from Florida commitment Mack Brown, the King Lions (6-1) suffered their first loss of the season, 20-0, to league rival Stephenson (7-0) in a nationally televised game on ESPNU.  The clash of Georgia Region 2-AAAAA titans puts Stephenson firmly in the driver’s seat for a league title, while King still has a little work to do to ensure its postseason berth. The Atlanta Journal-Constitution reported that Tennessee coach Lane Kiffin and recruiting coordinator Ed Orgeron helicoptered in for the game, and earlier in the day, Kiffin met Brown at King and shook his hand.

FLORIDA HIGH SCHOOL FOOTBALL SCORES FOR OCT. 15-17 WEEKEND

The top high school games in Florida this weekend. Number in parentheses is that school’s ranking in the latest Associated Press high school poll. Gator Country.com urges you to get out and support your local high school and follow your team in your local newspaper and here on Gator Country.com.

THURSDAY

Class 6A


Vero Beach 14, South Fork (Stuart) 6

Atlantic Community (Delray Beach) 55, Royal Park Beach 13

Class 5A

No. 9 Countryside (Clearwater) 21, Tarpon Springs 10

Clearwater 27, Pinellas Park (Largo) 20

St. Petersburg 45, Boca Ciega (Gulfport) 0

Class 4A

No. 9 Gainesville 14, Buchholz (Gainesville) 9

No. 3 Dwyer (Palm Beach Gardens) 41, Park Vista (Lake Worth) 0

Class 3A

Merritt Island 21, Martin County (Stuart) 6

Class 2A

Astronaut (Titusville) 42, Atlantic (Port Orange) 7

FRIDAY

Class 6A


No. 1 Dr. Phillips (Orlando) 38, Evans (Orlando) 3

No. 4 Christopher Columbus Boys Catholic (Miami) 13, No. 2 Miami Northwestern 0

No. 5 Miami Central 46, Miami Edison 0

No. 6 Orange Park 42, Palatka 0

No. 1/5A St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale) 31, No. 7 Miramar 6

No. 8 DeLand 30, New Smyrna Beach 6

Edgewater (Orlando) 28, No. 9 Winter Park 14

No. 10 Miami Southridge 32, Miami Sunset 6

Class 5A

No. 1 St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale) 31, No. 7/6A Miramar 6

No. 2 Lakeland 56, Ridge Community (Davenport) 12

No. 3 Manatee (Bradenton) 14, Braden River (Bradenton) 7

No. 4 Venice 31, No. 2/4A Charlotte (Punta Gorda) 28

No. 5 Tampa Bay Tech 41, King (Tampa) 7

No. 6 Plant (Tampa) 24, No. 8/3A Spoto (Riverview) 7

No. 7 Fleming Island (Orange Park) 42, Hudson 14

No. 8 Blanche Ely (Pompano Beach) 26, No. 4/2A Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale) 23

No. 10 Osceola (Kissimmee) 46, Poinciana (Kissimmee) 12

Oviedo 42, Flagler Palm Coast (Bunnell) 21

South Broward (Hollywood) 52, Pembroke Pines Charter 33

Class 4A

No. 4/5A Venice 31, No. 2 Charlotte (Punta Gorda) 28

No. 4 Armwood (Seffner) 53, Chamberlain (Tampa) 0

No. 5 Kathleen (Lakeland) 35, South Sumter (Bushnell) 15

No. 6 Hillsborough (Tampa) 49, Blake (Tampa) 0

No. 7 Cape Coral 32, Island Coast (Cape Coral) 0

Pensacola Catholic 20, No. 10 Escambia (Pensacola) 10

South Fort Myers 40, Ida S. Baker (Cape Coral) 20

Crestview 21, Milton 17

Lake Gibson (Lakeland) 55, Auburndale 22

No. 5/2A Madison County (Madison) 38, Lincoln (Tallahassee) 21

Edgewater (Orlando) 28, Winter Park 14

Palm Bay (Melbourne) 24, Wiregrass Ranch (Wesley Chapel) 13

Lake Weir (Ocala) 16, Forest (Ocala) 0

Columbia (Lake City) 42, East Ridge (Clermont) 30

Class 3A

No. 1 Miami Washington 10, North Miami Beach 8

No. 2 St. Augustine 45, Nease (Ponte Vedra) 6

No. 3 Andrew Jackson (Jacksonville) 36, First Coast (Jacksonville) 3

No. 4 North Marion (Citra) 24, Newberry 12

Lely (Naples) 12, No. 6 Naples 6

No. 7 Lake Wales 42, Tenoroc (Lakeland) 0

No. 6/5A Plant (Tampa) 24, No. 8 Spoto (Riverview) 7

Pensacola 35, No. 9 Arnold (Panama City Beach) 0

Dunnellon 27, Nature Coast Tech (Brooksville) 23

South Fort Myers 40, Ida S. Baker (Cape Coral) 20

Class 2A

No. 1 Cocoa 63, Space Coast (Cocoa) 0

No. 2 Glades Central (Belle Glade) 34, No. 1/1B Jupiter Christian 0

No. 8/5A Blanche Ely (Pompano Beach) 26, No. 4 Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale) 23

No. 5 Madison County (Madison) 38, Lincoln (Tallahassee) 21

Frostproof 24, Lake Region (Eagle Lake) 6

Harmony 27, Bishop Moore (Orlando) 23

Robinson (Tampa) 33, St. Petersburg Catholic 7

Godby (Tallahassee) 42, Chiles (Tallahassee) 0

Class 2B

No. 1 Bolles School (Jacksonville) 68, Yulee 0

No. 2 Pahokee 47, Coral Springs Christian 0

No. 3 Tampa Catholic 49, Clearwater Central Catholic 13

No. 5 Lake Highland Prep (Orlando) 24, Mount Dora 0

Ocala Trinity Catholic 70, Eastside (Gainesville) 36

Pensacola Catholic 20, Escambia (Pensacola) 10

Riverdale (Fort Myers) 42, Dunbar (Fort Myers) 21

Class 1A

No. 1 Fort Meade 48, Avon Park 20

South Florida Prep (Hallandale) at No. 3 North Florida Christian (Tallahassee), ppd. to Saturday at 10 a.m., bus broke down

No. 4 Melbourne Central Catholic 34, Crescent City 14

No. 5 Parkway Academy (Miramar) 60, Florida Christian (Miami) 14

Dixie County (Cross City) 55, Wildwood 40

Class 1B

No. 2/2B Glades Central (Belle Glade) 34, No. 1 Jupiter Christian 0

Belen Jesuit (Miami) 17, No. 2 Glades Day (Belle Glade) 14

No. 5 Florida Air Academy (Melbourne) 43, Lighthouse Christian (DeLand) 12

Lafayette (Mayo) 63, Cedar Creek Christian (Jacksonville) 0

Agape Christian (Orlando) 50, Lake Mary Prep 0

Evangelical Christian (Fort Myers) 53, Southwest Florida Christian (Fort Myers) 7

SATURDAY

Class 2B


No. 4 Chaminade-Madonna College Prep (Hollywood) at Gulliver Prep (Miami)

Class 1A

South Florida Prep (Hallandale) at No. 3 North Florida Christian (Tallahassee)

Class 1B

Keswick Christian (St. Petersburg) at Victory Christian (Lakeland)

About gcstaff

gcstaff Recruiting
Print Friendly

Class of 2010 Florida verbal commitment Ian Silberman helped lead a strong performance up front as the Fleming Island Golden Eagles rolled to an early 21-0 lead against Hudson before going on to win, 42-14, in the school’s homecoming game at Orange Park.

Silberman blocked well against an overmatched Hudson defense and even saw some time on defense at tackle in an effort to provide some beef in the middle for the Golden Eagle defense.

At Forrest High School, A.C. Leonard put on a clinic in the second half as the junior wide receiver/defensive end/linebacker recorded two sacks, two blocked punts and forced a fumble as Jacksonville Ribault rolled to a 44-7 victory over the host Forrest Rebels.  Defensive tackle Sam Goode also intercepted a screen pass, and ran it back 50 yards for a touchdown in the Trojans’ winning effort.

At Lithonia, Ga., despite a good 103-yard (on 19 carries) effort from Florida commitment Mack Brown, the King Lions (6-1) suffered their first loss of the season, 20-0, to league rival Stephenson (7-0) in a nationally televised game on ESPNU.  The clash of Georgia Region 2-AAAAA titans puts Stephenson firmly in the driver’s seat for a league title, while King still has a little work to do to ensure its postseason berth. The Atlanta Journal-Constitution reported that Tennessee coach Lane Kiffin and recruiting coordinator Ed Orgeron helicoptered in for the game, and earlier in the day, Kiffin met Brown at King and shook his hand.

FLORIDA HIGH SCHOOL FOOTBALL SCORES FOR OCT. 15-17 WEEKEND

The top high school games in Florida this weekend. Number in parentheses is that school’s ranking in the latest Associated Press high school poll. Gator Country.com urges you to get out and support your local high school and follow your team in your local newspaper and here on Gator Country.com.

THURSDAY

Class 6A


Vero Beach 14, South Fork (Stuart) 6

Atlantic Community (Delray Beach) 55, Royal Park Beach 13

Class 5A

No. 9 Countryside (Clearwater) 21, Tarpon Springs 10

Clearwater 27, Pinellas Park (Largo) 20

St. Petersburg 45, Boca Ciega (Gulfport) 0

Class 4A

No. 9 Gainesville 14, Buchholz (Gainesville) 9

No. 3 Dwyer (Palm Beach Gardens) 41, Park Vista (Lake Worth) 0

Class 3A

Merritt Island 21, Martin County (Stuart) 6

Class 2A

Astronaut (Titusville) 42, Atlantic (Port Orange) 7

FRIDAY

Class 6A


No. 1 Dr. Phillips (Orlando) 38, Evans (Orlando) 3

No. 4 Christopher Columbus Boys Catholic (Miami) 13, No. 2 Miami Northwestern 0

No. 5 Miami Central 46, Miami Edison 0

No. 6 Orange Park 42, Palatka 0

No. 1/5A St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale) 31, No. 7 Miramar 6

No. 8 DeLand 30, New Smyrna Beach 6

Edgewater (Orlando) 28, No. 9 Winter Park 14

No. 10 Miami Southridge 32, Miami Sunset 6

Class 5A

No. 1 St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale) 31, No. 7/6A Miramar 6

No. 2 Lakeland 56, Ridge Community (Davenport) 12

No. 3 Manatee (Bradenton) 14, Braden River (Bradenton) 7

No. 4 Venice 31, No. 2/4A Charlotte (Punta Gorda) 28

No. 5 Tampa Bay Tech 41, King (Tampa) 7

No. 6 Plant (Tampa) 24, No. 8/3A Spoto (Riverview) 7

No. 7 Fleming Island (Orange Park) 42, Hudson 14

No. 8 Blanche Ely (Pompano Beach) 26, No. 4/2A Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale) 23

No. 10 Osceola (Kissimmee) 46, Poinciana (Kissimmee) 12

Oviedo 42, Flagler Palm Coast (Bunnell) 21

South Broward (Hollywood) 52, Pembroke Pines Charter 33

Class 4A

No. 4/5A Venice 31, No. 2 Charlotte (Punta Gorda) 28

No. 4 Armwood (Seffner) 53, Chamberlain (Tampa) 0

No. 5 Kathleen (Lakeland) 35, South Sumter (Bushnell) 15

No. 6 Hillsborough (Tampa) 49, Blake (Tampa) 0

No. 7 Cape Coral 32, Island Coast (Cape Coral) 0

Pensacola Catholic 20, No. 10 Escambia (Pensacola) 10

South Fort Myers 40, Ida S. Baker (Cape Coral) 20

Crestview 21, Milton 17

Lake Gibson (Lakeland) 55, Auburndale 22

No. 5/2A Madison County (Madison) 38, Lincoln (Tallahassee) 21

Edgewater (Orlando) 28, Winter Park 14

Palm Bay (Melbourne) 24, Wiregrass Ranch (Wesley Chapel) 13

Lake Weir (Ocala) 16, Forest (Ocala) 0

Columbia (Lake City) 42, East Ridge (Clermont) 30

Class 3A

No. 1 Miami Washington 10, North Miami Beach 8

No. 2 St. Augustine 45, Nease (Ponte Vedra) 6

No. 3 Andrew Jackson (Jacksonville) 36, First Coast (Jacksonville) 3

No. 4 North Marion (Citra) 24, Newberry 12

Lely (Naples) 12, No. 6 Naples 6

No. 7 Lake Wales 42, Tenoroc (Lakeland) 0

No. 6/5A Plant (Tampa) 24, No. 8 Spoto (Riverview) 7

Pensacola 35, No. 9 Arnold (Panama City Beach) 0

Dunnellon 27, Nature Coast Tech (Brooksville) 23

South Fort Myers 40, Ida S. Baker (Cape Coral) 20

Class 2A

No. 1 Cocoa 63, Space Coast (Cocoa) 0

No. 2 Glades Central (Belle Glade) 34, No. 1/1B Jupiter Christian 0

No. 8/5A Blanche Ely (Pompano Beach) 26, No. 4 Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale) 23

No. 5 Madison County (Madison) 38, Lincoln (Tallahassee) 21

Frostproof 24, Lake Region (Eagle Lake) 6

Harmony 27, Bishop Moore (Orlando) 23

Robinson (Tampa) 33, St. Petersburg Catholic 7

Godby (Tallahassee) 42, Chiles (Tallahassee) 0

Class 2B

No. 1 Bolles School (Jacksonville) 68, Yulee 0

No. 2 Pahokee 47, Coral Springs Christian 0

No. 3 Tampa Catholic 49, Clearwater Central Catholic 13

No. 5 Lake Highland Prep (Orlando) 24, Mount Dora 0

Ocala Trinity Catholic 70, Eastside (Gainesville) 36

Pensacola Catholic 20, Escambia (Pensacola) 10

Riverdale (Fort Myers) 42, Dunbar (Fort Myers) 21

Class 1A

No. 1 Fort Meade 48, Avon Park 20

South Florida Prep (Hallandale) at No. 3 North Florida Christian (Tallahassee), ppd. to Saturday at 10 a.m., bus broke down

No. 4 Melbourne Central Catholic 34, Crescent City 14

No. 5 Parkway Academy (Miramar) 60, Florida Christian (Miami) 14

Dixie County (Cross City) 55, Wildwood 40

Class 1B

No. 2/2B Glades Central (Belle Glade) 34, No. 1 Jupiter Christian 0

Belen Jesuit (Miami) 17, No. 2 Glades Day (Belle Glade) 14

No. 5 Florida Air Academy (Melbourne) 43, Lighthouse Christian (DeLand) 12

Lafayette (Mayo) 63, Cedar Creek Christian (Jacksonville) 0

Agape Christian (Orlando) 50, Lake Mary Prep 0

Evangelical Christian (Fort Myers) 53, Southwest Florida Christian (Fort Myers) 7

SATURDAY

Class 2B


No. 4 Chaminade-Madonna College Prep (Hollywood) at Gulliver Prep (Miami)

Class 1A

South Florida Prep (Hallandale) at No. 3 North Florida Christian (Tallahassee)

Class 1B

Keswick Christian (St. Petersburg) at Victory Christian (Lakeland)

Read previous post:
Arkansas aerial attack to test Gators

Razorbacks' high-powered offense will challenge Florida's No. 1 defense

Close